Zastanawiałeś się kiedyś jak bardzo może różnić się jedna historia w zależności od tego kto ją opowiada, w jaki sposób to robi, a nawet jakie emocje mu wtedy towarzyszą? Wbrew pozorom, wszystkie te wersje mogą się od siebie dość znacznie różnić.

Dorota Kassjanowicz, postanowiła pokazać to zjawisko w swojej najnowszej książce, 30 znikających trampolin od wydawnictwa albus. Oprócz historii zredagowanych z punktu widzenia osób, które uczestniczyły w tej historii, autorka dała się ponieść swojej fantazji i w mistrzowski sposób pokazała swoje literackie umiejętności w postaci przeróżnych stylów literackich. Jedną napisała nawet w wymyślonym przez siebie języku! 😀

W dzisiejszym wpisie, chciałabym Ci o niej trochę więcej opowiedzieć 🙂

KIM JEST AUTORKA?

Autorką książki jest Dorota Kassjanowicz, która zajmuje się nie tylko pisaniem książek dla dzieci, ale również i dorosłych. Za swoją twórczość, została wielokrotnie nagradzana.

Ilustracje do tej książki stworzyła Paulina Daniluk – graficzka, ilustratorka i projektantka. Dotychczas współpracowała ona z wieloma wydawnictwami, magazynami czy markami odzieżowymi.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

Jest to książka opowiadająca jedną prostą historię znikającej trampoliny, aż na 30 różnych sposobów. Stąd też wziął się tytuł tej książki, ale do rzeczy. Wyjściowa historia, która jest pierwowzorem pozostałych opowiada o powrocie bliźniaków, Zosi i Łukasza, oraz ich mamy do domu, gdzie czeka na nich ich tata z pyszną pizzą. Chłopak uwielbia skakać na trampolinie dlatego też, postanowił na niej poskakać jeszcze przed posiłkiem więc puścił się biegiem naprzód. Jednakże, po chwili wrócił do siostry i mam ponownie z krzykiem i strachem, ponieważ nigdzie nie było trampoliny. Była to dla całej trójki dość spora zagwozdką, którą rozwiązał dopiero tata po zobaczeniu swoich dzieci i żony całkowicie skonsternowanych.

Żeby nie psuć Ci radości z czytania i zapoznawania się z poszczególnymi historiami, celowo nie powiem Ci jak się kończy historia 😀 Sam się musisz o tym przekonać.

BOHATEROWIE KSIĄŻKI

W każdej z 30 historii występują Ci sami członkowie rodziny, czyli bliźniaki Zosia i Łukasz oraz ich mama i tata. W niektórych opowieściach spotkasz również dziennikarza czy plotkujących sąsiadów.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA?

Jest to książka dedykowana czytelnikom w wieku od 7 do 12 lat. Dzięki różnym stylom literackim, lektura 30 znikających trampolin będzie zabawna nie tylko dla dzieci, ale również dla ich rodziców.

ASPEKT EDUKACYJNY

30 znikających trampolin może być śmiało wykorzystane w szkole przez nauczyciela właśnie żeby pokazać różne style literackie i to, jak wiele różnych perspektyw może mieć jedna historia. Co więcej, idealnie sprawdzi się jako sztuka do odegrania w szkole. Uczniów można podzielić na małe grupy, które będą musiały wybrać sobie jedną perspektywę i ją przedstawić przed swoimi kolegami i koleżankami z klasy.

Jako zwolenniczka pobudzania kreatywności, uważam, że książka będzie idealnym przykładem na to, aby zachęcić uczniów do kreatywnego pisania i tworzenia własnych historii. W oparciu o 30 znikających trampolin spokojnie, można przygotować podobny projekt, w którym nauczyciel wspólnie z uczniami stworzyłby wyjściową historię, a później, zadaniem każdego ucznia byłoby napisanie własnej wersji wydarzeń.

ZALETY KSIĄŻKI

Największą zaletą książki, jest to, że autorka po mistrzowsku popisuje się swoim kunsztem literackim tworząc przy tym niesamowite i zabawne historyjki. Bawi się formą, słowami i pokazuje, jak ogromne znaczenie na postrzeganie historii czy świata ma odpowiednio dobrana narracja. W tej książce znajdziesz aż 30 różnych perspektyw od optymistycznej, pesymistycznej, poprzez tą z punktu widzenia słuchowca czy wzrokowca, a nawet przez osobę starszą i młodszą. Osobiście mnie najbardziej rozśmieszyła ta z punktu widzenia sąsiadów 😀

Co więcej, ilustracje są boskie! Bardzo zabawne i jednocześnie nie przytłaczające książki tylko podkreślające jej niecodzienną formę. Zostały idealnie dopasowane 🙂

Na samym końcu książki autorka postanowiła pozostawić miejsce na wersję wydarzeń, którą wymyśli sobie czytelnik oraz sprawczynię całego zamieszania – trampolinę, na której może narysować co tylko zechce! 😀

REASUMUJĄC

30 znikających trampolin to humorystyczna książka, która spodoba się małym i dużym. Sam pomysł, według mnie, jest już genialny i zdecydowanie niekonwencjonalny. Muszę przyznać, że po raz pierwszy się spotkałam z czymś takim. Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie, ale polecam nie czytać wszystkich opowieści na raz, a po jednej lub maksymalnie dwie. Dzięki temu jeszcze bardziej pobudzi kreatywność 🙂

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKA: Dorota Kassjanowicz
ILUSTRACJE: Paulina Daniluk
WYDAWNICTWO: albus
LICZBA STRON: 180
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: 
JĘZYK: polski
WIEK: 7 – 12 lat
CENA:
LINK DO KSIĄŻKI: https://bit.ly/30znikajacychTrampolin

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Po więcej zdjęć zapraszam na mojego książkowego instagrama @bookladanki

https://www.instagram.com/p/CDOg59Hhj4t/

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to