Nie jestem wielką fanką komiksów, bo jakoś nigdy nie czułam tego klimatu, jednakże ostatnimi czasy, czytanie „normalnych” książek idzie mi ciężko, dlatego też postanowiłam dać szansę czemuś całkowcie innemu, a mianowicie – komiksowi, który jest pierwszą częścią trylogii pt. Mroczne Sąsiedztwo.

Tom pierwszy, Zew, to intrygujący komiks, który łączy elementy fantastyki i dramatu rodzinnego. Czytelnicy poznają nastolatkę Rue, zaczęła widzieć dziwne i tajemnicze rzeczy, których nie powinno być w jej otoczeniu – dziwni ludzie z głowami zwierząt i winorośla, które spowijają praktycznie całe budynki z dnia na dzień.

To jednak nie koniec. Jej ojciec zostaje oskarżony o morderstwo po tym, jak jej matka znika w tajemniczych okolicznościach, a jedna z jego studentek zostaje znaleziona martwa. Dziewczyna jest przekonana, że jej ojciec jest niewinny, więc zaczyna szukać odpowiedzi: kim właściwie jest jej matka? Jeśli jej ojciec nie zamordował studentki, to jak zginęła? Odpowiedzi doprowadzą ją do odkrycia znacznie większego świata ukrytego na widoku.

Nastolatka dowiaduje się, że jest po części elfką. To dość znany motyw z wielu historii, jednakże przekształcenie tego w powieść graficzną to nieco nowatorskie podejście i tu zostałam całkowicie zaskoczna. A skoro mowa już o grafikach, to są one utrzymane w czarno-białych barwach i styl rysowania pasuje do historii, ale czasem miałam wrażenie, że patrzę na osoby dorosłe, a nie na nastolatków.

Osobiście miałam sporo frajdy z lektury tego komiksu i szczerze mówiąc, chętnie sięgnę po dwie pozostałe części, które mają się wkrótce ukazać. Póki co ciężko mi stwierdzić czy na stałe polubię się z komiksami, jednakże postaram się po nie sięgać zdecydowanie częściej, zwłaszcza jeśli będę potrzebowała wciągającej historii, którą mogę szybko przeczytać.

Zakończenie było dość zaskakujące i praktycznie w ogóle nie spodziewałam się takiego obrotu spraw. Jak dla mnie, druga połowa komiksu była lepsza i znacznie ciekawsza 😀

ZALETY

  • klimatyczne grafiki;
  • ciekawe i niespodziewane zakończenie;
  • wprowadzenie świata fantasy do świata ludzi;
  • szybko się czyta;

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: Mroczne sąsiedztwo
TOM: 1
AUTORZY: Holly Black, Ted Naifeh
TŁUMACZENIE: Stanisław Kroszczyński
WYDAWNICTWO: Jaguar
LICZBA STRON: 128
ROK WYDANIA: 2023
KATEGORIA: komiks young adult
JĘZYK: polski
WIEK: 12+
CENA: ~ 30 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Opisywana książka jest egzemplarzem recenzenckim.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść tego tytułu.
Za książkę dziękuję wydawnictwu

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to