Dziewięć miesięcy poprzedzających narodziny dziecka to szczególny okres, który z perspektywy czasu mija w mgnieniu oka. Jest to również czas, na przygotowanie dzieci na to wielkie wydarzenie, które z pewnością przewraca dotychczasowo znany im świat.

Dlatego, bardzo się cieszę, że wydawnictwo Babaryba wypuściło na rynek książkę 9 miesięcy. Od zarodka do noworodka. Przewodnik po ciąży dla całej rodziny. Z pewnością po nią sięgnę, gdy moja rodzina ponownie zacznie się powiększać.

W tej recenzji, chciałabym Ci trochę więcej opowiedzieć o tej książce i pokazać Ci niesamowite ilustracje, które się w niej znajdują, ale najpierw kilka słów…

…O CZYM JEST TA KSIĄŻKA I KTO JEST AUTOREM

Courtney Adamo i Esther Van de Paal są nie tylko przyjaciółkami, ale również mamami, które urodziły więcej niż 2 dzieci. Postanowiły napisać książkę – poradnik, który będzie mógł wyjaśnić starszym pociechom, co się dzieje z ciałem ich mam oraz skąd się biorą dzieci i jak się rozwijają.

Ponadto, obie panie są współzałożycielkami strony Babyccino Kids. Courtney mieszka w Byron w Australii z mężem i pięciorgiem dzieci, a Esther mieszka w Amsterdamie z mężem i czwórką dzieci.

Natomiast, co do samej treści książki, to zawiera ona wyjaśnienia dotyczące rozwoju płodu z miesiąca na miesiąc, od zapłodnienia komórki jajowej, do momentu kilku godzin po porodzie nowego członka rodziny.

BOHATEROWIE I BUDOWA KSIĄŻKI

Bohaterami tej książki jest zarówno rozwijające się w brzuchu mamy dziecko, jak i sama mama.

Na każdej lewej stronie dedykowanej poszczególnemu miesiącowi ciąży, znajdują się ogólne informacje o wielkości i wyglądzie dziecka. Aby bardziej zobrazować starszemu dziecku jak duży jest jego brata lub siostra, znajdziesz tam również porównanie z owocami lub warzywami o podobnej wielkości. Dodatkowo, autorki zawarły tam jedną ciekawostkę dotyczącą ciąży i macierzyństwa niektórych zwierząt. Oprócz tego, na samym dole książki znajduje się sekcja z dwoma związanymi z rozwojem dziecka pytaniami. Nie muszę chyba mówić, że oczywiście na te pytania zostały udzielone odpowiedzi.

Z kolei, prawa strona poświęcona jest temu, jak się czuje mama w danym miesiącu ciąży. Wzrok z pewnością jednak przykuwa całostronicowa ilustracja, przedstawiająca mamę podczas różnych codziennych aktywności.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Jest to zdecydowanie książka dedykowana powiększającym się rodzinom, którzy pragnęliby w prosty oraz prawdziwy sposób wyjaśnić swoim starszym dzieciom jak zmienia się ich starszy brat lub siostra w zależności od miesiąca ciąży.

TREŚĆ

Jeśli chodzi o treść poradnika, to zawiera ona prawdziwe i rzeczowe informacje, które zostały odpowiednio dostosowane do młodego wieku czytelnika. Oprócz opisania w jaki sposób doszło do zapłodnienia (spotkanie się komórki jajowej z plemnikiem), to autorki umieściły również informacje o tym jak zaczyna się poród i jak on przebiega. (Autorki podały, że może on się odbyć w szpitalu, ale również w domu, a dziecko może przyjść na świat poprzez kanał rodny lub cięcie cesarskie). Na ostatnich stronach, zostały umieszczone bardziej dokładne informacje o każdym miesiącu ciąży, a sekcja ta jest dedykowana dzieciom głodnym wiedzy 🙂

REASUMUJĄC

W listopadzie ubiegłego roku, zostałam po raz pierwszy mamą. Jako, że chciałabym posiadać więcej dzieci, to jestem świadoma tego, że gdy uda mi się zajść w kolejną ciążę, to mój M. będzie tym tematem zainteresowany. Na szczęście, 9 miesięcy, jest książką, która została napisana z myślą o młodych czytelnikach, którzy muszą również przygotować i oswoić się z tak wielką zmianą ich w życiu.

Uważam, że poradnik jest absolutnie zachwycający nie tylko pod względem przepięknych ilustracji (za które odpowiada Lizzy Stewart), ale również odpowiednio dostosowanych treści. Autorki zadbały o to, aby opis poszczególnych etapów ciąży i rozwoju dziecka był atrakcyjnie przedstawiony zarówno wizualnie jak i informacyjnie. Ponadto, genialnym pomysłem było umieszczenie informacji o wielkości młodszego rodzeństwa znajdującego się jeszcze w brzuchu mamy. Z pewnością takie porównanie do warzyw lub owoców, pozwoli im to lepiej sobie wyobrazić. Osobiście polecam 🙂

A tak jeszcze z innej beczki, jeśli szukasz pomysłu na prezent z okazji narodzin maluszka, to świetnie sprawdzi się pamiątka jaką jest metryczka dla dziecka z portretem lub zdjęciem, którą znajdziesz w Paper Paradise.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: Months: A month by month guide to pregnancy for the family to share
AUTORZY: Courtney Adamo, Esther van de Paal
ILUSTRACJE: Lizzy Stewart
WYDAWNICTWO: Babaryba
LICZBA STRON: 40
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: edukacyjne, macierzyństwo
JĘZYK: polski
WIEK:  5+
CENA:  ~25 – 35 zł
LINK DO KSIĄŻKI: http://bit.ly/9miesiecy_OdZarodkaDoNoworodka

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

*** Artykuł we współpracy z Paper Paradise ***

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to