Życie bez plastiku w tym momencie jest praktycznie niemożliwe i każdego dnia, każdy z nas przyczynia się do wzrostu jego produkcji. W skali jednostki, nie brzmi to jeszcze tak strasznie, ale jeśli pomyśli się o tym bardziej globalnie, to ilość plastiku jest już przytłaczająca.

Materiał ten jest tak powszechny, że w Twoim najbliższym otoczeniu znajdziesz minimum 5 przedmiotów z niego wykonanych. Także rozejrzyj się i sam się przekonaj 🙂

Autorzy książki Plastik fantastik? są świadomi ogromnej skali zalewającego nas z każdej strony plastiku, dlatego też postanowili stworzyć książkę, w której w obiektywny sposób przedstawią historię plastiku oraz tego jak ogromny wpływ ma na nasze życie.

KIM SĄ AUTORZY

Autorem tekstu jest Eun-Ju Kim, a za ilustracje odpowiadał Ji-Won Lee. Niestety tym razem po przeszukaniu internetów nie udało mi się znaleźć jakichś dodatkowych informacji o autorach książki poza tym, że zajmują się pisaniem lub ilustrowaniem książek dla dzieci.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA

Książka Plastik fantastik? to picturebook, który pokazuje historię plastiku, jednakże w głównej mierze skupia się na tym, aby zapoznać małego czytelnika z procesem jego powstawania i pokazaniu mu jego pożytecznej i szkodliwej strony.

BOHATEROWIE

Bohaterem książki jest plastik i wszystko to, co z niego powstaje. Autorzy przedstawiają w niej jego dobre strony oraz to jak bardzo szkodliwy i niebezpieczny jest jego nadmiar.

TREŚĆ I BUDOWA KSIĄŻKI

Tak jak wspomniałam wcześniej, książka to prosto zilustrowany picturebook, który rozpoczął się od nieskomplikowanego i zrozumiałego dla małego odbiorcy przykładu z żółtą gumową kaczuszką. Dzięki temu, dziecko bez trudu zrozumie na czym polega różnica pomiędzy plastikiem, a innymi materiałami.

W dalszych częściach książki, autorzy ukazują jak powstają plastikowe przedmioty, których codziennie używamy, a także z czego powstaje sam plastik. Co ważne, nie demonizują oni tego materiału, a pokazują, że tak naprawdę plastik jest bardzo ważny i istotny w naszym życiu, ponieważ ma wiele zastosowań, zwłaszcza we współczesnej medycynie. Pomimo tego całego dobrodziejstwa, które zapewnia nam plastik, tworzy on ogromny problem, który szkodzi nie tylko ludziom, ale i zwierzętom.

Książka dość obszernie obrazuje kwestie zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi i tym, co można zrobić, aby je ograniczyć. Nie da się ukryć, że jest to bardzo aktualny temat, który jest niezbędny do dyskusji.

Co do budowy książki, to wszystkie strony zajmują ogromne i kolorowe ilustracje, które z pewnością przyciągają wzrok. Z kolei jeśli chodzi o treść, to nie ma jej za dużo i tekst jest wtopiony w grafiki.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Plastik fantastik? powstała z myślą o dzieciach powyżej 6 roku życia. Dzięki swojej prostej formie i treści, która jest łatwa do przyswojenia będzie to idealna pozycja do zapoznania tak młodych czytelników z problematyką wszechotaczającego nas plastiku. Plastik fantastik? z pewnością zwiększy świadomość dzieci na tematy związane z ekologią, ochroną środowiska i dbania o naszą planetę.

ZALETY KSIĄŻKI

Największą zaletą tej książki jest obiektywne przedstawienie wkładu plastiku, czyli substancji ropopochodnej w dziedzinę medycyny oraz dostępność wytwarzanych przedmiotów wraz z jej coraz bardziej niebezpiecznym oddziaływaniem na środowisko.

Autor zadbał, aby tekst był zrozumiały, zwięzły i przekazujący najważniejsze fakty o plastiku. Książka została napisana w taki sposób, aby przedstawić ten temat ze wszystkich możliwych stron, bez zbędnego powtarzania się i negatywnego wydźwięku. Co więcej, współpraca tego duetu w genialny sposób pokazała, że potrafią oni zgrabnie i zrozumiale wyjaśnić wiele złożonych zjawisk związanych z plastikiem.

REASUMUJĄC

Plastik fantastik? to książka, która idealnie pomoże dzieciom zrozumieć na czym polega problem z plastikiem, który przecież miał być pomocny i jego zadaniem było ułatwienie ludziom życia.

Lektura tej książki ma na celu zachęcenie czytelników do ograniczenia jednorazowego zużywania plastiku i znalezienia innych sposobów na ograniczenie korzystania z tego materiału. Pomimo tego, twórcy przyznają, że całkowite wyeliminowanie plastiku z naszego życia będzie niemożliwe do osiągnięcia, więc warto szukać konkretnych możliwości aby zmniejszyć jego produkcję.

Według mnie, Plastik fantastik? jest fantastyczną edukacyjną książką, z która powinno się zapoznać małych członków rodziny aby zwiększyć ich świadomość ekologiczną.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: Plastic: Past, Present, and Future
AUTOR: Eun-Ju Kim
ILUSTRACJE: Ji-Won Lee
TŁUMACZENIE: Marta Tychmanowicz
WYDAWNICTWO: Babaryba
LICZBA STRON: 40
ROK WYDANIA: 2019
KATEGORIA: edukacyjne,
JĘZYK: polski
WIEK: 6+
CENA:  zł
LINK DO KSIĄŻKI: https://bit.ly/PlastikFantastik_Babaryba

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Po więcej zdjęć zapraszam na mojego książkowego instagrama @bookladanki

https://www.instagram.com/p/CDQj9ifJmsP/

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to