Kilka lat temu, gdy zauważyliśmy z Mężem jaką ogromną ilość śmieci produkujemy, postanowiliśmy coś z tym zrobić. Wtedy, podczas wakacji codziennie wyrzucaliśmy po kilka plastikowych butelek po wodzie i sokach, a worki ze śmieciami wyrzucaliśmy ze trzy razy w tygodniu.

Dlatego też, gdy kupiliśmy mieszkanie, wspólnie zdecydowaliśmy o kupieniu filtra, dzięki któremu bez obaw pijemy i kranówkę. Z większą świadomością i starannością segregujemy śmieci, a zakupy staramy się planować, tak aby nie wyrzucać później jedzenia. Nie korzystamy z foliowych reklamówek, tylko zawsze zabieramy ze sobą wielorazowe siatki. Pakuję w nie nawet owoce i warzywa. Zdaję sobie sprawę, że mogłabym robić więcej, jednakże uważam, że tak czy siak, już takie działania się liczą.

Lektura najnowszej książki, Ocieplenie klimatu, od wydawnictwa Babaryba, jeszcze bardziej uświadomiła mnie, jak bardzo każdy z nas przyczynia się do przyśpieszenia zmian klimatycznych oraz jak wiele każdy z nas może zrobić aby go spowolnić. W tym wpisie chciałbym opowiedzieć Ci o tej książce trochę więcej 🙂

To co? Mogę zacząć? 🙂

KIM SĄ AUTORKI?

Książkę stworzyły dwie kobiety. Za tekst odpowiedzialna jest Kristina Scharmacher-Schreiber, która studiowała germanistykę w Münster i Bergamo. W tym czasie zdarzało się jej pisać dla gazet i czasopism, jednakże od 2016 roku na stałe zajmuje się pisaniem książek dla dzieci oraz ich tłumaczeniem.

Z kolei, Stephanie Marian stworzyła przepiękne ilustracje, które sprawiają, że lektura książki jest czystą przyjemnością. Na co dzień zajmuje się ona właśnie tworzeniem różnorakich ilustracji.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA

Nie będzie to jakoś wybitnie odkrywcze, jeśli Ci powiem, że książka porusza tematykę związaną z ociepleniem klimatu. Z resztą, domyślisz się tego już po samym tytule 😀

BOHATEROWIE KSIĄŻKI

Tym razem głównym bohaterem książki jest klimat jedynej zamieszkanej w naszym układzie słonecznym planety – Ziemi. Autorka szczegółowo opisała wszystkie czynniki jakie wpływają na zmiany klimatyczne, w tym jego ocieplenie, czego chcąc nie chcąc jesteśmy świadkami.

>>> Absolutnie wszystko co każdy musi wiedzieć o ŚMIECIACH<<<

BUDOWA I TREŚĆ KSIĄŻKI

Zacznę od tego, że ta książka nie posiada spisu treści ani nie jest podzielona na rozdziały, dlatego też najlepszym rozwiązaniem będzie czytanie jej od początku do końca. Oprócz informacji, które zostały zredagowane w formie tekstowej, to wiele wyjaśnień i dodatkowych faktów znajduje się na ilustracjach. Niektóre grafiki wypełniają całe strony, a inne mają na celu zobrazowanie informacji, które opisała autorka.

Natomiast jeśli chodzi o treść, to nie od dziś wiadomo, że zmiany klimatyczne są skomplikowanym i złożonym procesem, który czasami jest ciężko zrozumieć dorosłym, a co dopiero dzieciom. Na szczęście, autorka jest tego świadoma i postanowiła powoli dawkować czytelnikom wiedzę. Najpierw wyjaśnia różne zjawiska i wydarzenia, które początkowo wydają się nie mieć ze sobą nic wspólnego, jednakże wraz z kolejnymi przeczytanymi stronami wszystko się klaruje i czytelnik dostrzega, że wszystko się ze sobą łączy.

