Chyba każde dziecko przechodzi w swoim życiu fascynację kosmosem. O ile obecnie na rynku jest ogromny wybór książek o planetach, podbojach kosmicznych i innych ciałach niebieskich, tak bardzo mało jest pozycji dotyczących tylko gwiazd i gwiazdozbiorów.

Bardzo się cieszę, że wydawnictwo Wilga, postanowiło wypuścić książkę poświęconą właśnie gwiazdom. Jest to wspaniała opowieść dla najmłodszych czytelników, którzy chcieliby lepiej poznać gwiezdne konstelacje. W dzisiejszym wpisie, opowiem Ci więc trochę więcej o Wielkiej Małej Niedźwiedzicy, która mnie całkowicie urzekła.

KIM SĄ AUTORKI?

Autorką Wielkiej małej niedźwiedzicy jest kompozytorka oraz pedagog muzyczny, Paulina Chmurska. Jest to jej druga książka w karierze. Zadebiutowała psimi opowiastkami, czyli Jamnikiem Kazikiem.

Za ilustracje odpowiada Elka Grądziel, która zawodowo zajmuje się rysowaniem i ilustrowaniem nie tylko książek dla dzieci, ale również treści biznesowych.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

Książka opowiada historię o wędrówce Wielkiej i Małej Niedźwiedzicy, które przemierzają ciemne niebo z bardzo ważnym, ale również tajemniczym pakunkiem. Ma on swoje specjalne miejsce pomiędzy gwiazdami, którego zadaniem jest wskazywanie drogi innym podróżnikom. Wyprawa nie należy do najkrótszych i czasami jest męcząca, jednakże na swojej drodze dwie niedźwiedzice spotykają wiele postaci. Niektóre z nich są przyjaźnie nastawione, a przed jednym z nich będą musiały się nawet bronić!

BOHATEROWIE KSIĄŻKI

Głównymi bohaterkami książki jest Mała Niedźwiedzica i jej mama – Wielka Niedźwiedzica. Jak łatwo się domyślić, są to jedne z najbardziej rozpoznawanych gwiazdozbiorów na rozgwieżdżonym niebie.

Oprócz nich, w książce znajdują się jeszcze inne gwiazdozbiory, które Niedźwiedzice spotykają podczas swojej wędrówki. Mijają je Psy Gończe, a Żyrafa ostrzega je przed zbliżającym się deszczem meteorów. Na niebie zauważają również wiele innych gwiazdozbiorów, z których jeden okazuje się być bardzo zachłanny i niebezpieczny!

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA?

Książka dedykowana jest dzieciom w wieku od 3 do 5 lat. Z pewnością spodoba się małym fanom kosmosu, którzy są zafascynowani gwiazdami i czerpią ogromną frajdę z odszukiwania poszczególnych gwiazdozbiorów na firmamencie nieba.

ZALETY KSIĄŻKI

Z pewnością największą zaletą tej książki są przepiękne ilustracje gwiazdozbiorów utrzymane w stonowanej kolorystyce. Świetnie, że Elka Grądziel pokusiła się na białe rysunki na granatowym niebie, które tak fantastycznie obrazują nocne niebo. Dzięki temu ta książka ma swój niepowtarzalny klimat!

Co więcej, oprócz prostej i urzekającej historii dwóch Niedźwiedzic, autorka książki, zadbała również o to, aby można było wykorzystać lekturę książki do zapoznania małego czytelnika z wieloma ciekawostkami związanymi z gwiazdami i kosmosem. Znajdują się one głównie na początkowych stronach, ponieważ gdy akcja opowieści przyspiesza i dzieją się bardzo istotne rzeczy, nie chciano odwracać od nich uwagi czytelnika.

Czymś co jest absolutnie przepiękne i z pewnością urzeknie nie tylko najmłodszych odbiorców, ale również ich rodziców, jest świecąca mapa nieba, która znajduje się dokładnie w samym środku książki. Wystarczy ją przez chwilę naświetlić, a później zgasić światło – wygląda to po prostu bosko! Przypomniały mi się takie gwiazdy, które przyklejało się w dzieciństwie do sufitu lub na ścianach, aby świeciły w nocy 😀

REASUMUJĄC

Uważam, że jest to absolutnie przepiękna książka i ma w sobie to „coś”, co sprawia, że mnie całkowicie urzekła. Muszę przyznać, że Paulina miała fantastyczny pomysł na książkę oraz poruszaną w niej tematykę. Z kolei ilustracje, które stworzyła Elka są naprawdę powalające i zdecydowanie pobudzają wyobraźnię. Co do samej historii, jest ona prosta, ale pełna ciepła i matczynej miłości.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKA: Paulina Chmurska
ILUSTRACJE: Elka Grądziel
SERIA: Książki otulone nocą
WYDAWNICTWO: Wilga
LICZBA STRON: 48
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: obrazkowe
JĘZYK: polski
WIEK:  3+
CENA:  20 zł
LINK DO KSIĄŻKI: https://bit.ly/MalaWielkaNiedzwiedzica

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *