To pierwsza gra w mojej kolekcji, w której nie liczy się rywalizacja pomiędzy graczami, a ważna jest kooperacja, ponieważ tylko tak, można odnieść sukces poprzez wykonywanie wspólnych zadań. Brzmi dziwnie? Może trochę. Dodaj do tego utrudnioną komunikację pomiędzy grającymi oraz grę na cztery karty. To przecież musi być okropnie trudne!

Bez obaw, wcale (aż) takie nie jest!

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Gra przychodzi zapakowana w bardzo kompaktowe i twarde pudełko, dzięki czemu nie zajmuje aż tak wiele miejsca i można ją zabrać ze sobą w podróż. A co jest w środku?

 • 56 kart akcji:
  • 14 kart zielonych (o wartości od 1-7),
  • 14 kart niebieskich (o wartości od 1-7),
  • 14 kart żółtych (o wartości od 1-7),
  • 14 kart różowych (o wartości od 1-7).
 • 50 kart zadań,
 • instrukcja.

Jak sam mogłeś zauważyć, to ilość zadań do wykonania jest po prostu ogromna! Jest ich aż 50, ale w trakcie rozgrywki zrealizować trzeba około 20. Dotyczą one ułożenia kombinacji kart w taki sposób aby gracze wykonali wszystkie zadania wybrane do jednej rozgrywki.

Poniżej wypisałam tylko niektóre zadania z każdego rodzaju, które znajdują się na kartach. Łączna wartość, ułożenie poszczególnych kolorów czy wartości różni się i nie znajdziesz tu dwóch takich samych zadań.

Zadania:

 • Co druga karta jest niebieska.
 • Dwie karty niebieskie nie leżą obok siebie.
 • Suma wszystkich kart wynosi 10.
 • Trzy karty są w kolorze niebieskim.
 • Wartość kart to cztery kolejne cyfry ułożone w dowolnej kolejności.
 • Dwie niebieskie karty leżą obok siebie.
 • Każda karta o wartości wyższej niż 4.
 • Każda karta o wartości niższej niż 4.
 • Każda karta w innym kolorze i o innej wartości.
 • Każda karta innego koloru.
 • Każda karta o innej wartości.
 • Każda karta o wartości parzystej.
 • Każda karta o wartości nieparzystej.
 • Wartość kolejnych kart są na zmianę parzyste i nieparzyste.
 • Wszystkie karty są niebieskie lub różowe.
 • Suma wartości kart niebieskich i różowych jest taka sama.
 • Suma wartości kart różowych stanowi połowę sumy wartości kart niebieskich
 • Wartości trzech kart leżących obok siebie to trzy kolejne cyfry ułożone rosnąco.

ZASADY I CEL GRY

Celem gry jest wykonanie wszystkich zadań, które są do zrealizowania podczas rozgrywki. Gracze muszą ze sobą współpracować, ponieważ tylko wtedy mogą odnieść zwycięstwo.

Zanim zaczniesz rozgrywkę, musisz najpierw przygotować wszystkie karty. Jest to zależne od ilości graczy oraz poziomu trudności na jaki się zdecydujesz. Polecam zacząć od dokładnego potasowania kart gry, a następnie wyłożenia 4 pierwszych kart cyframi do góry. Z pozostałych kart, rozdajemy graczom również po 4 karty. Kolejnymi kartami, które również trzeba dobrze potasować są karty zadań. Odliczamy ilość, która jest wymagana przy wybranej przez nas ilości osób oraz poziomie zaawansowania, a następnie wykładamy na środku 4 z nich, tak aby treść zadań była dobrze widoczna dla każdego gracza. Pozostałe karty, odkładamy na bok, rewersem do góry.

Kiedy przygotowania masz już za sobą, gracz rozpoczynający turę, wybiera jedną kartę z ręki i kładzie ją na jednej z czterech odkrytych kart akcji, które znajdują się na stole. Jednakże, musi pamiętać o tym, że ma być to karta, która jest tego samego koloru (może mieć inną wartość) lub ma taką samą wartość (lecz jest innego koloru) niż ta, która ma znaleźć się pod nią.

Gdy gracz wykona ten ruch, to następnie dobiera jedną kartę akcji ze stosu, a następnie sprawdza, czy udało mu się wykonać jakieś zadanie. Jeśli ułożona kombinacja z kart akcji, spełnia wymagania znajdujące się na karcie zadań, to gracz odkłada ją na osobny stosik i wykłada kolejną, tak aby zawsze na stole znajdowały się 4 karty zadań. Przynajmniej do momentu aż większość z nich będzie wykonana 😀 Natomiast, jeśli powstała kombinacja, nie odpowiada żadnej wymganej, to gracz kończy swoją turę, a jego kompan rozpoczyna swoją.

Zwycięskie zakończenie gry występuje w sytuacji wykonania wszystkich zadań przez graczy. Przegrana natomiast, jest możliwa w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich to brak możliwości wykonania ruchu przez jednego z graczy, a drugi następuje w momencie, gdy zabraknie kart akcji na stosie lub w rękach graczy.

