Gdy tylko zobaczyłam zapowiedź Pluszowych snów wiedziałam, że ta gra nie tylko mi się spodoba, ale również będzie strzałem w dziesiątkę dla Miłka oraz jego starszego kuzynostwa. Gdy tylko gra do nas dotarła, Miłosz od razu zaczął się jej wnikliwie przyglądać. Co prawda, on sam jest jeszcze za mały na jakąkolwiek rozgrywkę według zasad, ale świetnie się bawił na swoich zasadach, które polegały na umieszczaniu żetonów snów w planszach.

Pewnie jeszcze nie do końca wiesz o czym piszę, dlatego też nie tracę już czasu i od razu przechodzę do konkretów. Z tego wpisu dowiesz się na czym polega gra Pluszowych snów, dla kogo ona jest oraz jakie są jej zalety. Mam nadzieję, że gra spodoba Ci się tak samo jak mnie! 😀

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Wiedziałam, że Pluszowych snów to gra dla dzieci i spodziewałam, że pudełko będzie trochę mniejsze, a tu proszę, miła niespodzianka! Okazało się, że nie tylko gra jest dość spora i jej opakowanie wykonane jest z grubego kartonu, ale również jest pokryte w całości grafikami z gry, a to już robi zdecydowanie dobre wrażenie 😀

W środku natomiast znajdziesz:

 • 54 żetony snów,
 • 32 karty koszmarów (ale nie aż tak strasznych),
 • 8 płytek pluszaków,
 • 4 plansze,
 • woreczek,
 • instrukcję.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Jako, że gra powstała z myślą o małych graczach, to cel musiał być odpowiednio dostosowany do wieku odbiorców, dlatego też Celem Pluszowych snów jest jak najszybsze zapełnienie planszy gracza wszystkimi dwunastoma żetonami snów.

PRZYGOTOWANIE

Przygotowanie gry do rozgrywki również jest banalnie proste i zajmuje dosłownie chwilkę. Zacznij od rozdania każdemu uczestnikowi po jednej planszy. Następnie, weź wszystkie płytki pluszaków i ułóż je w okręgu na środku stołu, tak aby każdy z graczy miał do niego łatwy dostęp. Potasuj jeszcze karty koszmarów, stwórz z nich zakryty stos, który umieść gdzieś w pobliżu okręgu. Następnie weź z góry pierwszą kartę i umieść ją odkrytą pomiędzy płytkami pluszaków. Ostatnią rzeczą jaką musisz jeszcze wykonać jest włożenie wszystkich żetonów snów do woreczka-poduszki i umieszczenie go tuż przed graczem rozpoczynającym rozgrywkę.

ZASADY

Gracz rozpoczynający, wybiera jednego z pluszaków, który jego zdaniem przykryje stwora, znajdującego się na karcie koszmaru i odkłada go obok swojej planszy. Następnie kolejni gracze, również wybierają po jednym żetonie pluszaka. Gdy wszyscy uczestnicy wykonali tą część, to kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy pluszak, którego wybrali, zakrywa postać z karty koszmaru. Sprawdzanie rozpoczyna się od pierwszego gracza.

W sytuacji, gdy wybrany przez gracza żeton z pluszakiem zasłania całego swtora, to losuje on z woreczka tyle żetonów snów, ile gwiazdek znajduje się w okół przytulanki:

 • płytka z pluszowym misiem – 1 gwiazdka,
 • płytka z pandą – 2 gwiazdki,
 • płytka z króliczkiem – 3 gwiazdki,
 • płytka z jednorożcem – 4 gwiazdki.

Zdobyte w ten sposób żetony snów, gracz umieszcza na swojej planszy.

W sytuacji, gdy wybrany przez gracza pluszak jest za mały i koszmar jest nadal widoczny spod spodu, to niestety oznacza to tyle, że stwór go pokonał, a co za tym idzie, uczestnik nie zdobywa żadnych punktów, czyli żetonów snów.

