Moja planszówkowa przygoda zaczęła się od Wsiąść do pociągu: Europa i przez baaaaaaardzo długi czas, ta gra była moim ulubionym tytułem. Żeby nie było, do dziś mam do niej wielki sentyment i chętnie w nią gramy, jednakże „pociągi” zostały zdetronizowane przez… ptaki, a dokładnie Na skrzydłach. Kilka lat temu, udało nam się dorwać podstawkę na promocji i co tu dużo mówić, to była miłość od pierwszej rozgrywki 😀

Tak bardzo polubiłam się z ptakami, że systematycznie dokupowałam wychodzące do niej dodatki. Szczerze mówiąc, przez długi czas była to jedyna planszówkowa seria, do której miałam cały zestaw dodatków (później dołączył do nich komplet 7 Cudów Świata: Pojedynek). Ale, ale! Jakiś czas temu, swoją premierę miał najnowszy z nich, czyli Na skrzydłach: Ptaki Azji i nie mogło go zabraknąć w mojej kolekcji.

Po dość długim czasie od premiery, w końcu nastał ten moment, kiedy bedę mogła powiedzieć o tej grze coś więcej! 🙂

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Pudełka Na skrzydłach są utrzymane w pastelowych barwach i zawsze znajdują się na nich jakieś ptaki. Jeden główny na górze, a kilka po bokach. Nie inaczej jes też w przypadku Na skrzydłach: Ptaki Azji. Różowy jest tutaj kolorem przewodnim i jeśli chodzi o wymiary pudełka, to ten dodatek ma dokładnie taki sam rozmiar jak Na skrzydłach: Ptaki Oceanii.

Natomiast jeśli chodzi o komponenety, to jest tego dość sporo, a lista prezentuje się następująco:

 • 90 kart ptaków;
 • 14 kart bonusowych;
 • mapa dla trybu duetu i plansza celów dla trybu stada (na odwrocie);
 • dwustronny wskaźnik kolejności dla trybu stada;
 • 6 żetonów celów dla trybu duetu;
 • 30 znaczników dla trybu duetu;
 • 5 kości pożywienia;
 • plansza karmnika;
 • tacka na karty;
 • 2 dwustronne plansze graczy;
 • 16 kostek akcji;
 • 30 jaj;
 • 81 żetonów pożywienia;
 • dwustronna płytka pomocy;
 • notes punktacji;
 • znacznik pierwszego gracza;
 • 2 arkusze Szybkiego startu dla trybu duetu;
 • instrukcja Automy;
 • 18 kart Automy;
 • instrukcja.

KOMPONENTY I CO NOWEGO W PTAKACH AZJI?

Jak widzisz, Na skrzydłach: Ptaki Azji skrywają w sobie naprawdę sporą liczbę komponentów. Prym wiodą tu oczywiście nowe karty z gatunkami ptaków występujących na terenach azjatyckich. Jest ich aż 90. Jeśli chodzi o ich wygląd, to nie odbiega od wcześniejszych dodatków – ilustracja konkretnego ptaka, efekt i zdolności.

W pudełku znajdziesz również dwie plansze graczy. Z racji tego, że Na skrzydłach: Ptaki Azji są jednocześnie samodzielną grą jak i dodatkiem do podstawki, to te plansze są dwustronne i z jednej strony przedstawiają nową, azjatycką lokalizację, a z drugiej jest nam dobrze znana miejscówka z Na skrzydałch: Ptaki Oceanii. Jeśli chodzi o układ i funkcje, to nie zmienia się tam nic, więc w trakcie rozgrywki można śmiało wybierać sobie tą lokalizację, która bardziej odpowiada graczom.

W pudełku znajdziesz trochę komponentów, które powtarzają się z tymi z podstawki. Są to między innymi drewniane kości z pokarmem, żetony pokarmu czy bordowe jaja. Dodatkowo, umieszczono tu również dwie kartonowe podkładki, które są karmnikiem i podajnikiem kart.

Jakość wykonania poszczególnych elementów jest jak zwykle na wysokim poziomie i ten tytuł na pewno Cię nie rozczaruje. Zwłaszcza, że w środku Na skrzydłach: Ptaki Azji, znajdziesz również OGROM elementów, a to zdecydowanie widać i czuć (planszówka naprawdę sporo waży.

NA CZYM POLEGA ROZGRYWKA?

Na skrzydłach: Ptaki Azji oferują graczom dwie możliwości. Mogą wykorzystać ten tytuł jako dodatek do podstawowej wersji Na skrzydłach lub zagrać w tą grę jako całkowicie osobną planszówkę.

TRYB DWUOSOBOWY

Jeśli grał_ś kiedyś w podstawkę, to będziesz dokładnie wiedział_ o co chodzi podczas gry w duecie, ponieważ akcje są dokładnie takie same. Gracze mają możliwość wykonania jednej z czterech akcji, czyli zagrania karty ptaka, zdobycie pożywienia, złożenie jaja, dobrania karty.

Nowością jest jednak, walka nad terenem za pomocą żetonów Yin lub Yang. Gracze na początku rozgrywki wybierają jeden z kolorów, który w trakcie rozgrwyki, po zagraniu nowego ptaka w swoich siedliskach, należy umieścić na planszy duetu w miejscu, którego wymagania spełnia. W każdej rundzie, gracze rywalizują ze sobą według wymagań rundy oraz dokładanych znaczników. Ta rozgrywka moze byc jednak dość zaciekła, ponieważ punktacja jest bezwględna i zerojedynkowa. Na koniec rozgrywki liczy się bowiem jak najdłuższy nieprzerwany ciąg znaczników w kolorze danego gracza.

TRYB STADA

Ten wariant pozwala rozgerać partię w aż 7osobowym składzie, jednakże aby to zrobić, potrzebna jest podstawka. Tutaj również rozgrywka przebiega w podobny sposób jak w klasycznej wersji, ale są tu pewne wyjątki. Przede wszystkim, mamy tu symultaniczne zagrywanie akcji przez pary graczy z dwóch przeciwnych drużyn. Dzięki temu, czas rozgrywki nie wydłuża się aż tak, gdyby każdy z graczy po kolei wykonywał swoje akcje. Pomimo tego, że gra się drużynowo, to jednak gracze tak naprawdę grają pod siebie i zwycięża osoba, której uda się zdobyć najwięcej punktów.

CZAS ROZGRYWKI I LICZBA GRACZY

Na skrzydłach: Ptaki Azji daje spore pole do manewru. Możemy zmierzyć się w dwuosobowym pojedynku i rozgrywka będzie trwała około 30-40 minut lub możemy zdecydować się na tryb stada, gdzie jednocześnie do stołu może usiąść nawet 7 graczy! To już jest naprawdę spora liczba! O dziwo, rozgrywka wtedy może zamknąć się w okolicach 60-70 minut.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ PRZEPIĘKNE wykonanie gry i dbałość o detale;
+ zachwycające ilustracje gatunków ptaków;
+ tryb dwuosobowy jest znacznie ciekawszy niż w podstawce;
+ możliwość rozegrania partyjki nawet w 7osobowym składzie (tryb stada);
+ ogromna liczba komponentów w pudełku;
+ akcje na katach ptaków nastawione są na interakcje;
+ proste zasady;
+ / – w pudełku jest sporo powtarzających się elementów z podstawki (tacka, karminik czy kości), które znacznie lepiej prezentują się w klasycznych Na skrzydłach niż tutaj

MOJA OPINIA

Osobiście jestem zachwycona tym tytułem i szczerze nie mogłam się doczekać Na skrzydła: Ptaki Azji. Swoją drogą, czekam na kolejne pudełko! 😀 Niekoniecznie jestem tu obiektywna, bo tak jak wspomniałam wcześniej, ja po prostu jestem ogromną fanką tej gry. Jednakże jako że jest to moja ulubiona planszówka, miałam też co do tego tytułu naprawdę spore wymagania.

Wizualnie jest to majstersztyk. Ilustarcje są pieknę, dbałość i detale wykonania masz zagwarantowane. Mogę się tylko przyczepić do tego, że tacka na karty ptaków, mogłaby być rzeczywiście tacką jak np. w Na skrzydłach: Ptaki Europy, aleto już jest takie czepianie się na siłę.

Jeśli chodzi o rozgrywkę, to tryb duetu spisuje się naprawdę świetnie. Głównie gram z D. właśnie we dwójkę i w podstawce nam czegoś brakowało. W Na skrzydłach: Ptaki Azji, rozgrywka jest zdecydowanie bardziej urozmaicona i nieco bardziej nastawiona na rywalizację. Jest to zdecydowana przewaga tego tytułu nad postawową wersją. Trybu stada, póki co jeszcze nie mieliśmy jak przetestować, ale jeśli się to zmieni, to z pewnością dam Ci o tym znać.

Czy uważam, że warto mieć Na skrzydłach: Ptaki Azji, zdecydowanie tak!

INFORMACJE O GRZE

MECHANIKA GRY: dice rolling, hand management, open drafting, set collection
TYP GRY: edukacyjne, ekonomiczne
PROJEKTANT: Elizabeth Hargrave
ILUSTRACJE: Ana Maria Martinez Jaramillo, Natalia Rojas
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2022
LICZBA GRACZY: 1 – 7
WIEK GRACZY: 10+
CZAS ROZGRYWKI: 40-70min
CENA: ~ 160 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Opisywana gra jest egzemplarzem recenzenckim.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść tego artykułu.
Za grę dziękuję wydawnictwu

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to