POZIOMY TRUDNOŚCI

Przewidziano 4 poziomy trudności (łatwy, średni, trudny i zaawansowany), które różnią się od siebie ilością zadań do wykonania. Ich liczba zależy od ilości graczy. Poniżej rozpisałam orientacyjnie ile kart będziesz potrzebować na jakim poziomie:

 • ŁATWY – przewiduje wykonanie od 12-15 zadań,
 • ŚREDNI – od 15 do 18 zadań,
 • TRUDNY – od 18 do 21 zadań,
 • ZAAWANSOWANY – od 21 do 24 zadań.

KOMUNIKACJA

Podczas gry, gracze mogą względnie „normalnie” się komunikować, jednakże muszą uważać aby nie informować się wzajemnie na temat kolorów oraz wartości swoich kart. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że podczas rozgrywki z Mężem, graliśmy w kompletnej ciszy, ponieważ tak skupiliśmy się na wykonaniu wszystkich zadań.

CZAS ROZGRYWKI

Według tego, co widnieje na opakowaniu gry, to czas jakiego potrzeba na zagranie jednej partyjki to jakieś 20 minut. Logiczne jest to, że im więcej graczy, tym ten czas może się wydłużać, ale nie musi – zwłaszcza jeśli gracze już wiedzą o co chodzi w tej grze i nie jest to ich pierwsza rozgrywka.

Według mnie, grając w dwie osoby możemy w ciągu tych dwudziestu minut zagrać więcej niż raz. Nasza pierwsza rozgrywka trwała rzeczywiście 20 minut, bo poznawaliśmy dopiero zasady, ale z każdą kolejną, szło nam coraz sprawniej.

DLA KOGO JEST TA GRA

Jest to zdecydowanie gra, która będzie od Ciebie wymagała ruszenia głową. Niejednokrotnie trzeba będzie dobrze zsumować wartości wyłożonych kart, więc jeśli nie przepadasz za liczeniem lub nie masz ochoty na wysiłek intelektualny, to ta gra niekoniecznie przypadnie Ci do gustu.

Wszystko albo nic sprawdzi się idealnie dla rodzin, które nie chcą uczyć dzieci bezpośredniej rywalizacji. Dzięki mechanice gry, wszyscy gracze tak na dobrą sprawę grają przeciwko grze i muszą współpracować, aby wspólnie osiągnąć sukces.

WIEK I ILOŚĆ GRACZY

Maksymalna ilość graczy to 4 osoby, a minimalnie może w nią zagrać para. Jeśli chodzi o wiek zawodników, to wydawnictwo określiło go na 8-108 lat. Tak na dobrą sprawę, mogą zacząć w nią grać młodsi gracze, którzy w dobrym stopniu opanowali umiejętność liczenia.

PLUSY I MINUSY

ZALETYWADY
+ Największym plusem z pewnością jest to, że twórca przygotował 4 poziomy trudności, dzięki czemu, nawet Ci najbardziej zaawansowani gracze, będą czerpali przyjemność z rozgrywki.
+ Proste zasady gry oraz minimalistyczne, ale barwne grafiki kart akcji.
+ Dokładna rozpiska wszystkich przykładów z kart akcji w instrukcji.
+ Każda rozgrywka jest inna, dzięki czemu, gra nie znudzi się tak szybko.
+ Brak rywalizacji pomiędzy graczami.
– Gra może nie spodobać się komuś, kto nie przepada za grami, w których trzeba liczyć oraz komunikacja pomiędzy graczami jest mocno ograniczona.

MOJA OPINIA

Pomimo tego, że zawartość pudełka nie jest imponująca, to już po pierwszej rozgrywce wiedziałam, że ta gra zostanie z nami na dłużej i będzie skutecznie pobudzała nasze szare komórki podczas wieczornych rozgrywek. Z racji tego, że zasady gry są banalnie proste (co nie znaczy, że wygrana przychodzi z łatwością), to mogę ją polecić w zasadzie każdemu. Ponadto, w instrukcji znajdziesz dodatkowe 3 warianty gry (dla młodszych, na czas oraz w całkowice bez słów). Jeśli chcesz się z nimi zapoznać przed zakupem gry, to znajdziesz je na TEJ stronie.

INFORMACJE O GRZE:

TYTUŁ ORYGINAŁU: Cahoots
MECHANIKA GRY: card game
TYP GRY: kooperacyjna
PROJEKTANT: Ken Gruhl
ILUSTRACJE: Ken Gruhl
WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA GRACZY: 2 – 4
WIEK GRACZY: 8+
CZAS ROZGRYWKI: 20 – 30min
CENA: ~ 45 zł
LINK DO GRY: http://bit.ly/WszystkoAlboNic_NaszaKsiegarnia

SPRAWDŹ GDZIE MOŻESZ KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Udanej rozgrywki!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to