Woda to coś, bez czego życie na Ziemi jest niemożliwe. Gdy zabraknie wody pitnej, to zabraknie też nas – ludzi i wszystkich innych stworzeń i organizmów. Dlatego też warto zadbać o nią już teraz, aby jej nie brakło 🙂

Przy recenzowaniu Ocieplenia klimatu pisałam o tym, jak przestaliśmy z Mężem kupować wodę butelkową. Głównie było to związane z ogromną ilością śmieci, którą przy okazji produkowaliśmy. Po kilku latach testowania różnych możliwości, w końcu znaleźliśmy idealne dla nas rozwiązanie, które umożliwia picie nam kranówki. Jest to filtr, podłączony bezpośrednio do kranu, który wymieniamy jakoś co pół roku. Dzięki temu zredukwaliśmy produkcję śmieci i korzystamy z wody w sposób dostoswany do nas. Być może zabrzmi to dziwnie, ale naprawdę jestem dumna z tego, że dzięki temu małemu i prostemu rozwiązaniu troszczymi się o naszą planetę.

Oczywiście, to tylko malutki krok, który można zrobić aby być jeszcze bardziej odpowiedzialnym człowiekiem, który chciałby pozostawiać po sobie jak najmniejszy ślad wodny czy węglowy, ale zawsze od czegoś trzeba zacząć.

Po lekturze najnowszej książki popularnonaukowej od  wydawnictwa Babaryba, z pewnością zrobimy więcej w tym temacie. Jednakże o tym opowiem Ci za jakiś czas. W zamian za to, dziś będziesz mógł zapoznać się z moją opinią o książce, w całości poświęconej tylko i wyłącznie wodzie. Ale zacznijmy od początku…

KIM SĄ AUTORKI?

Autorką książki jest Niemka, Christina Steinlein, która miała to szczęście i już jako dziecko odkryła swoją pasję związaną z wodą, co znacząco wpłynęło na wybór jej kariery zawodowej.

Ilustracje z kolei stworzyła Mieke Scheier, mieszkająca w Hamburgu ilustratorka z małej wioski.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA

Chyba Cię nie zaskoczę, gdy powiem Ci, że książka opowiada o… wodzie. Z resztą, możesz się tego łatwo domyślić już po samym tytule. Autorka dołożyła wszelkich starań aby przybliżyć tą obszerną tematykę w przystępny i zrozumiały sposób. Dzięki lekturze tej książki, poznasz jej niesamowite możliwości i zastosowania, a także dowiesz się w jaki sposób wykorzystywać ją w odpowiedni sposób, po to, aby jej nie nadużywać. Ponadto, autorka opisała zagrożenia i niebezpieczeństwa jakie może stwarzać ten niezbędny nam do życia żywioł, jednakże nie zabraknie tu również opisania korzyści wody.

>>> Jak to jest z tym OCIEPLENIEM KLIMATU? <<<

BOHATEROWIE

Tytułową, a co za tym idzie główną bohaterką tej książki jest woda, bez której życie na naszej planecie byłoby całkowicie niemożliwe. Autorka zapoznaje czytelnika z wszystkim stanami skupienia wody, czyli cieczą, gazem i ciałem stałym, dzięki czemu wskazuje również jej niesamowite i fascynujące zdolności.

Co więcej, woda zostaje przedstawiona także jakowoda słona i słodka, woda gruntowa i powierzchniowa, rzeczna i morska, stojąca i płynąca, lodowcowa i deszczowa, a nawet bruda i taka, która nie nadaje się do spożycia. Jak więc możesz zobaczyć, bohaterką jest woda w każdej możliwej postaci.

TREŚĆ I BUDOWA KSIĄŻKI

Woda. Żródło życia ma dokładnie taką samą budowę jak Ocieplenie klimatu czy Śmieci. Oznacza to tyle, że wszystkie te książki nie posiadają spisu treści i nie są podzielone na rozdziały. Na rozkładówce ze stroną tytułową znajdują się krótkie informacje o autorkach, certyfikat FSC oraz informacje wydawnicze.

W początkowej części Woda. Źródło życia autorka przedstawia informacje, które ukazują wodę jako tytułowe źródło życia. To właśnie dzięki niej możliwe jest życie nie tylko nasze, ale roślin i zwierząt. Co więcej, z dalszych informacji, czytelnik dowie się, że jest ona potrzebna także do wytworzenia niezbędnych dla naszego komfortu życia rzeczy codziennego użytku.

Ponadto, ciekawscy czytelnicy, dowiedzą się także, skąd wzięła się woda na Ziemi i jak powstało życie. Osobiście, było to dla mnie zaskoczeniem, ponieważ nie znałam wcześniej tych faktów. Następnie, autorka wyjaśnia, dlaczego człowieka od zawsze ciągnęło do wody i opisuje jej wyjątkowe i fascynujące właściwości. Na kolejnych stronach znajdziesz także charakterystykę rodzajów wody, jaką możemy spotkać na naszej planecie, a także jak wygląda obieg wody w przyrodzie.

