Zaledwie kilka dni temu miała premiera najnowszej gry z uniwersum 7 Cudów Świata i osobiście nie mogłam się już jej doczekać. Jestem ogromną fanką zarówno klasycznej wersji jak i 7 Cudów Świata: Pojedynek, dlatego też bardzo się ucieszyłam, gdy rebel ujawnił, że wypuszcza kolejną już odsłonę planszówki z tej serii.

Już na samym wstępie chcę zaznaczyć, że Architekci. 7 Cudów Świata to całkowicie inna gra niż dwa wcześniejsze tytuły. Jeśli liczysz na strategiczną grę podobną do poprzednich, czyli taką przy której będziesz musiał trochę pokombinować, to w tej planszówce tego nie dostaniesz.

ALE!!!! Architekci oferują coś z goła innego! Jeśli chcesz się przekonać co to jest, to zapraszam do dalszej części wpisu 🙂

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Muszę przyznać, że bardzo zaskoczyło mnie pudełko Architektów, bo jest naprawdę OGROMNE i zdecydowanie różni się od innych gier z tej serii. Nie tylko jest grubsze, ale również ma inny kolor, ponieważ wydawnictwo zdecydowało się tutaj na biel, zamiast dobrze znanej fanom tej kultowej planszówki czerni.

Na okładce w centralnym punkcie tym razem umieszczono piramidę z Gizy. Wprawne oko zauważy, że bliżej pierwszego planu trwają prace nad budową kolejnej.

Po podniesieniu wieka, oczom gracza ukazuje się schludnie posegregowana przestrzeń za pomocą 8 sortertów. A skoro już o elementach mowa, to w środku znajdziesz:

 • 235 kart,
 • 7 pięcioczęściowych Cudów Świata Starożytnego,
 • 7 stojaczków na karty,
 • 8 pojemników na komponenty,
 • 15 żetonów postępu,
 • 6 znaczników konfliktów,
 • 28 żetonów zwycięstwa,
 • 1 znacznik kota wraz z podstawką,
 • instrukcję.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Gracze wcielają się w wybranego przez siebie architekta jednego z 7 Cudów Świata Starożytnego. Ich zadaniem jest jak najszybsze wzniesienie swoich budowli poprzez dobieranie odpowiednich kart. Warto zbierać również inne kart lub żetony, które dają PZ, poniważ osoba, której uda się zebrać jak najwięcej punktów, zostaje zwycięzcą.

PRZYGOTOWANIE GRACZA

Wszystko zaczyna się od wybrania lub wylosowania przez uczestników rozgrwyki 1 pojemnika Cudu Świata. Następnie, należy z niego wyciągnąć stojak z kartami oraz elementy swojej budowli, które należy ułożyć przed sobą od strony budowy. Ostatnim etapem przygotowania gracza jest potasowanie swoich kart i odłożenie ich z powrotem do stojaczka obrazkiem do góry w miejscu, do którego zarówno on, jak i inni gracze będą mieć łatwy dostęp.

PRZYGOTOWANIE WSPÓLNYCH KOMPONENTÓW

Gdy gracze są już przygotowani, teraz jeszcze należy poświęcić chwilę na rozłożenie wspólnych elementów, jakie będą wykorzystywać w trakcie rozgrywki. Zacznij od potasowania wspólnych kart. Łatwo je rozpoznasz, bo nie mają pojemniczka, znajdują się w głębokim sorterze, a na swoim rewersie mają znak zapytania. Gdy już je potasujesz, umieść je obok kart graczy tworząc z nich zakryty stos.

Teraz czas na żetony postępu, które również należy potasować i utworzyć zakryty stos, a następnie odkryć trzy wierzchnie i położyć obok. Do gry, będą potrzebne jeszcze znaczniki konfliktów, których liczba zależy od ilości graczy biorących udział w rozgrywce. W przypadku gry dwuosobowej, połóż na środku stołu trzy z nich pokojową stroną do góry).

Ostatnim elementem jest ustawienie w obszarze gry, znaczniku kota. Pamiętaj o tym, aby nieużywane komponenty znalazły się w pudełku. Osobiście trzymam w nim również pulę żetonów zwycięstwa, które zdobywamy z D. w trakcie rozgrywki. Zawsze mamy wtedy mniej składania 😀

Grę rozpoczyna najmłodszy uczestnik.

