Jeśli szukasz książki, nad którą Twoje dziecko będzie mogło spędzić sporo czasu i szybko się nie znudzi, to mam dla Ciebie idealną propozycję od Dwóch Sióstr. Myślę, że Wszyscy się liczą może okazać się idealnym następcą kultowej Ulicy Czereśniowej jeśli Twoja pociecha już z niej wyrośnie.

Mam nadzieję, że ten wstęp zaintrygował Cię na tyle, że będziesz chciał lepiej zapoznać się z książką, którą dziś chciałabym Ci przedstawić.

To co? Mogę zaczynać? 🙂

KIM JEST AUTORKA?

Autorką książki jest Norweżka, Kristin Roskifte, która zajmuje się tworzeniem ilustracji oraz książek obrazkowych. Na chwilę obecną, na swoim koncie ma 8 książek i tworzy kolejne. Jest także współzałożycielką wydawnictwa Magikon.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA

Z początku wydaje się, że książka będzie poruszała tematykę liczenia, ponieważ każda ilustracja ma o jedną osobę więcej niż poprzednia strona. Jednakże kryje się w niej znacznie głębsze przesłanie dotyczące tego, jak bardzo się różnimy od siebie i jak różne mamy odczucia będąc w tym samym miejscu, co wiele innych osób, a jednocześnie często nasze życia są ze sobą splecione i tworzą niejako sieć połączeń.

BOHATEROWIE

Wydawać by się mogło, że książka ta nie ma konkretnych bohaterów, tylko jest nimi ogół – wszyscy ludzie. A tak wcale nie jest. Od początkowych stron można dostrzec powtarzające się w różnych miejscach postaci, co niejako tworzy serię historii dotyczących osób przedstawionych na ilustracjach. Wszystko zaczyna się od chłopca, a później poznajemy jego ojca i pozostałych członków rodziny. Następnie, sytuacja mocno się rozwija i przedstawia to, że każda kolejna postać ma własną historię. Autorka dzięki temu chciała podkreślić i pokazać to, jak ludzkie życie jest ze sobą splecione poprzez serię zbiegów okoliczności i różnych wydarzeń.

ILUSTRACJE

Ilustracje są bardzo proste i przyjemne dla oka. Białe tło z niebieskimi liniami jest delikatne i podkreśla postaci, które są barwne i łatwo rozpoznać niektóre postaci. Co więcej, widać, że autorka zadbała o to, aby w swoich ilustracjach uwzględnić ogromną różnorodność postaci.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Wszyscy się liczą to książka dedykowana dzieciom powyżej 4 roku życia. Ci najmłodsi czytelnicy z pewnością docenią aspekt liczenia postaci znajdujących się na ilustracjach. Jednakże starsze dzieci, będą mogły spędzić trochę czasu na odszukiwaniu połączeń pomiędzy poszczególnymi postaciami.

ZALETY KSIĄŻKI

Przede wszystkim już sam pomysł na tą książkę jest tak niesamowity, że ciężko mi uwierzyć, że ktoś w ogóle na niego wpadł. A jej wykonanie jest jeszcze lepsze!

Ale od początku. Jest to fantastyczna książka do obserwowania tego, co się dzieje i przewidywania tego, co może się wydarzyć. Ilustrowane i ponumerowane strony są uzupełnione lakonicznym tekstem, który zachęca czytelnika do przemyśleń i baczniejszej obserwacji postaci, ponieważ nasze postrzeganie może ulec zmianie w zależności od tego, co odkryjemy i zobaczymy.

Autorce zależało na tym, aby poprzez taką, a nie inną formę, zachęcić czytelników do refleksji i do tego, aby przemyśleli oni nie tylko losy poszczególnych postaci, ale również własne życie. Co więcej, celem tej książki jest także sprawienie, aby czytelnicy stali się bardziej uważni i dostrzegli oni jak wiele łączy ich z innymi ludźmi. Kto wie, może dzięki tej Wszyscy się liczą ktoś się w końcu odważy i dzięki temu znajdzie bliską sobie osobę.

Ostatnią rzeczą, która całkowcie mnie zachwyciła jest rozkładówka, znajdująca się pod koniec książki na której znajdują się ilustracje portretowe niektórych postaci, których losy można śledzić. Dodatkowo, autorka umieściła kilka głównych pytań w niebieskich kwadratach oraz po jednym pytaniu pod każdym bohaterem i rzeczą.