Jeśli wszyscy gracze zakończą ten krok, to wybrane pluszaki ponownie należy umieścić wokół karty koszmaru, którą po zakończeniu rundy, należy odłożyć do pudełka. Z kolei, następny uczestnik, bierze ze stosu koszmarów kolejną kartę i umieszcza ją na środku i w ten sposób rozpoczyna się kolejna runda.

ZAKOŃCZENIE

Gra kończy się w momencie, gdy któremuś z graczy uda się zapełnić swoją planszę żetonami snów, których łącznie jest 12. W sytuacji remisu pomiędzy uczestnikami, można rozegrać jeszcze jedną turę lub policzyć wszystkie żetony jakie udało się graczom zdobyć w ciągu całej rozgrywki, ponieważ całkowita liczba zdobytych żetonów może przekroczyć liczbę dostępnych miejsc na planszy.

KARTY KOSZMARÓW

W talii kart koszmarów znajdziesz łącznie 32 kart koszmarów, które mają 4 różne poziomy trudności. Ich rozszyfrowanie jest banalnie proste, ponieważ twórcy gry postanowili przedstawić te poziomy na rewersie za pomocą czterech faz księżyca:

 • SIERP – bardzo łatwe koszmary do pokonania,
 • DRUGA KWADRA (która jest trochę większym sierpem :D) – są to łatwe do pokonania stwory,
 • GARB (jeszcze większy sierp :D) – są to zadania trochę trudniejsze,
 • PEŁNIA – zadania trudne.

Jeśli chodzi o wizerunki koszmarów, to na ilustrator wymyślił ich łącznie 6. Na poszczególnych kartach, w zależności od poziomu trudności, są one umieszczone w różny sposób np. przekręcone, powiększone czy pomniejszone. W trudniejszych zagadkach, na jednej karcie może znajdować się nawet kilka rodzajów koszmarów, dzięki czemu, nie tak łatwo jest zapamiętać, jaki pluszak zadziała na jakiego stwora.

CZAS ROZGRYWKI

Czas jaki poświęcisz na jedną partyjkę Pluszowych snów to około 15 minut. Wiadome jest to, że jeśli będziesz grać w to pierwszy raz, to ten czas może się wydłużyć, jednakże wraz z opanowaniem zasad, rozgrywka będzie szła sprawniej, a co za tym idzie, czas się skróci. Ma to też swoje plusy, ponieważ dzięki temu będziesz mógł rozegrać nie jedną, a kilka partyjek ze swoimi pociechami.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Gra została stworzona z myślą o małych graczach, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z planszówkami. Dlatego też wydawnictwo określiło ich wiek na 4+, chociaż w wariancie kooperacyjnym mogą poradzić sobie również młodsze dzieci. Minimalnie do rozgrywki potrzebnych jest 2 uczestników, a maksymalnie w Planszowych snów może zagrać 4 osoby

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ banalnie proste zasady gry,
+ karty koszmarów z 4 poziomami trudności,
+ wysokiej jakości wykonanie elementów gry,
+ piękne ilustracje,
+ woreczek na żetony w formie poduszki,
+ dodatkowe warianty gry (w tym kooperacyjny i trochę trudniejszy),
+ / – osobiście uważam, że przydałby się również tryb solo.

MOJA OPINIA

Pluszowych snów to naprawdę prosta gra, którą mali gracze od razu pokochają. Jest wykonana z grubego kartonu, dzięki czemu poszczególne elementy gry tak szybko się nie zniszczą, a jest to dość ważny aspekt, zwłaszcza jeśli chodzi o grę dedykowaną maluchom. Co więcej, czas rozgrywki jest naprawdę krótki i dzięki temu mali gracze nie stracą tak szybko zainteresowania grą. Osobiście, jestem zachwycona Pluszowymi snami i już nie mogę się doczekać, aż Miłosz będzie chciał w nie grać!

INFORMACJE O GRZE

TYP GRY: familijne, dla dzieci
PROJEKTANCI: Laurent Escoffier, David Franck
ILUSTRACJE: Maud Chalmel
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2021
LICZBA GRACZY: 2 – 4
WIEK GRACZY: 4+
CZAS ROZGRYWKI: 15 minut
CENA: ~ 50 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to