Gry Dobble nie muszę chyba nikomu przedstawiać, bo to jedna z najbardziej dynamicznych karcianek, w której gracze muszą szybko dostrzegać wspólne elementy na kartach. To świetna zabawa dla całej rodziny i przyjaciół, a dzięki różnorodności motywów na kartach, nigdy się nie znudzi. Sama często wykorzystuję Dobble do nauki angielskiego podczas swoich lekcji, także jak możesz zobaczyć, ta karcianka kryje w sobie naprawdę ogromny potencjał.

W 2023, Dobble świętują swoje 10. urodziny i w związku z tym wydarzeniem, powstał kolejny wariant tej karcianej gry pt. Dobble Collector, o którym opowiem Ci więcej w dalszej części wpisu.

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Dobble przyzwyczaiło gracza do tego, że jest to poręczna gra, która nie zajmuje za dużo miejsca. Inaczej ma się rzecz z wariantem urodzinowym. Puszka została odpowiednio powiększona, ponieważ w środku znajdziesz:

  • 2 talie 55 powiększonych kart;
  • 2 karty zasad gry;
  • wielka puszka;
  • instrukcja.

KOMPONENTY

Jakość wykonania elementów gry Dobble jest naprawdę godna pochwały. Karty są dość grube, wykonane z wysokiej jakości papieru, co sprawia, że są trwałe i odporne na zagniecenia. Nie można również narzekać na symbole nadrukowane na poszczególnych kartach, ponieważ są one wysokiej rozdzielczości, co zapewnia dobrej jakości obraz i ułatwia rozpoznanie symboli.

W Dobble Collector znajdziesz 2 zestawy kart. Wariant urodzinowy zawiera ozdobne złocenia na niektórych symbolach, a upiorna talia świeci w ciemności po wcześniejszym naświetleniu kart. Oba zestawy naprawdę robią wrażenie.

NA CZYM POLEGA ROZGRYWKA?

Jeśli miałeś już styczność z tą grą, to doskonale wiesz co i jak, jednakże jeśli słyszysz o tej karciance po raz pierwszy, to pozwól, że szybko wyjaśnię zasady.

Aby rozpocząć grę, należy rozdać karty graczom i upewnić się, że każdy uczestnik ma jedną kartę przed sobą. Następnie, jedną kartę z talii należy ustawić jako kartę startową na stole. Celem gry jest jak najszybsze znalezienie wspólnego symbolu na swojej karcie i karcie startowej. Gracz, który pierwszy znajdzie wspólny symbol, krzyczy jego nazwę i zabiera kartę startową. Zabrana karta zostaje zastąpiona nową kartą z talii, a gra toczy się dalej. Gra jest bardzo dynamiczna i angażująca, ponieważ gracze muszą być bardzo skoncentrowani i szybko reagować, aby znaleźć wspólny symbol.

W instrukcji opisano zasady gry aż na 5 różnych sposobów. Nie różnią się one od siebie aż tak bardzo na papierze i każdy z nich ma taki sam cel, jednakże w trakcie trwania rozgrywki, widać ile frajdy dają poszczególne warianty.

CZAS ROZGRYWKI I LICZBA GRACZY

Czas rozgrywki w grze Dobble jest zmienny i zależy od liczby graczy oraz poziomu trudności (np. gramy w obcym języku). Zazwyczaj rozgrywka trwa od kilku minut do kilkunastu minut.

Natomiast jeśli chodzi o liczbę graczy, Dobble jest grą, która jest dostosowana od 2 do 8 graczy. Im więcej graczy tym trudniejsza, ciekawsza i zdecydowanie bardziej zawzięta jest rozgrywka. Gracze mogą także dostosować poziom trudności do liczby graczy, aby zwiększyć lub zmniejszyć poziom trudności gry.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ 2 zestawy kart (imprezowy i upiorny) w jednym pudełku;
+ jeden zestaw świeci w ciemności;
+ przyjemne dla oka grafiki użyte w obu zestawach;
+ 5 wariantów rozgrywki;
brak 🙂

MOJA OPINIA

Dobble Collector jak każdy wcześniejszy wariant tej karcianki jest naprawdę świetną grą. Jakiś czas temu, z klasyczną wersją zapoznałam Szefa i bardzo mu się spodobała, dlatego gdy ostatnio przyszła przesyłka z urodzinowym powiększonym zestawem kart, od razu chciał rozpocząć rozgrywkę. Przez pierwsze kilka razy, oglądanie samych obrazków i nazywanie symboli było już fantastyczną zabawą.

Jeśli chodzi o rozgrywkę, to z Szefem bywa jeszcze ciężko, bo woli grać na własnych zasadach, jednakże coraz częściej udaje się grać według instrukcji. Dobble Collector jest w ciągłym użyciu od momentu, kiedy odebrałam paczkę. Ulubionym zestawem kart jest ten upiorny, który u nas przyjął się jako Halloweenowy. Karty są naprawdej dobrej jakości, tak samo jak grafiki, które się na nich znajdują. Aby dobble zaświeciły w ciemności, trzeba sporo cierpliwości, bo należy je naświetlać od 40 do nawet 90 minut.

Co sprawia, że Dobble jest tak wciągające? Przede wszystkim, jest to gra, która wymaga szybkości i refleksu. Musisz być skupiony i uważny, aby szybko znaleźć wspólny symbol. Jest to także gra, która wymaga strategii. Musisz myśleć o tym, jakie symbole są na kartach innych graczy i skupić się na tych, które są na twojej karcie.

Ponadto, gra jest bardzo prosta w obsłudze i łatwa do zrozumienia dla osób w każdym wieku. U nas, sprawdzają się nawet przy trzylatku. Zasady są proste i łatwe do zapamiętania, co sprawia, że ​​jest to doskonała gra dla całej rodziny.

INFORMACJE O GRZE

MECHANIKA GRY: hot potato, pattern recognition, speed matching
TYP GRY: edukacyjne, imprezowe
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2023
LICZBA GRACZY: 2 – 8
WIEK GRACZY: 6+
CZAS ROZGRYWKI: 15 min
CENA: ~ zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Opisywana gra jest egzemplarzem recenzenckim.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść tego tytułu.
Za grę dziękuję wydawnictwu

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to