ZASADY

Gracz podczas swojej tury sięga po jedną z trzech dostępnych kart jaką jest wierzchnia karta ze stosu znajdująca się po jego lewej lub prawej stronie albo karta ze stosu głównego. Wybraną przez siebie kartę należy umieścić w pobliżu swojej budwoli Cudu.

Następnie, w zależności od tego jakie karty i żetony posiada może wykonać poniższe akcje w dowolnej kolejności:

 • wybudowanie etapu swojego Cudu,
 • zdobycie żetonu postępu,
 • stoczenie bitwy,
 • zdobycie dodatkowtch PZ znajdujących się na niebieskich kartach.

Gdy gracz wykona już wszystkie swoje możliwe akcje, to jego tura dobiega końca, uczestnik po jego lewej stronie rozpoczyna swoją.

ZAKOŃCZENIE

Gra kończy się w momencie, gdy jednemu z graczy uda się wybudować swój Cud. Wtedy należy dokończyć bieżącą turę, a następnie zliczyć PZ, jakie udało się zdobyć uczestnikom podczas rozgrwyki. Tytuł najznakomitszego Architekta Świata Starożytnego wędruje do osoby, która uzyskała najwyższy wynik.

W sytuacji remisu, wygrywa osoba, której udało się ukończyć swoją budowlę.

KARTY I EFEKTY JAKIE ZAPEWNIAJĄ BUDOWLE CUDÓW

Architekci 7 Cudów Świata posiada wiele znanych graczom elementów z wcześniejszych gier, jakie dotychczas ukazały się w tej serii. Zgadzają się kolory i działania niektórych kart, ale jeśli jesteś ciekawy czego spodziewać się po najnowszym tytule Bauzy, to poniżej dokładnie wszystko rozpisałam:

 • NIEBIESKIE KARTY – zapewniają graczowi PZ oraz niektóre z nich dają możliwość zgarnięcia figurki kora,
 • SZARE KARTY – są to surowce, które umożliwiają budowanie poszczególnych etapów Cudu; wymagania ukończenia poszczególnej części znajdują się na elementach budowli. Jeśli gracz spełnia wymogi etapu, to MUSI go wybudować.
 • ŻÓŁTE KARTY – to monety, które służą za dowolony surowiec i można je wykorzystać do wznoszenia poszczególnych etapów budowli.
 • CZEWRONE KARTY – to tarcze, które zwiększają siłę militarną graczy; zbierając je, można wygrać bitwy i zapewnić sobie dodatkowe PZ,
 • ZIELONE KARTY – zapewniają symbole naukowe, a poprzez zebranie odpowiedniej ilości można zdobyć żetony postępu, które dają dodatkowe bonusy.

Specjalne efekty mają również konkretne budowle Cudów Świata. Budując niektóre etapy, możesz wykonać dodatkowe akcje w trakcie swojej tury. W zależności od tego, jaki Cud będziesz budował możesz liczyć na zdobycie dodatkowych kart, żetonów lub tarcz. Poniżej dokładnie opisałam efekty Cudów:

 • LATARNIA MORSKA W ALEKSANDRII – pozwala wziąć wierzchnią kartę z dowolnego stosu w obszarze gry i położenie jej przed sobą,
 • KOLOS RODYJSKI – zapewnia dodatkową tarczę do sumy posiadanych już przez gracza tarcz,
 • ŚWIĄTYNIA ARTEMIDY W EFEZIE – pozwala wziąć jedną wierzchnią kartę ze stosu głównego,
 • WISZĄCE OGRODY SEMIRAMIDY W BABILONIE – możesz wybrać jeden z widocznych żetonów postępu i umieścić go w swoim obszarze gry,
 • PIRAMIDA CHEOPSA W GIZIE – jest warty najwięcej punktów, ale nie ma żadnych efektów,
 • POSĄG ZEUSA W OLIMPII – dobierasz na stałe aż dwie wierzchnie karty ze stowsó po Twojej lewej i prawej stonie,
 • MAUZOLEUM W HALIKARNASIE – możesz wziąć 5 kart z wierzchu stosów po Twojej lewej lub prawej, wybrać jedną, a pozostałe z powrotem wtasować do stosu, z którego je wziąłeś.

