Moja planszówkowa kolekcja, liczy już ponad 150 gier i ta liczba ciągle rośnie. Zarówno ja jak i Dawid, mamy swoich ulubieńców, po których sięgamy dość często, zwłaszcza jeśli Szef da nam wolny wieczór 😀 Mąż zazwyczaj wybiera Brzdęka, a ja często waham się pomiędzy Na skrzydałch (które uwielbiam!), a Łąką.

W ostatnich tygodniach, wygrywa jednak ta druga planszówka, a spowodowane jest to najnowszym dodatkiem, Z biegiem strumienia, który niedawno się ukazał. A dziś, opowiem Ci o nim trochę więcej! 😀

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Jeśli chodzi o wielkość, to dodatek do Łąki, to jest on takiej samej wielkości jak podstawka. Jedyna różnica to płytkość pudełka, bo Łąka: Z biegiem strumienia ma zaledwie 4????? cm. Grafika znajdująca się na okładce, utrzymana jest w takim samym stylu, różni się kolorem i zwierzątkiem. Tym razem widnieje na niej urocza wydra.

Jeśli chodzi o komponenty, to prezentują się one następująco:

 • dwustronna plansza rzeki;
 • 55 kart talii rzeki;
 • 4 karty żeremi;
 • 4 karty zachodu słońca;
 • 4 dwustronne karty początkowe;
 • 3 karty talii W;
 • 3 karty talii E;
 • 3 karty talii N;
 • 3 karty talii S;
 • 6 kart wariantu 1-osobowego;
 • 1 żeton celu;
 • 4 żetony szlaku wodnego;
 • 2 żetony wodospadów;
 • 4 żetony premii;
 • 8 żetonów dróg;
 • 6 żetonów pomostu;
 • 6 żetonów namiotowiska;
 • 1 koperta z 6 dodatkowymi kartami;
 • 4 pionki kajakarzy;
 • składany podajnik na karty;
 • instrukcja z indeksem kart.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Tym razem, na graczy czeka całkiem nowa przygoda! Będą oni odkrywać i eksplorować wodne środowisko z perspektywy kajaka. Ich zadaniem jest odnajdywanie i wyptarywanie najróżniejszych gatunków zwierząt mieszkających nad wodą oraz roślin porastających brzegi wszelkich zbiorników wodnych. Brzmi sielankowo? 😀 I tu właśnie pojawia się haczyk, ponieważ uczestnicy muszą mieć się na baczności. W końcu rywalizują oni o tytuł najwprawniejszego obserwatora przyrody, dzięki któremu mogą wiele zyskać!

PRZYGOTOWANIE

Aby móc cieszyć się rozgrywką, musisz poświęcić kilka minut, aby rozłożyć wszystkie elementy. Możesz zobaczyć jak to wygląda na poniższym filmiku:

CO NOWEGO?

Przede wszystkim, w dodatku mamy dwustronną planszę z torem rzeki, która daje graczom wybór pomiędzy dwoma trybami: bystry nurt lub spokojna rzeka. Każdy z graczy otrzymuje również własny pionek kajakarza, którym będzie poruszał w trakcie rozgrywki za pomocą odpowiednio zagranych kart.

Ponadto, Łąka: Z biegiem strumienia zapewnia nowe żetony i nowy „plecak”, w którym mieści się talia rzeki. Niestety po złożeniu, jest wyższy niż pudełko do dodatku więc gracze mają dwie możliwości. Albo przy każdej rozgrywce składają go, a potem rozkładają, albo umieszczają go na stałe w podstawce. Musiałam przez chwilę pokombinować jak go tam umieścić, ale w końcu udało się. Wystarczy odwrócić zasobnik.

Możesz zobaczyć jak to wygląda na poniższym zdjęciu.

Poprzez wykorzystanie żetonu szlaku wodnego, gracze mają możliwość wybrania wodnego zwierzeka, rośliny lub krajobrazu. Karty te, posiadają symbole wioseł, co zepewnia uczestnikom poruszanie się kajakiem po planszy dzięki czemu mogą zdobyć dodatkowe akcje lub premie. Warto pamiętać jednak o tym, że karty rzeki nie dają graczom bezpośrednich punktów, tak jak to jest w przypadku podstawowych kart.

Co więcej, kolejną zmianą w rozgrywce jest to, że każdy z graczy otrzymuje dodatkową akcję oraz możliwość doboru następnej karty w każdej rundzie. Dzięki temu, gracze mogą bardziej pogłowić się w trakcie trwania gry, aby zdobyć jak najlepsze karty co zapewni im jak najlepszy wynik na koniec.

CZAS ROZGRYWKI

Siadając do Z biegiem strumienia musisz liczyć się z tym, że raczej potrzebujesz na rozgrywkę więcej czasu. Dawid i ja, zazwyczaj mieścimy się w godzinie, jednakże grając już w więcej osób, to spokojnie możesz sobie zarezerwować nawet 90 minut.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Jeśli podobała Ci się Łąka i potrzebujesz nieco urozmaicenia w rozgrywce, to dodatek jest dla Ciebie. Autor przewidział tutaj wariant jednoosobowy, więc wymówka w postaci „nie mam z kim zagrać” w tym przypadku odpada 😀 Gdybyś chciał zagrać w większym gronie, to w rozgrywce może uczestniczyć maksymalnie 4 graczy.

Jeśli chodzi o wiek uczestników, spokojnie poradzą sobie z tą grą nawet 9-ciolatki.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYWADY
+ zachwycające ilustracje;
+ niesamowita dbałość o najmniejsze detale;
+ dwustronna plansza;
+ tryb jednoosobowy;
+ większa możliwość główkowania;
+ poruszanie się po planszy w celu zdobycia premii lub dodatkowych akcji;
+ proste zasady, które można ogarnąć w kilka minut;
+ umieszczenie opisu gatunków w instrukcji.
+ / – grając w większym składzie, rozłożona planszówka może zajmować naprawdę sporo miejsca 😀 ;
– pojemnik na talię rzeki nie mieści się w pudełku dodatku.

MOJA OPINIA

Łąka: Z biegiem strumienia zachwyca już od pierwszego spojrzenia. Dokładnie tak samo jest z podstawką. Gra robi naprawdę ogromne wrażenie na wszystkich – dużych i małych, starszych i młodszych. Wszystko jest dopracowane i dopieszczone w najmniejszym szczególe. Zdecydowanie to najpiękniejsza planszówka w mojej kolekcji.

Jeśli chodzi o mechanikę, to gra z dodatkiem jest bardzo przyjemna i daje wiele możliwości. Poruszanie się kajakami i zdobywanie dodatkowych akcji czy premii, to świetny pomysł, który wprowadza trochę zamieszania i może sprawić, że trzeba będzie się bardziej wysilić w trakcie rozgrywki. Osobiście podoba mi się również to, że czas gry się nieco wydłuża. Głównie gramy we dwójkę i w podstawce czasem brakowało nam jeszcze jednej dodatkowej rundy, a dzięki Łąka: Z biegiem strumienia nie ma już takiego problemu. Teraz musimy grać na podłodze, bo na stole się nie mieścimy! 😀

INFORMACJE O GRZE

MECHANIKA GRY: action retrieval, hand management, open drafting, race, set collection, worker placement, different worker types
TYP GRY: gry ze zwierzętami, karcianki
AUTOR: Klemens Kalicki
ILUSTRACJE: Karolina Kijak
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2022
LICZBA GRACZY: 1 – 4
WIEK GRACZY: 10+
CZAS ROZGRYWKI: ~ 60-90min
CENA: ~ 100 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to