Jakiś czas temu recenzowałam już książki dotyczące ekologii i bardzo się cieszę, że kolejne wydawnictwa wydają pozycje poruszające tą tematykę. Ostatnio na rynku, ukazała się dość chudziutka książka od wydawnictwa Wilga.

Jest to Elementarz ekologiczny, który ma za zadanie zapoznanie czytelników z najważniejszymi pojęciami i faktami dotyczącymi ekologii. Choć może wydawać się niepozorny, to wbrew pozorom, jest on genialnym kompendium wiedzy w swojej dziedzinie. A co więcej, powstał on z myślą o mieszkańcach Polski 🙂

KIM SĄ AUTORKI?

Autorkami książki są dwie kobiety. Pierwszą z nich jest Patrycja Wojtkowiak-Skóra, która ma już na swoim koncie kilka książek dla dzieci. Oprócz tego, tworzy ona również piosenki dla najmłodszych. Drugą autorką jest Justyna Jednoróg.

O oprawę graficzną zadbała Katarzyna Drewek-Wojtasik, która jest ilustratorka i jej prace możesz kojarzyć z wielu książek.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA

Książka, jak wskazuje sam tytuł, porusza tematykę ekologii, ochrony środowiska i śmieci. Na zaledwie 80 stronach, autorkom udało się zawrzeć ogromną dawkę wiedzy i informacji, z którymi powinni zapoznać się nie tylko tylko mali czytelnicy, ale również ich rodzice.

Z książki dowiesz się co się dzieje z rzeczami, które wyrzucamy oraz jak prawidłowo powinniśmy segregować nasze śmieci, aby miały one realne szanse na poddanie ich recyklingowi. Co więcej, autorki dokładnie rozpisały, co powinno znaleźć się w jakim pojemniku oraz czego nie powinniśmy do nich wrzucać. Oprócz tego, wyjaśniły jak przygotować śmieci do segregacji. Z pewnością pomoże w tym znajomość znaczenia symboli znajdujących się na opakowania, które również zostały wytłumaczone przez autorki.

Dziewczyny poświęciły także sporo miejsca, aby szczegółowo zapoznać czytelnika z plastikiem i problemami jakie potrafi on sprawić. Aby ukazać skalę czasu, który musi minąć, aby coś z tego materiału się rozłożyło, autorki wykorzystały do tego ilustracje i porównania do innych śmieci. Żeby ograniczyć wykorzystywanie plastiku w codziennym życiu, dziewczyny przygotowały kilka pomysłów, które można wdrożyć w każdym domu. W podobny sposób opisały jakie wartości ma woda i energia oraz jak można ograniczyć ich nadmierne zużywanie. Co więcej, dziewczyny przygotowały również rozdział poświęcony marnowaniu jedzenia, jak więc możesz zobaczyć pomyślały o praktycznie każdym nawet najmniejszym aspekcie naszego życia.

BUDOWA KSIĄŻKI

Elementarz ekologiczny jest skonstruowany na zasadzie pytań i odpowiedzi. Są one wyczerpujące, ale nie za długie. Autorki dołożyły wszelkich starań, aby zostały one zredagowane w ciekawy i zrozumiały sposób. Co więcej, w książce znajdują się zadania do wykonania dla czytelników i są one umieszczone w szarych sekcjach.

Oprócz tego, w zielonych fragmentach, zawarte są najważniejsze informacje oznaczone jako coś do zapamiętania lub coś, co warto wiedzieć. Czerwone sekcje, z kolei dotyczą rzeczy na, które trzeba zwrócić szczególną uwagę.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Książka dedykowana jest dzieciom w wieku od 6 do 8 lat, jednakże uważam, że tak naprawdę nie ma ona ram wiekowych, ponieważ temat dbania o naszą planetę jest tak bardzo istotny, że KAŻDY powinien się zapoznać z tą książką. Dorośli w szczególności, bo to właśnie na nas patrzą nasze dzieci i później nas naśladują 🙂

ZALETY KSIĄŻKI

  • rzetelnie, konkretnie i zrozumiale podana wiedza dotycząca ekologii,
  • piękne ilustracje, które nie tylko zachwycają oko, ale również dopełniają treść elementarza,
  • przedstawienie wielu ekologicznych faktów,
  • zadania, które dziecko może wykonać samodzielnie lub zaangażować w nie pozostałych członków rodziny,
  • dokładne wyjaśnienia jak prawidłowo segregować śmieci,
  • wyjaśnienie tajemmniczych symboli znajdujących się na opakowaniach,
  • wskazanie gotowych rozwiązań, które można od razu zacząć wdrażać,
  • ukazanie tego, że nawet najmniejsze zmiany są konieczne i mają istotny wpływ na naszą planetę,
  • elementarz został wydany całkowicie ekologicznie!

DLACZEGO EKOLOGICZNY ELEMENTARZ JEST EKOLOGICZNY

Przede wszystkim, Elementarz ekologiczny został wydrukowany na papierze ze znacznikiem FSC, co oznacza, że papier pochodzi z lasów, które zarządzane są w zrównoważony sposób.

Grzbiet elementarza celowo został pozbawiony tektury, dzięki czemu jest idealnym przykładem zero waste, czyli do jego powstania wykorzystano absolutne minimum surowców, które są niezbędne. Co więcej, książka została zszyta, a nie sklejona.

Ostatnią rzeczą, jest okładka, która jest biodegradowalnym, wysokiej jakości kartonem Arktika, dzięki czemu nadaje się do recyklingu.

REASUMUJĄC

Nie będę ukrywać, że w mojej opinii, jest to bardzo ważna książka, która powinna znaleźć się w każdym domu. W jasny i czytelny sposób dowiesz się z niej jak poprawnie segregować śmieci, oszczędzać wodę, energię i nie marnować jedzenia. Co wiecej, autorki postarały się w zrozumiały sposób wyjaśnić wiele pojęć dotyczących ekologii.

Ta książka nie jest tylko dla dzieci, ale dla całych rodzin. Dzięki jej lekturze mamy szanse na wprowadzenie zmian do naszych domów tak, aby jak najmniej szkodzić planecie. Jej lektura daje wiele do myślenia i ukazuje, jak niewielkie zmiany się liczą i mają realny wpływ na nasz świat. Warto przecież dawać dobry przykład i wzór swoim zachowaniem i zachęcać innych do zmian swoich nawyków.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKI: Patrycja Wojtkowiak-Skóra, Justyna Jednoróg
ILUSTRACJE: Katarzyna Drewek-Wojtasik
WYDAWNICTWO: Wilga
LICZBA STRON: 80
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: edukacja, ekologia,
JĘZYK: polski
WIEK: 6 – 8
CENA: ~ 15 zł
LINK DO KSIĄŻKI: http://bit.ly/ElementarzEkologiczny

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Po więcej zdjęć zapraszam na mojego książkowego instagrama @bookladanki

View this post on Instagram

⁠Dziś BARDZO ważna książka, z którą po prostu obowiązkowo trzeba się zapoznać. "Elementarz ekologiczny", jak wskazuje sam tytuł, porusza tematykę ekologii, ochrony środowiska i śmieci. Na zaledwie 80 stronach, autorkom udało się zawrzeć ogromną dawkę wiedzy i informacji, z którymi powinni zapoznać się nie tylko tylko mali czytelnicy, ale również my – rodzice.⁠⠀ ⁠⠀ Z książki dowiecie się co się dzieje z rzeczami, które wyrzucamy oraz jak prawidłowo powinniśmy segregować nasze śmieci, aby miały one realne szanse na poddanie ich recyklingowi. Co więcej, autorki dokładnie rozpisały, co powinno znaleźć się w jakim pojemniku oraz czego nie powinniśmy do nich wrzucać. Oprócz tego, wyjaśniły jak przygotować śmieci do segregacji. Z pewnością pomoże w tym znajomość znaczenia symboli znajdujących się na opakowania, które również zostały wytłumaczone przez autorki.⁠⠀ ⁠⠀ Dziewczyny poświęciły także sporo miejsca, aby szczegółowo zapoznać czytelnika z plastikiem i problemami jakie potrafi on sprawić. Aby ukazać skalę czasu, który musi minąć, aby coś z tego materiału się rozłożyło, autorki wykorzystały do tego ilustracje i porównania do innych śmieci. ⁠⠀ ⁠⠀ Żeby ograniczyć wykorzystywanie plastiku w codziennym życiu, dziewczyny przygotowały kilka pomysłów, które można wdrożyć w każdym domu. W podobny sposób opisały jakie wartości ma woda i energia oraz jak można ograniczyć ich nadmierne zużywanie. Co więcej, autorki przygotowały również rozdział poświęcony marnowaniu jedzenia, jak więc możesz zobaczyć pomyślały o praktycznie każdym nawet najmniejszym aspekcie naszego życia.⁠⠀ ⁠⠀ MEGA WAŻNA KSIĄŻKA! :)⁠⠀ ⁠⠀ AUTORKI: @morze_bajek , Justyna Jednoróg⁠⠀ ILUSTRACJE: Katarzyna Drewek-Wojtasik⁠⠀ WYDAWNICTWO: @wydawnictwo_wilga⁠⠀ WIEK: 6-8 lat⁠⠀ __________⁠⠀ #czytajdziecku #czytanieuzależnia #czytaniemojapasja #dzieckoczyta #czytamydzieciom #małaksiążkawielkiczłowiek #kidsbookstagram #bookstagrampolska #littlebookworm #rozkochajmydzieciwksiazkach #książkoholik #książkidladzieci #czytamdziecku #czytamzdzieckiem #aktywneczytanie #rodzicielstwobliskości #kochanieprzezczytanie #czytambokocham #całapolskaczytadzieciom #ksiazkidladzieci #czytanienieboli #ekologicznyelementarz #ekologia

A post shared by Karolina (@bookladanki) on

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to