W życiu bym nie pomyślała, że wyścig, w którym wygrywa najwolniejsza osoba, może okazać się tak wciągający i angażujący! Ślimaki to mięczaki to gra dla dzieci, podczas której będzie się dobrze bawić cała rodzina.

Słowem wstępu powiem, że jest duuuuuużo ładniejsza niż wersja oryginalna, a to wszystko dzięki niesamowitym ilustracjom Macieja Szymanowicza, którego możesz kojarzyć z gry Potwory do szafy czy Potworne porządki.

Ale teraz, przejdźmy już do ślimaków 🙂

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

W kompaktowym i kwadratowym pudełku znajdziesz:

 • 1 planszę,
 • 4 kostki.
 • 6 znaczników graczy,
 • 6 pionków w kształcie ślimaków,
 • 40 żetonów punktacji przedstawionej w formie śmieci:
  • 15 puszek,
  • 15 kapsli,
  • 5 beżowych guzików,
  • 5 białych guzików.
 • instrukcję.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Z racji tego, że jest to wyścig, to cel gry niby jest oczywisty, jednakże tym razem nie wygrywa gracz, którego ślimak jako pierwszy przekroczył linię mety, a ten, który jest od niej najdalej, dzięki czemu udało mu się zebrać większą ilość punktów. Zwycięzcą zostaje gracz, któremu w dwóch turach udało się zgromadzić najwięcej żetonów śmieci.

PRZYGOTOWANIE

Zanim jednak będziesz mógł cieszyć się rozgrywką, to należy poświęcić dosłownie minutę na przygotowanie gry. Zacznij od rozłożenia planszy oraz ustawienia wszystkich ślimaków na linii startowej. Obok niej, umieść kostki. W następnym kroku, (w zależności od tego ile osób będzie brało udział w zabawie), gracze otrzymują kafelki przedstawiające konkretne ślimaki, którymi będą poruszać. Wygląda to w ten sposób:

 • 2 – 3 graczy losuje po dwa kafelki z wizerunkiem ślimaków,
 • 4 – 6 graczy losuje po jednym kafelku ze ślimakiem.

Najważniejsze jest to, że znaczniki pozostają TAJNE, do momentu zakończenia każdej z tur. Niewykorzystane kafelki ze ślimakami, należy odłożyć bez podglądania do pudełka.

Żetony punktacji możesz wyłożyć obok planszy lub pozostawić je w pudełku, do którego później wszyscy gracze będą mieć wygodny dostęp.

Osoba, która jako ostatnia była w lesie, rozpoczyna rozgrywkę.

ZASADY GRY

Pierwszy gracz, rzuca wszystkimi kośćmi, a następnie jego zadaniem jest przesunięcie ślimaków po planszy, w zależności od tego, jakie kolory wypadły na kostkach. Może to zrobić na dwa sposoby:

 • przesunięcie ślimaka w kolorze wybranej kostki o 1 pole do przodu;
 • przesunięcie dowolnego ślimaka, który znajduje się na polu, w kolorze wybranej kostki.

Gracz podczas swojej tury, musi wykorzystać wszystkie kostki, ale poszczególne manewry ślimakami wykonuje pojedynczo i każdą użytą kostkę przekazuje graczowi po swojej lewej stronie. Gdy pierwszy gracz zrealizuje wszystkie ruchy i tym samym odda kostki kolejnemu uczestnikowi rozgrywki to kończy swoją turę. Wtedy drugi gracz rozpoczyna swoją kolejkę dokładnie w taki sam sposób jak wcześniej zrobił to jego poprzednik.

Gdy któryś ze ślimaków przekroczy linię mety, to kończy się pierwsza tura, a każdy z graczy odkrywa swoje kafelki ze swoimi ślimakami. Wtedy następuje zliczenie punktów, które udało się zdobyć. Jest to bardzo proste, ponieważ na każdym z pól znajduje się numerek od 1 do 9. Przy samym polu startowym, cyfry są największe (9,8,7), a im bliżej mety, numery maleją (3,2,1). Wystarczy, że gracze zsumują punkty znajdujące się na polach, gdzie wyścig zakończyły ich ślimaki i wezmą z pudełka dla siebie tyle żetonów śmieci, ile udało im się zgromadzić punktów. Następnie, rozpoczyna się druga runda wyścigu, która przebiega w dokładnie taki sam sposób jak poprzednia.

