Jakiś czas temu, gdy buszowałam w internetach za czymś fajnym i lekkim do czytania, wpadła mi w oko właśnie ta książka. Nie myśląc długo, postanowiłam ją kupić, ponieważ całkiem głośno krzyczała „Weź mnie!”, a przecież jak krzyczy to nie można nie wziąć, prawda? No więc wzięłam i… zakochałam się w tej książce całkowicie!

Książka zrobiła na mnie tak pozytywne wrażenie, że postanowiłam tą moją miłością do niej podzielić się tutaj na blogu, tak abyś i Ty mógł się w niej zakochać.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

W wielkim skrócie, książka je o kulturze i historii Wielkiej Brytanii, co możesz śmiało wywnioskować z tytułu, ale coś co zdecydowanie wyróżnią tą pozycje na tle innych książek jest lekkie i swobodne podejście do tematu. Nie jest to książka napisana w naukowy sposób i typowo podręcznikowa. Śmiało możesz ją pochłonąć w ciągu kilku godzin i nawet nie wiesz kiedy minie czas i skończą Ci się strony do czytania.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA?

Uważam, że ta książka jest absolutnie dla każdego niezależnie od wieku i zainteresowań. Chociaż nie będę ukrywać, że jeśli ktoś jest anglofilem lub nauczucielem angielskiego tak jak ja, to czytanie tej książki będzie dla niego czystą przyjemnością i z pewnością będzie bardziej wartościowe.

Co więcej, szczerze podsunęłabym ją nawet moim uczniom do przeczytania, ponieważ podane w niej informacje kulturowe są napisane w lekki i przystępny sposób. A co więcej, książka jest po brzegi wypełniona przepięknymi ilustracjami, które dodatkowo wpływają na odczucia podczas lektury i dzięki nim na dłużej będziemy w stanie zapamiętać ciekawostki zawarte w tej książce.

KIEDY PO NIĄ SIĘGNĄĆ?

Książka jest na tyle lekka, że tak na dobrą sprawę możesz ją czytać kiedy tylko chcesz i gdzie tylko chcesz np. w drodze do pracy, w komunikacji miejskiej, karmiąc dziecko, pijąc kawę czy czekając na uczniów w klasie.

Nauczyciel, spokojnie może po nią sięgnąć gdy zamierza przeprowadzić lekcję kulturową czy nawet gdy przygotowuje swoich uczniów do konkursów językowych, w których również wymagana jest wiedza o krajach anglojęzycznych.

JAK ZBUDOWANA JEST TA KSIĄŻKA?

Jak to określił mój Mąż, ta książka to głównie obrazki i trochę tekstu i w zasadzie ciężko się z nim nie zgodzić (ale nie mów o tym! 😀 ), ale to właśnie te piękne ilustracje robią cały klimat tej książki. Co do samego tekstu, to jest tam co czytać, uwierz mi na słowo! 😀

Natomiast, co do samej budowy książki, to stanadardowo, polecam zapoznać się ze wstępem, który ma na celu przybliżyć Ci o czym będziesz czytał. Lista rzeczy poruszanych na łamach tej pozycji jest dość spora, ponieważ porusza ona takie tematy ja różnego rodzaju zabytki, Parki Narodowe, znane historyczne i fikcyjne postaci, miasta, które warto odwiedzić i dlaczego. Ogólnie, Autorka starała się jak najdokładniej przybliżyć wszystko, co tylko jest związane z Wyspami.

We wstępie znajdziesz również pięknie ilustrowaną mapę z zaznaczonymi miejscami, które później pojawią się na stronach książki. Zaraz na następnych stronach, znajdziesz 31 krótkich opisów miesjc odpowiadających zaznaczeniom z mapy.

Następnie znajduje się 33 rozdziały, które nie są ponumerowane, ale specjalnie dla Ciebie i z własnej ciekawości postanowiłam po prostu policzyć. W książce, występują dwa kolory i rodzaje tekstu – większy czarny (treść rozdziałów) i mniejszy czerwony, który prawdopodobnie jest dodatkowymi ciekawostkami, które rozszerzają informacje z poszczególnych rodziałów.

Pod sam koniec książki, Autorka zdecydowała się umieścić Słowniczek z 29 podstawowymi zwrotami, które mają ułatwić komunikowanie się z Brytyjczykami, jeśli Twój angielski nie jest na odpowiednim poziomie.

Następnie znajdziesz część Zrób to sam, w której Autorka podzieliła się z Czytelnikiem… pięcioma przepisami, które podała w dość zabawny sposób. Dzięki temu do perfekcji opanujesz robienie prawdziwej herbaty, do typowego English Breakfast. Natomiast, jeśli później zgłodniejesz to dowiesz się jak przygotować najlepsze fish and chips, a na deser będziesz mógł przygotować sobie Welsh cakes lub ciasto crumble.

Na samym końcu książki, znajduje się spis treści.

JAKIE TREŚCI MOŻESZ ZNALEŹĆ W KSIĄŻCE?