REASUMUJĄC…

Wszyscy się liczą to niesamowita książka, do której można wracać i wracać i ciągle odkrywać coraz to nowe szczegóły. Niemożliwe jest dostrzeżenie wszystkich powiązań między postaciami podczas pierwszego czytania i to właśnie sprawia, że ta książka jest tak zachwycająca i szybko się nie znudzi.

Co więcej, jest to genialne połączenie książki obserwacyjnej, wyszukiwanki i książki filozoficznej. Aż trudno w to uwierzyć, że autorce udało się tak zgrabnie to wszystko ze sobą połączyć i stworzyć takie dzieło sztuki.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: Everybody Counts: A Counting Story from 1 to 7. 5 Billion
AUTORKA: Kristin Roskifte
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 58
ROK WYDANIA: 20
KATEGORIA: picturebook, wyszukiwanki, obserwacyjne
JĘZYK: polski
WIEK:  3+
CENA: ~ 30 zł
LINK DO KSIĄŻKI: https://bit.ly/WszyscySieLicza_DWIESIOSTRY

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Po więcej zdjęć zapraszam na mojego książkowego instagrama @bookladanki

View this post on Instagram

Jeśli szukacie książki, nad którą Wasze dzieci będą mogły spędzić sporo czasu i szybko się nie znudzą, to mam dla Was idealną propozycję. Myślę, że "Wszyscy się liczą" może okazać się idealnym następcą kultowej Ulicy Czereśniowej jeśli Wasze pociechy już z niej wyrosną.⁠⠀ ⁠⠀ Przede wszystkim już sam pomysł na tą książkę jest tak niesamowity, że ciężko mi uwierzyć, że ktoś w ogóle na niego wpadł. A jej wykonanie jest jeszcze lepsze!⁠⠀ ⁠⠀ Ale od początku. Jest to fantastyczna książka do obserwowania tego, co się dzieje i przewidywania tego, co może się wydarzyć. Ilustrowane i ponumerowane strony są uzupełnione lakonicznym tekstem, który zachęca czytelnika do przemyśleń i baczniejszej obserwacji postaci, ponieważ nasze postrzeganie może ulec zmianie w zależności od tego, co odkryjemy i zobaczymy.⁠⠀ ⁠⠀ Autorce zależało na tym, aby poprzez taką, a nie inną formę, zachęcić czytelników do refleksji i do tego, aby przemyśleli oni nie tylko losy poszczególnych postaci, ale również własne życie. Co więcej, celem tej książki jest także sprawienie, aby czytelnicy stali się bardziej uważni i dostrzegli oni jak wiele łączy ich z innymi ludźmi. Kto wie, może dzięki tej "Wszyscy się liczą" ktoś się w końcu odważy i dzięki temu znajdzie bliską sobie osobę.⁠⠀ ⁠⠀ Ostatnią rzeczą, która całkowcie mnie zachwyciła jest rozkładówka, znajdująca się pod koniec książki na której znajdują się ilustracje portretowe niektórych postaci, których losy można śledzić. Dodatkowo, autorka umieściła kilka głównych pytań w niebieskich kwadratach oraz po jednym pytaniu pod każdym bohaterem i rzeczą.⁠⠀ ⁠⠀ TYTUŁ: Wszyscy się liczą⁠⠀ AUTORKA: @kristin_roskifte⁠⠀ WYDAWNICTWO: @dwiesiostry⁠⠀ WIEK: 3+⁠⠀ _______⁠⠀ #kristinroskifte #wszyscysielicza #wydawnictwodwiesiostry #czytajdziecku #czytanieuzależnia #czytaniemojapasja #dzieckoczyta #czytamydzieciom #małaksiążkawielkiczłowiek #kidsbookstagram #bookstagrampolska #booklover #littlebookworm #rozkochajmydzieciwksiazkach #książkoholik #książkidladzieci #czytamdziecku #czytamzdzieckiem #aktywneczytanie #rodzicielstwobliskości #kochanieprzezczytanie #czytambokocham #całapolskaczytadzieciom #ksiazkidladzieci #czytanienieboli

A post shared by Karolina (@bookladanki) on

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to