Historia to zdecydowanie mój konik i byłoby super, gdy M. również się z nią polubił. Dlatego też, staram się często kupować lub wybierać do recenzji książki właśnie w tej tematyce. Ostatnią nowością jaka ukazała się w ramach cyklu Chcę wiedzieć więcej od Harperkids są Sekrety zmarłych, o których dziś opowiem Ci trochę więcej.

Zacznę od tego, że książka ta, jest podzielona na 4 rozdziały, które skupiają się na 4 różnych kontynentach. Przygoda zaczyna się od Afryki, gdzie 100 lat temu dokonano jednego z najważniejszych odkryć archeologicznych, czyli odnalezienia grobu Tutanchamona. W tej części książki, czytelnik dowie się wielu fascynujących faktów właśnie odnośnie starożytnych Egipcjan i tego, jak dbali oni o swoich zmarłych oraz na czym polegała mumifikacja.

W kolejnej części książki, przenosimy się do Ameryki i poznajemy panienkę z Llullaillaco oraz dowiemy się jak na tym kontynencie traktowana zmarłych i co się działo z ich ciałami i duszami po śmierci. Co więcej, przeczytamy tu również o zaginionej wyprawie Johna Franklina, który chciał odkryć przejście Północno-Zachodnie, jednakże nigdy nie powrócił do Anglii.

Trzeci rozdział, bierze na tapet Europę i Środkowy Wschód. Do jednego z najsłynniejszych odkryć na tym kontynencie można śmiało zaliczyć Otziego, który zamarzł w lodzie, jednkaże znajdziesz tu również sporo informacji o gipsowych ludziach z Pompejów czy torfowisk. Ta część książki pokazuje w jak nieprawodopodnych warunkach, ciało człowieka może przetrwać wiele setek lat.

Ostatnia część książki poświęcona jest Azji, gdzie poznajemy piękność z Xiaohe, ale i nie tylko! Dowiemy się kim była Pani Xin Zhui oraz dlaczego niektóre mumie nie wysychały. Ponadto, przeczytamy tam o władcach Wielkiego Stepu i o mnichach, którzy się mumifikowali.

Sekrety zmarłych to naprawdę fantastyczna książka, która w zrozumiały, a przy tym naukowy sposób przybliża młodym czytelnikom temat śmierci. Fascynacja tym zagadnieniem nie jest niczym dziwnym, a wręcz przeciwnie, czymś całkowicie naturalnym. Osobiście sama pamiętam moje zainteresowanie tym tematem i to z jaką ogromną fascynacją czytałam o tym, jak bardzo różne było postrzeganie śmierci w zależności od wiary lub miejsca zamieszkania.

Ta książka, na pewno odpowie na wiele dziecięcych pytań, ale również oswoi młodych czytelników z tematem przemijania, z którym prędzej czy później każda rodzina będzie musiała się zmierzyć. Lektura Sekretów zmarłych była dla mnie niezwykle fascynującą przygodą. Przypomniałam sobie wiele faktów i ciekawostek, ale jednocześnie poznałam nowe, które mi umknęły. Ilustracje są niezwykle realistyczne, a miejscami nawet zbyt dosłowne, przez co książkę sugerowałabym dzieciom powyżej 8 roku życia. Poza tym, jako fanka historii, mogę śmiało polecić ten tytuł! 😀

ZALETY

  • kolorowe, dopracowane i szczegółowe ilustracje, które są bardzo realistyczne;
  • wiele ciekawostek i faktów dotyczących śmierci z wielu zakątów na całym świecie;
  • oswaja dziecko z tematem przemijania;
  • książka bardzo wciąga, ciężko się oderwać od lektury;
  • wyjaśnienia są dostosowane do młodego wieku czytelników.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: Akademia Mądrego Dziecka
CYKL: 
Chcę wiedzieć więcej
AUTOR: Matt Ralphs
ILUSTRACJE: Gordy Wright
WYDAWNICTWO: Harperkids
LICZBA STRON: 64
ROK WYDANIA: 2022
KATEGORIA: edukacyjne, historia,
JĘZYK: polski
WIEK: 8 – 12
CENA: ~ 22 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Wpis powstał przy współpracy barterowej z:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to