W dalszej części, czytelnik dowie się w jaki sposób oczyszcza się wodę i jak dokładnie działają oczyszczalnie ścieków. Parę stron dalej, zobaczysz ile wody potrzeba aby wytworzyć niektóre rzeczy. Dalej, autorka wyjaśnia co dzieje się, gdy ludzie zużywają za dużo wody i jakie może to nieść za sobą konsekwencję.

Szkodliwa działalność człowieka i niebezpieczeństwo jakie jest z nią związane to tematyka, która pojawia się poza połową książki. Tam również autorka postanowiła także nawiązać do ocieplenia klimatu i idącymi za nim zmian klimatycznych. Jednakże, żeby z książki nie wiało grozą i strachem, w dalszej części książki opisane zostały pomysły w jaki sposób ludzie radzą sobie z tym żywiołem i wykorzystują go w celu pozyskania darmowej i odnawialnej energii.

Na samym końcu, znajdziesz ciekawe pomysły i proste rozwiązania, które czytelnik może zastosować we własnym domu w celu oszczędzania wody. Są one tak banalne, że praktycznie można z dnia na dzień wprowadzić je w życie i nie będzie to wymagało większych nakładów finansowych, tylko zmian swoich nawyków.

>>> Absolutnie wszystko co każdy musi wiedzieć o ŚMIECIACH<<<

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Pomimo tego, że książka dedykowana jest dzieciom powyżej 6. roku życia, to uważam, że jest to kolejna ważna lektura, z którą powinni zapoznać się także dorośli czytelnicy. Z pewnością otwiera ona oczy i uświadamia jak cenna w naszym życiu jest woda i jak wiele jej zawdzięczamy.

Myślę, że śmiało mogę ją uznać za tak samo istotną książkę jak dwie wcześniejsze książki z ekologicznej serii, czyli Ocieplenie klimatu i Śmieci.

ZALETY KSIĄŻKI

Zacznę od najbardziej oczywistej zalety jaka rzuca się w oczy, a mianowicie jest to prosty i zrozumiały język, jakim posługuje się autorka książki. Wszystkie informacje, ciekawostki i fakty zostały zredagowane w taki sposób, że nawet najmłodsi czytelnicy, nie będą mieli najmniejszych trudności ze zrozumieniem treści. Oczywiście, nie można tutaj odmówić pochwały także Katarzynie Łakomik, która w tak fantastyczny sposób przetłumaczyła tą książkę na język polski.

Kolejną rzeczą, na którą chciałabym zwrócić uwagę jest bardzo dokładne i szczegółowe omówienie tematu. Autorka posiada ogromną wiedzę i zawarła w książce praktycznie wszystkie możliwe aspekty związane z wodą. Sama byłam zaskoczona jak obszerny jest to to temat.

Ponadto, nie sposób nie docenić ilustracji, które nie tylko zachwycają i są piękne, ale również dopełniają treść i obrazują informacje zawarte w tekście. Z pewnością przykuwają wzrok i dzięki temu sprawiają, że dłużej przegląda się poszczególnym rozkładówkom.

Największą jednak zaletą jest według mnie podanie gotowych rozwiązań i sposobów na oszczędzanie wody, które można od razu wdrożyć w życie. Udowadnia to tylko i aż tyle, że zmiany nie muszą być ogromne, aby być znaczące i pomocne.

Ostatnią rzeczą, na którą chciałabym zwrócić uwagę, jest to, że wszystkie książki z serii popularnonaukowych książek ekologicznych od wydawnictwo Babaryba, posiadają certyfikat FSC i oznacza to, że papier na którym zostały wydrukowane, pochodzi z dobrze zarządzanych lasów i materiałów pochodzących z recyklingu.

>>> Dbanie o naszą planetę będzie znacznie prostsze dzięki ekologicznemu ELEMENTARZOWI <<<

REASUMUJĄC

Uważam, że Woda. Źródło życia to genialna książka, z którą powinny zaznajomić się całe rodziny. Jej celem jest ukazanie tego, jak ogromny wpływ na wszystko ma woda oraz jak bardzo należy dbać o tą życiodajną substancję. Widać, że autorka jest bardzo dobrze zaznajomiona z tematem i sposób, w jaki mówi o wodzie i jej wszystkich aspektach jest niesamowity. Robi to z pasją i jednocześnie dzieli się swoją wiedzą w zrozumiały i interesujący dla czytelnika sposób.

Wskazówki odnośnie oszczędzania wody i korzystania z niej rozsądnie, wprowadziłam praktycznie od razu po lekturze. Teraz nie pozostaje nic innego, jak tylko ich przestrzegać 🙂

>>> Co dalej z tym PLASTIKIEM? <<<

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: Ohne Wasser geht nichts! Alles über den wichtigsten Stoff der Welt
AUTOR: Christina Steinlein
ILUSTRACJE: Mieke Scheier
TŁUMACZENIE: Katarzyna Łakomik
WYDAWNICTWO: Babaryba
LICZBA STRON: 96
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: edukacyjne, ekologiczne
JĘZYK: polski
WIEK: 6+
CENA: 30zł
LINK DO KSIĄŻKI: http://bit.ly/WodaZrodloZycia

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Po więcej zdjęć zapraszam na mojego książkowego instagrama @bookladanki

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to