DLACZEGO ŻETONY PUNKTACJI SĄ PRZEDSTAWIONE JAKO ŚMIECI?

Jest to celowy zabieg, na który zdecydowało się wydawnictwo, a jego wyjaśnienie jest banalnie proste. Dzięki temu, że żetony mają formę kapsli, puszek i guzików, postanowiono zwrócić uwagę graczy na problem związany z wywozem śmieci do lasu. Jeśli ślimak porusza się odpowiednio wolno, to uda mu się zgromadzić większą ilość śmieci z lasu.

Uważam, że jest to genialny w swojej prostocie pomysł, dzięki któremu można poruszyć z dziećmi kwestię czystości nie tylko lasu, ale ogólnie rozumianego środowiska.

CZAS ROZGRYWKI

Według informacji umieszczonej na opakowaniu, czas jaki należy poświęcić na rozgrywkę to około 20 minut. Jednakże, grając w pełnym składzie gra może się wydłużyć, w końcu to wyścig ślimaków.

WIEK I ILOŚĆ GRACZY

Ślimaki to mięczaki są dedykowane przede wszystkim najmłodszym graczom, czyli dzieciom. Ta gra idealnie się sprawdzi dla przedszkolaków, a samo wydawnictwo zasugerowało wiek powyżej pięciu lat. Natomiast jeśli chodzi o ilość graczy, to minimalnie potrzebne są do tego 2 osoby, a maksymalnie może w nią zagrać aż 6 graczy.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Jest to gra typowo familijna, gdzie radochę z rozgrywki mają nie tylko dzieci, ale również rodzice. Co więcej, gra ma banalne zasady więc spokojnie można zaproponować włączenie się do gry dziadków.

Najfajniejsze jest jednak to, że Ślimaki to mięczaki to gra, w której żaden z dorosłych nie będzie musiał celowo się podkładać, aby dać szansę swoim pociechom na wygraną.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYWADY GRY
+ Ogromnym plusem tej gry jest jej ciekawa i niecodzienna mechanika odwróconego wyścigu.
+ Absolutnie piękne ilustracje, które stworzył Maciej Szymanowicz są kolejną zaletą tej gry.
+ Świetnym pomysłem było również wplecienie do gry wątku ekologii.
+ Wszystkie elementy zostały solidnie i starannie wykonane.
+ Ostatnim plusem jest jej cena.
– Brak jakichkolwiek wad 🙂

MOJA OPINIA

Jest to naprawdę bardzo przyjemna gra, która nie ma jakiejś skomplikowanej mechaniki. Jest to po prostu wyścig, tylko, że tym razem liczy się to, aby zakończyć go na najodleglejszym od mety polu. Szczerze mówiąc, Ślimaki to mięczaki oczarowały nas już od pierwszej partyjki, w którą zagraliśmy sami, pomimo tego, że jest to gra dedykowana głównie dzieciom. Wbrew pozorom, grając tylko w dwie osoby, trzeba się nakombinować żeby tak poruszać pionkami, aby przeciwnik się nie domyślił, które ślimaki są nasze.

Uważam, że jest to naprawdę wspaniała gra, która z pewnością wciągnie dzieci na długi czas. No i zapomniałabym o najważniejszym. Ogromny szacun dla osoby, która wymyśliła tak zabawny i trafny tytuł! 😀

INFORMACJE O GRZE

TYTUŁ ORYGINAŁU: Cargolino Valentino 
MECHANIKA GRY: roll / spin and move, race
TYP GRY: familijne, dla dzieci
PROJEKTANT: Eugeni Castaño
ILUSTRACJE: Maciej Szymanowicz
WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia
ROK WYDANIA: 2018
LICZBA GRACZY: 2 – 6
WIEK GRACZY: 5+
CZAS ROZGRYWKI: 20 min
CENA: ~ 45 zł
LINK DO GRY: https://bit.ly/SlimakiToMieczaki

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W NAJLEPSZEJ CENIE

Udanej rozgrywki!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *