Uczucia i emocje są ważne. Co więcej, trzeba umieć je rozpoznać i o nich mówić, a to już nie jest takie łatwe. Wielu ludzi jest w stanie określić tylko te najpopularniejsze i najbardziej oczywiste jak: radość, gniew, strach, zaskoczenie i smutek. Jednakże każdy z nas czuje więcej! 🙂

Nie będę ukrywać, że sama nie jestem jakoś wybitnie wylewana i nie lubię mówić o swoich emocjach, ponieważ nie potrafię tego robić. Jednakże staram się nad tym pracować i nazywać to, co czuję w konkretnej chwili. Czymś co z pewnością okaże się pomocne zarówno dla mnie jak i dla Miłosza jest książka Co robią uczucia? od wydawnictwa Dwie Siostry.

Jestem nią całkowicie zachwycona i dlatego też chciałabym się tym moim zachwytem z Tobą podzielić 🙂

KIM SĄ AUTORKI?

Autorką książki jest Tina Oziewicz, z którą po raz pierwszy spotkałam się przy okazji książki Great! Wielka Brytania dla dociekliwych. Oprócz tworzenia literatury dla dzieci, jest ona także nauczycielką akademicką i tłumaczką.

Za ilustracje z kolei odpowiedzialna jest Aleksandra Zając, która zajmuje się projektowaniem graficznym, rysunkiem i lepieniem w glinie.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

Co robią uczucia? to książka, która pokazuje różne uczucia i zajęcia, którym lubią się oddawać. Z resztą, bez obaw domyślisz się tego już po samym tytule. Głównym celem książki jest zaznajomienie czytelników z uczuciami, jakie mogą odczuwać w wielu codziennych sytuacjach.

BOHATEROWIE

A więc kto jest bohaterem książki? Uczucia. Ile jest tych uczuć? Całkiem sporo! 😀 Chcąc podzielić się dokładnymi informacjami, postanowiłam policzyć i wypisać uczucia, które zostały spersonifikowane w książce. Jest ich 31 i są to:

ciekawość, radość, wdzięczność, lęk, wyobraźnia, spokój, zawiść, kompleksy, wolność, gościnność, współczucie, wstyd, duma, odwaga, szczęście, cierpliwość, smutek, zaufanie, niepokój, nostalgia, życzliwość, zachwyt, złość, strach, zadowolenie, tęsknota, nadzieja, samotność, nienawiść, przyjaźń, milość.

TREŚĆ

Jeśli chodzi o samą treść to jest ona lakoniczna i jednocześnie bardzo poetycka. Na rozkładówce znajduje się krótki tekst odnoszący się do ulubionego zajęcia konkretnego uczucia oraz ilustracja, która to doskonale obrazuje.

Autorka przygodę z uczuciami zaczyna od ciekawości, która to zawsze wspina się tak wysoko jak tylko jest w stanie. Kawałek dalej mamy wyobraźnię z rozwianymi włosami i spokojem na twarzy, która podąża nową ścieżką. W książce pojawiają się także kompleksy, które się ogarniczają poprzez budowanie klatek i złość, która wybucha.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Książka tak na dobrą sprawę nada się dla każdego. Zarówno ci mali, jak i duzi czytelnicy będą cieszyli się jej lekturą. Każdy w zależności od wieku zrozumie i dostrzeże w niej wiele niesamowitych aspektów i wartościowych treści. Jednakże wydawnictwo musiało określić jakiś wiek czytelników i Dwie Siostry ustaliły go na 5 lat.

ZALETY KSIĄŻKI

Co robią uczucia? to książka, która jest genialna w swojej prostocie. Co prawda, zawiera minimalną ilość tekstu, ale jest on bardzo wymowny i zachęcający do zastanowienia się nad własnymi uczuciami.

Kolejną zaletą są z pewnością ilustracje, które są bajkowe i jednocześnie utrzymane są w stonowanych barwach. Ten efekt bardzo do mnie przemawia i idealnie podkreśla spersonifikowane uczucia. Co więcej, te ilustracje są zabawne, rozczulające i jeśli trzeba dobitne. Wszystko zostało dopracowane nawet w najdrobniejszym szczególe.

Ponadto, ilustracje pełnią tutaj także rolę, która ma zachęcić do refleksji i rozmowy z członkami swojej rodziny. Lektura Co robią uczucia? z pewnością może okazać się wprost wymarzoną okazją do omówienia jak każdy z nas odbiera dane uczucia, co wtedy czujemy czy jak sobie poradzić z trudnymi i silnymi emocjami.

W tej książce autorka postanowiła zawrzeć cały kalejdoskop różnorodnych emocji i uczuć dzięki czemu czytelnik będzie miał okazję poznać zarówno te przyjemne i pozytywne jak i te, które są negatywne i trudne.

REASUMUJĄC…

Nie ma takiej rzeczy, która nie zachwyciłaby mnie w tej książce. Uwielbiam jej każdą rozkładówkę i delikatność z jaką autorki określa i opisuje uczucia. Wszystko zostało tu dopracowane w najdrobniejszym szczególe i muszę przyznać, że dziewczyny spisały się na medal podczas tworzenia tej książki. Nadanie uczuciom kształtu, emocji i możliwego wyglądu jest niezwykle trudne, ale poradziły sobie z tym doskonale. Polecam z całego serducha!

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: Uczucia
AUTORKA: Tina Oziewicz
ILUSTRACJE: Aleksandra Zając
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 66
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: 
JĘZYK: polski
WIEK: 5+
CENA: ~25 zł
LINK DO KSIĄŻKI: https://bit.ly/CoRobiaUczucia

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to