CZAS ROZGRYWKI

Grając w dwie osoby, zazwyczaj spędzamy nad partyjką Architektów około 15 minut. Jeśli decydujemy się na rozgrywkę w większym gronie, to siłą rzeczy czas się lekko wydłuża, jednakże nigdy nie przekroczyliśmy jeszcze 35 minut. Przygotowanie i składanie elementów również nie jest wybitnie czasochłonne i nie wpływa znacząco na ogólny czas.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Architekci 7 Cudów Świata to gra, która śmiało może posłużyć jako wprowadzenie do uniwersum 7 Cudów Świata. Jest to zdecydowanie najbardziej uproszczony tytuł jaki ukazał się dotchczas w tej serii i skierowany jest do rodzin. Co więcej, jeśli jesteś osobą, która dopiero zaczyna grać w planszówki i dopiero uczy się co i jak, to Architekci z pewnością Ci się spodobają. Co więcej, tytuł ten przypadnie również do gustu tym, którzy szukają czegoś lżejszego co spodoba się zarówno młodszym (7/8+) jak i starszym graczom. Osobiście, moi rodzice są zachwyceni tym tytułem.

Jeśli chodzi o liczbę uczestników, to w rozgrwyce może wziąć udział od 2 do 7 graczy.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ banlanie proste zasady gry, które można zapamiętać już po jednej turze,
+ umieszczenie na kartach symboli (zamiast samych kolorów) ma ułatwić rozgrywkę osobom z zaburzeniami barw,
+ sortery na poszczególne Cuda oraz komponenty z obszaru głównego,
+ sporo interakcji pomiędzy graczami,
+ po jednej partycje, chce się rozegrać kolejne,
+ zróżnicowane efekty, jakie zapewniają Cuda,
+ idealna dla osób, które zaczynają swoją przygodę z planszówkami.
Niczego się nie dopatrzyłam! 😀

MOJA OPINIA

Architekci 7 Cudów Świata to ZUPEŁNIE inna gra niż klasyczne 7 Cudów Świata, ale nie oznacza to, że ten tytuł jest gorszy. O co to, to nie. Gra jest zdecydowanie prostsza, skierowana do graczy początkujących, którzy dopiero stoją u bram swojej planszówkowej przygody i wchodzą w ten niesamowicie wciągający świat gier bez prądu. Ponadto, Architekci również sprawdzą się jako gra familijna i spokojnie można potraktować ten tytuł jako wstęp do uniwersum 7 Cudów Świata.

Rozgrywka jest dużo szybsza, bardziej dynamiczna i wydaje mi się, że jest tu znacznie więcej interakcji pomiędzy graczami. Jestem zachwycona sorterami poszczególnych Cudów, dzięki czemu nie walają się one po całym pudełku. Jakość komponentów i ich wykonanie jest naprawdę dobre. Nie mogę także nie wspomnieć o ilustracjach tych niesamowitych budowli ze świata starożytności, które są po prostu piękne i dopieszczone w każdym szczególe.

Osobiście, Architekci przypadli mi do gustu i jest to ten rodzaj planszówki, który będzie się u nas często pojawiał zwłaszcza wtedy, kiedy Szef da nam popalić, a my będziemy mieli ochotę na rozegranie czegoś lekkiego. Co więcej, jest to ten typ gry, który spokojnie można zaproponować podczas spotkania w większym gronie, ponieważ zasady są naprawdę proste i bez obaw można rozegrać partyjkę nawet z laikami.

Na sam koniec tylko dodam, że bardzo marzy mi się w przyszłości jakiś dodatek, który nieco skomplikowałby ten tytuł. Liczę, że być może się ukaże 🙂

INFORMACJE O GRZE

MECHANIKA GRY: card drafting, set collection, variable player powers
TYP GRY:  starożytność,
PROJEKTANT: Antoine Bauza
ILUSTRACJE: Etienne Hebinger
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2021
LICZBA GRACZY: 2 – 7
WIEK GRACZY: 8+
CZAS ROZGRYWKI: ~ 25min
CENA: ~ 140 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to