Wprowadzenie i wyjaśnienie różnicy między pogodą, a klimatem z pewnością ułatwiło zrozumienie na czym dokładnie polegają zmiany klimatyczne. Ponadto, autorka opisała nie tylko jak na klimat wpływają ludzie i ich zachowania, ale także naturalne czynniki, np. erupcje wulkanu. Co więcej, poświęciła także sporo stron na wskazanie co dokładnie (i w jakich ilościach) przyczynia się do zwiększenia ilości gazów cieplarnianych. Dowiesz się, że nie tylko ludzkie osiągnięcia (fabryki, samoloty czy samochody) mają wpływ na zatrzymywanie się tych gazów w atmosferze, ale również rzeczy, które umożliwiają ludziom przetrwanie i są nimi np. hodowle zwierząt.

Książka ukazuje, że wszystko co przyczynia się do zmian klimatycznych jest możliwe do opanowania, jednakże wszyscy ludzie muszą działać i ze sobą współpracować. Pozostanie biernym nie spowoduje, że ten problem zniknie, ponieważ z ocieplenie klimatu to tak dobrą sprawę olbrzymia reakcja łańcuchowa, której wszyscy doświadczają na własnej skórze, a zatem bezpośrednio wpływa na nasze życie.

>>> Co dalej z tym PLASTIKIEM? <<<

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Ocieplenie klimatu to książka przeznaczona dla dzieci już od 8. roku życia. Jednakże uważam, że każdy dorosły powinien ją chociaż raz w swoim życiu przeczytać chociażby po to, aby zrozumieć jak jego działania i nawyki (tak na dobrą sprawę całej rodziny) wpływają na to, co się dzieje z obecnie panującym klimatem. Być może lektura tej książki uświadomi wszystkim czytelnikom, że liczą się każde, nawet te najmniejsze działania, które mają na celu przyczynienie się do ograniczenia produkcji gazów cieplarnianych.

ZALETY KSIĄŻKI

Przede wszystkim, największą zaletą Ocieplenia klimatu jest jej nieskomplikowany i zrozumiały dla czytelnika język. Autorka zadbała aby po kolei i powoli wytłumaczyć jakie procesy wpływają na ocieplanie się klimatu.

Co więcej, w książce znajdziesz wyjaśnienie wielu pojęć związanych z klimatem takich jak: atmosfera, efekt cieplarniany, prądy powietrzne i oceaniczne, a także dokładnie zaznaczone rozgraniczenie pomiędzy pogodą i właśnie klimatem.

96 stron książki, jest wypełnionych faktami i informacjami, które zostały jasno wyjaśnione i opisane, jednakże ich głównym celem było niejako zmuszenie do zatrzymania się i refleksji. Na końcu książki pojawia się nie tylko prośba o przemyślenie własnego śladu ekologicznego, ale także kilka sugestii, w jaki sposób każdy może wnieść swój wkład w codzienne działania na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Ostatnią rzeczą, którą należy podkreślić, są fantastyczne ilustracje, które obrazują najważniejsze informacje i fakty oraz w imponujący sposób łączą się z tekstem.

Już samo wydawnictwo Babaryba, daje dobry przykład, ponieważ zdecydowali się na wydrukowanie tej książki na papierze pochodzącym z dobrze zarządzanych lasów, które posiadają certyfikat FSC oraz materiałów pochodzących z recyklingu.

REASUMUJĄC

Ocieplenie klimatu to fantastyczna książka, której powstanie było konieczne i pilne, aby uświadomić jak największą ilość ludzi o tym, że zmiany klimatyczne mają rzeczywisty wpływ na ich życie. Co prawda, podczas lektury towarzyszyło mi lekkie poczucie niepokoju o to, co się stanie jeśli wszyscy nie podejmiemy jakichś działań, jednakże celem tej książki jest podkreślenie pilności własnego (i rodzinnego) zaangażowania bez wywoływania przerażających emocjonalnie scenariuszy.

Będąc z Tobą całkowicie szczerą, powiem Ci, że nie spodziewałam się tego, że książka dedykowana dla dzieci, zrobi na mnie tak ogromne wrażenie i sprawi, że będę podejmowała bardziej świadome działania, aby jak najmniej przyczyniać się do zwiększania emisji gazów cieplarnianych.

Przecież nie od dziś wiadomo, że mała kropla drąży skałę 🙂

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: Wie viel wärmer ist 1 Grad? 
AUTORKA: Kristina Scharmacher-Schreiber
ILUSTRACJE: Stephanie Marian
TŁUMACZENIE: Katarzyna Łakomik
WYDAWNICTWO: Babaryba
LICZBA STRON: 96
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: edukacyjne, nauki o Ziemi
JĘZYK: polski
WIEK:  8+
CENA: ~ 22 zł
LINK DO KSIĄŻKI: https://bit.ly/OcieplenieKlimatu_BABARYBA

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Po więcej zdjęć zapraszam na mojego książkowego instagrama @bookladanki

View this post on Instagram

Jak to jest z tym ociepleniem klimatu? To jakaś bujda na resorach czy rzeczywiście jest coś na rzeczy? Jeśli chcielibyście dowiedzieć się na czym polegają zmiany klimatyczne i jak można im zapobiec, to dzisiaj mam dla Was idealną książkę, która porusza właśnie tą tematykę.⁠⠀ ⁠⠀ Przede wszystkim, największą zaletą "Ocieplenia klimatu" jest jej nieskomplikowany i zrozumiały dla czytelnika język. Autorka zadbała aby po kolei i powoli wytłumaczyć jakie procesy wpływają na ocieplanie się klimatu.⁠⠀ ⁠⠀ Co więcej, w książce znajdziesz wyjaśnienie wielu pojęć związanych z klimatem takich jak: atmosfera, efekt cieplarniany, prądy powietrzne i oceaniczne, a także dokładnie zaznaczone rozgraniczenie pomiędzy pogodą i właśnie klimatem.⁠⠀ ⁠⠀ 96 stron książki, jest wypełnionych faktami i informacjami, które zostały jasno wyjaśnione i opisane, jednakże ich głównym celem było niejako zmuszenie do zatrzymania się i refleksji. Na końcu książki pojawia się nie tylko prośba o przemyślenie własnego śladu ekologicznego, ale także kilka sugestii, w jaki sposób każdy może wnieść swój wkład w codzienne działania na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.⁠⠀ ⁠⠀ Ostatnią rzeczą, którą należy podkreślić, są fantastyczne ilustracje, które obrazują najważniejsze informacje i fakty oraz w imponujący sposób łączą się z tekstem.⁠⠀ ⁠⠀ Już samo @wydawnictwobabaryba , daje dobry przykład, ponieważ zdecydowali się na wydrukowanie tej książki na papierze pochodzącym z dobrze zarządzanych lasów, które posiadają certyfikat FSC oraz materiałów pochodzących z recyklingu.⁠⠀ ⁠⠀ A co Wy robicie dla naszej planety? 🙂 Dajcie znać w komentarzu! ⁠⠀ ⁠⠀ TYTUŁ: Ocieplenie klimatu⁠⠀ AUTORKA: Kristina Scharmacher-Schreiber⁠⠀ ILUSTRACJE: Stephanie Marian⁠⠀ WYDAWNICTWO: @wydawnictwobabaryba⁠⠀ __________⁠⠀ #książkioekologii #naukioziemi #ekologia #ocieplenieklimatu #książkioklimacie #książkidladzieci #ekoksiążki #aktywneczytanie #bookstagrampl #klimat #ekologia #przyszłość #zielonyład #ksiazkidladzieci #książkidladzieci #globalwarming #calapolskaczytadzieciom #czytambokocham #instamatka #czytamydzieciom #czytamy #czytamdzieckucodziennie #bookstagrampl #babaryba #czytanierozwija #kochanieprzezczytanie

A post shared by Karolina (@bookladanki) on

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to