Dziś mam dla Ciebie kolejną książkę, której zadaniem jest uświadomienie i uwrażliwienie nie tylko dzieci, ale również ich rodziców czy opiekunów, w temacie produkcji śmieci.

Przyznam się bez bicia, że sama nadal staram się mocno ograniczyć ich produkcję, ale jest to bardzo trudne i wymaga zmiany nawyków zarówno moich jak i Dawida. Staramy się nad tym pracować aby już od najmłodszych lat Miłosz miał dobry wzorzec do naśladowania.

Wiedziałam, że książka Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie będzie bardzo pouczająca, ale nie spodziewałam się, że uświadomi mi, jak wiele rzeczy mi umknęło i co mogę poprawić. Co więcej, dzięki tej lekturze dowiedziałam się w końcu co oznaczają poszczególne znaczki znajdujące się na wszystkich produktach odnośnie ich dalszego przetwarzania.

Dlatego też mam nadzieję, że ten wpis, zachęci Cię do zapoznania się z tym trudnym i skomplikowanym tematem. Jeśli chciałbyś jeszcze bardziej zgłębić temat śmieci, to zachęcam do zapoznania się z wpisem, w którym opowiadałam o książce Plastik fantastik?. Natomiast żeby zobaczyć jak wzrost konsumpcjonizmu, a co za tym idzie odpadów, wpływa na środowisko, to koniecznie przeczytaj wpis z książką pt. Ocieplenie klimatu.

KIM JEST AUTORKA?

Autorką książki jest niemiecka ilustratorka i autorka wielu książek edukacyjnych – Gerda Raidt. Studiowała w Wyższej Szkole Artystycznej Burg Giebichenstein w Halle oraz na Akademii Sztuk Wizualnych w Lipsku.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA

Co tu dużo mówić, książka, jak wskazuje na to sam tytuł, jest o śmieciach. Temat raczej brudny i śmierdzący, a zarazem taki, o którym ludzie wolą nie rozmawiać. Większość z nas chce się szybko pozbyć odpadów, które wyprodukowaliśmy i uważamy, że wyniesienie śmieci do kontenerów rozwiązuje wszystkie problemy z nimi związane. Jednakże autorka książki udowadnia, że wcale tak nie jest i ten spychany przez większość ludzi na dalszy plan temat, jest dużo bardziej skomplikowany.

>>> Jak to jest z tym OCIEPLENIEM KLIMATU? <<<

BOHATEROWIE

Bohaterem tej książki są właśnie śmieci. Znajdziesz tu takie gwiazdy jak:

 • bioodpady,
 • odpady kosmetyczne,
 • stare ubrania,
 • plastiki,
 • metale,
 • papier,
 • szkło,
 • odpady płynne,
 • trujące odpady,
 • elektrośmieci,
 • odpady wielkogabarytowe,
 • odpady zmieszane,
 • toksyczne odpady.

Przyznam, że temat może niezbyt książkowy, jednakże należy o nim jak najwięcej mówić, ponieważ zalegają one w każdym zakątku świata i temat robi się bardzo poważny. Lektura tej książki dokładnie Ci to wszystko wytłumaczy.

TREŚĆ I BUDOWA KSIĄŻKI

Zanim przejdę do treści, to najpierw kilka słów o tym, jak zbudowana jest ta książka. Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie nie posiadają spisu treści. Natomiast, tuż przed stroną tytułową, znajdziesz krótką informację dotyczącą autorki oraz informacje wydawnicze i symbol FSC. W książce, co jakiś czas pojawiają się ogwiazdkowane cyfry w żółtym polu, które odsyłają czytelnika na sam koniec, gdzie znajduje się dokładniejsze wyjaśnienie lub ciekawostka związana z omawianym zagadnienieniem. Łącznie jest ich 9 i umieszczone zostały na lekko żółtych stronach ozdobionych monochromatycznymi ilustracjami.

Z kolei jeśli chodzi o samą treść, to na początku autorka stara się zdefiniować i wyjaśnić co to są te śmieci. Okazuje się, że nie jest to jednak takie proste, ponieważ dla każdego pojęcie „śmieci” może oznaczać coś innego. Aby ułatwić czytelnikom zrozumienie tego brudnego tematu, autorka wylicza za pomocą ilustracji wszelkie rodzaje odpadów – od bioodpadów, poprzez papier, aż po elektrośmieci czy też te trujące. Co więcej, w książce zostało ukazane jak powstają poszczególne śmieci oraz w jaki sposób się je przetwarza.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje fakt, że autorka na przykładzie chomikującego wiele przedmiotów staruszka pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie śmieci na przestrzeni lat. Gerda pokazała wpływ coraz większego uprzemysłowienia oraz wzrost konsumpcjonizmu na powiększającą się produkcję odpadów.

>>> Co dalej z tym PLASTIKIEM? <<<

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie to książka, z którą mogą się już zapoznać czytelnicy powyżej 6. roku życia. Dzięki nieskomplikowanej i prostej do zrozumienia treści oraz ilustracjom, które dopełniają tekst, dzieci nie będą miały trudności z przyswojeniem wiedzy dotyczącej produkcji i późniejszych losów śmieci.

Tak jak w przypadku Ocieplenia klimatu, również uważam, że każdy dorosły także powinien zapoznać się z tą książką. Tylko dzięki uświadamianiu jak największej ilości ludzi, mamy szansę pomóc naszej planecie, a co za tym idzie – sobie.

ZALETY KSIĄŻKI

Przede wszystkim największą zaletą tej książki jest jej prostota zarówno jeśli chodzi o treść jak i ilustracje. Oba te elementy są do siebie idealnie dobrane oraz wspaniale się przenikają i uzupełniają. Autorka przemyciła dodatkowe ciekawostki właśnie za pomocą grafik.

W chmurkach umieściła wszystkim dobrze znane uprzedzenia, które wypowiadają różne postaci, w tym staruszek oraz właściciel sklepu. Jestem przekonana, że z większość (jak nie wszystkie) sam słyszałeś bądź nawet wypowiedziałeś. Dzięki temu, autorka chciała pokazać, że tematyka śmieci jest dość skomplikowanym problem dla wszystkich ludzi.

Kolejną rzeczą, która bardzo mi się spodobała, są umieszczone w książce wskazówki dotyczące tego, jak można zmniejszyć produkcję śmieci oraz jak ponownie zrecyklingować stare i niepotrzebne rzeczy.

Podobnie jak w przypadku książki Ocieplenie klimatu, również i Śmieci zostały wydrukowanie na papierze pochodzącym z dobrze zarządzanych lasów, które posiadają certyfikat FSC oraz materiałów pochodzących z recyklingu. Ogromny szacun dla wydawnictwa Babaryba, że nie tylko nagłaśniają ekologiczne tematy, ale także sami dają przykład tego, że można zadbać o planetę.

REASUMUJĄC

Nie ma się co dziwić, że Śmieci uzyskały tytuł Mądrej Książki Roku 2019. Nagroda ta jest jak najbardziej zasłużona, ponieważ do tej pory nie miałam w rękach bardziej wartościowej książki dotyczącej naszej planety i uciążliwego problemu śmieci. Jest przyjazna dzieciom, ale również dorosłych zmusi do myślenia oraz podpowie co można zrobić, aby produkcja odpadów zmalała.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: Müll: Alles über die lästigste Sache der Welt
AUTOR: Gerda Raidt
ILUSTRACJE: Gerda Raidt
TŁUMACZENIE: Katarzyna Łakomik
WYDAWNICTWO: Babaryba
LICZBA STRON: 96
ROK WYDANIA: 2019
KATEGORIA: edukacyjne,
JĘZYK: polski
WIEK: 6+
CENA: 30zł
LINK DO KSIĄŻKI: https://bit.ly/Smieci_BABARYBA

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Po więcej zdjęć zapraszam na mojego książkowego instagrama @bookladanki

https://www.instagram.com/p/CDtALuqJCiT/

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to