Tak jak wspominałam wcześniej, liczba rozdziałów, która składa się na tą książkę wynosi 33 krótkie teksty, których w sumie nie musisz czytać po kolei, ponieważ nie są ułożone chronologicznie. Ponieżej przepisałam dokładny spis treści, tak abyś wiedział, co znajdziesz w środku. Pozwól jednak, że nie będę ich streszczać, bo gdybym zaczęła to robić, to nie musiałbyś sięgać po tą książkę, a wierz mi, że naprawdę chcesz ją przeczytać! 😀

 • Mieszanka kulturowa
 • Do you speak English?
 • Przypływy i odpływy
 • Konie, które widać z powietrza
 • Niebieskie łąki
 • Łabędzie królowej
 • Angielscy ekscentrycy
 • Zamek kruków
 • Wyścig uniwersytetów
 • Śladami króla Artura
 • Por i żonkil
 • Kilty i klany
 • Kciuk i grobla olbrzyma
 • Pocztówkowy zawrót głowy
 • Szkoła jak żadna inna
 • Pudding i podwieczorek
 • Kim był Robin Hood?
 • Miasto wikingów i czekoladek
 • Opowieści o duchach
 • Drzwi do świata elfów
 • Cmentarzysko amonitów
 • Baker Street 221B
 • Wierny aż po grób
 • Szekspir i Kula Ziemska
 • Nieuchwytny graficiarz
 • Potwór z Loch Ness
 • Magiczny świat Harry’ego Pottera
 • Fajerwerki i naleśniki
 • Wielki mur
 • Waleczna królowa
 • Kamienne kręgi
 • Świecące dynie
 • Tajemniczy ogród

CO PODOBAŁO MI SIĘ W KSIĄŻCE?

No dobra, więc pora na podzielenie się z Tobą konkretami zebranymi w jednym miejscu. Za co tak dokładnie pokochałam tą książkę?

Z pewnością za styl pisania Autorki, który jest bardzo swobodny i lekki. Książka jest napisana prostym językiem, a wszystkie informacje zarówno te historyczne i kulturowe są napisane ciekawie i ma się ochotę czytać więcej i więcej. W zasadzie, to ciężko było mi się oderwać gdy czytałam ta książkę po raz pierwszy, tylko chciałam wiedzieć jeszcze więcej i ostatni raz miałam tak gdy czytałam Harry’ego Pottera, także sam rozumiesz 😀

Super jest to, że Autorka zadbała o to, aby zapoznać Czytelnika z ciekawostkami i informacjami dotyczącymi wszystkich krajów wchodzących w skład Królestwa, a nie skupiła się tylko na jednym. Chociaż nie będę ukrywać, że najwięcej możesz dowiedzieć się z tej książki jednak o Anglii, Szkocji czy Walii.

Kolejną zaletą jest to, że Autorka w rozdziałach podaje gdzie znajduje się dana rzecz, dzięki czemu, później będziesz mógł zaplanować sobie fajną trasę wycieczki, jeśli zdecydujesz się na wakacje na Wyspach.

Ponadto, w książce znajdziesz opisy wielu różnych wydarzeń, które miały miejsca w różnych momentach historycznych. Będzie tam wzmianka o skamielinach, najazdach wikingów, Robin Hoodzie, czy o Banksy’m.

Czymś, co mnie całkowicie urzekło w tej książce są bardzo klimatyczne i przepiękne ilustracje, które tylko dodają uroku, a Czytelnik „czyta” również nimi czyta. Zdecydowanie pobudzają one wyobraźnie i sprawiają, że czytany tekst, wejdzie do głowy na dłużej.

Jeśli już jestem przy wyglądzie książki, to dodam tylko, że genialnym posunięciem, które z pewnością wydłuży żywot tej lektury, jest twarda oprawka i zszycie stron.

CO NIE PODOBAŁO MI SIĘ W KSIĄŻCE?

Minusów w sumie też mam kilka, ale nie są one jakieś straszne. Po pierwsze, zdecydowanie jest ona za krótka (przynajmniej dla mnie) i z chęcią przeczytałabym coś dłuższego w tej tematyce. Druga sprawa jest taka, że życzyłabym sobie trochę więcej informacji w każdym rozdziale. Jakoś mimo wszystko po pochłonięciu książki, został mi taki lekki niedosyt wiedzy, ale tak jak wspominałam wcześniej, ja po prostu lubię tą brytyjską tematykę! 😀

REASUMUJĄC…

Jako, że jestem anglofilką, chociaż w sumie bardziej szkocjofilką (ale chyba nie ma czegoś takiego), to nie mogło zabraknąć tej książki na mojej nauczycielskiej półce i bardzo się cieszę, że ją znalazłam i miałam możliwość się z nią zapoznać. Tak jak wspominałam wcześniej, książka daje wiele radości z czytania, zwłaszcza osobom, które mają fioła na pukncie kultury brytyjskiej. Z pewnością przyda się niejednemu nauczycielowi angielskiego, który w oparciu o ciekawostki zawrte na jej stronach, będzie mógł przekazać wiele fantatstycznych informacji swoim uczniom i być może zarazi ich swoją pasją do tego języka.

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Mam nadzieję, że recenzja tej książki przypadnie Ci do gustu. Tak jak wspominałam wyżej, jestem całkowicie zachwycona tą książką i od momentu zakupu sięgnęłam po nią już kilkakrotnie.

Jestem bardzo ciekawa, czy wcześniej o niej słyszałeś i być może miałeś możliwość ją już przeczytać. Jeśli tak, to koniecznie podziel się swoją opinią w komentarzu 🙂

I standardowo, jeśli masz ochotę być na bieżąco z książkami, które warto czytać, to:

A póki co, trzymaj się ciepło! 🙂

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to