Chyba każdy z nas w swojej głowie wymyśla co jakiś czas niesamowite gadżety, których powstanie ułatwiłoby nam codzienne życie. O ile większość takich wyimaginowanych wynalazków nigdy nie powstanie, ponieważ nie mamy śmiałości czy odpowiedniego budżetu, to są ludzie, którzy zrobili wszystko w swoim życiu, aby doprowadzić do powstania wymyślonej przez siebie rzeczy.

I takie osoby oraz ich niesamowite wynalazki, doczekały się książki, która została im poświęcona. Jest to Ale patent! Księga niewiarygodnych wynalazków od wydawnictwa Dwie Siostry.

KIM SĄ AUTORZY?

Autorką książki Ale patent! Księga niewiarygodnych wynalazków jest Małgorzata Mycielska i jest to jej debiut literacki. Z wykształcenia jest historykiem sztuki, wydawcą i redaktorką książek.

Ilustracje z kolei stworzył dobrze wszystkim znany polski duet, czyli Aleksandra i Daniel Mizielińscy. Na blogu, wielokrrotnie już recenzowałam ich autorskie książki takie jak Podwodnik, Mam oko na litery czy Let’s go monsters.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

Jest to książka, która przedstawia najciekawsze i najwybitniejsze wynalazki, na jakie wpadli ludzie. Oprócz nich, w zestawieniu znalazły się również takie, które są zabawne i niekoniecznie miały prawo w ogóle działać. Co więcej, w Ale patent! Księga niewiarygodnych wynalazków nie znajdziesz typowych i powszechne znanych pomysłów, a perełki, o których mało kto słyszał.

BOHATEROWIE

W książce opisano aż 28 wynalazków i to właśnie one są głównymi bohaterami książki. W sumie, możesz się tego łatwo domyślić już po samym tytule 😀 Skupiacz uwagi, koń parowy czy żaglowóz to tylko niektóre przykłady wynalazków, które wynaleziono i które znalazły się w tej książce.

BUDOWA KSIĄŻKI

W książce opisane zostało aż 28 niesamowitych wynalazków i każdemu z nich poświęcono po dwie rozkładówki. Na pierwszej z nich znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące konkretnego przedmiotu wraz z ilustracjami, na których dokładnie wyjaśniono zasady jego działania. Następna rozkładówka, to ogromna ilustracja przedstawiająca wynalazek w czasach, w których powstał okraszona humorystycznymi postaciami i ich wypowiedziami.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Ale patent! Księga niewiarygodnych wynalazków dedykowana jest czytelnikom powyżej siódmego roku życia. Co więcej, przypadnie ona do gustu osobom, które są spragnione ciekawostek związanych z niesamowitymi wynalazkami i marzą o tym aby stworzyć i opatentować coś własnego.

ZALETY KSIĄŻKI

Czymś, co najbardziej mi się podobało w tej książce, był dobór przedstawionych w niej wynalazków. Świetne jest to, że autorka postawiła na opis takich, które nie są aż tak powszechnie znane. Dzięki temu, książka jest przepełniona niesamowitymi wynalazkami, o których prawdopodobnie nie słyszałeś i lektura Ale patent! Księga niewiarygodnych wynalazków jest naprawdę wciągająca.

Co więcej, w książce znajdują się zarówno wynalazki, które działały, ale i takie, które nigdy nie miały prawa funkcjonować. Bardzo się cieszę, że autorka postanowiła je umieścić, ponieważ pokazują one czytelnikowi, że warto marzyć i być kreatywnym i nie powinno przejmować się opinią innych.

Kolejną rzeczą, o której warto wspomnieć jest to, że wynalazki, nie zostały ułożone chronologicznie. Poprzez taki, a nie inny zabieg, książkę można otworzyć w dowolnym momencie, na dowolnej stronie i zapoznać się przedmiotem, na którym otworzyliśmy stronę.

Ostatnią rzeczą, którą nie sposób pominąć, jest oprawa graficzna stworzona przez Olę i Daniela Mizielińskich. Ilustracje wynalazków są dokładne i szczegółowe. Widać, że zadbali oni o najmniejszy detal. Z kolei, ilustracje znajdujące się na dalszej rozkładówce są zabawne i przedstawiają wynalazek w użyciu.

REASUMUJĄC…

Muszę przyznać, że nie spodziewałam się, że Ale patent! Księga niewiarygodnych wynalazków da mi aż tyle radości z lektury. Początkowo, pochłonęłam ją w jeden wieczór, ale później co jakiś czas otwierałam ją sobie na wybranym wynalazku i dokładniej przyglądałam się temu jak wyglądał konkretny wynalazek.

Uważam, że jest to niesamowicie ciekawa książka, która spodoba się wszystkim ciekawym świata i tego jak powstawały niektóre przedmioty, które są nam teraz dobrze znane. Przykładem może być starożytna fotokómórka czy krocząca lokomotywa, która położyła podwaliny pod współczesną robotykę.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKA: Małgorzata Mycielska
ILUSTRACJE: Aleksandra i Daniel Mizielińscy
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 122
ROK WYDANIA: 2014
KATEGORIA: edukacyjne, naukowe
JĘZYK: polski
WIEK:  7+
CENA: ~ 30 zł
LINK DO KSIĄŻKI: http://bit.ly/AlePatent

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to