Długo wyczekiwałam kolejnej książki Ulricha Huba, bo Lisy nie kłamią zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Byłam ciekawa, co tym razem udało mu się przemycić w Kulawej kaczce i ślepej kurze, dlatego dziś, będzie właśnie o tej książce:)

Jak możesz łatwo wywnioskować po tytule, w książce występują dwie bohaterki – kura i kaczka. Jest to jednak dość nietypowe połączenie nie tylko dlatego, że jedna z nich jest ślepa, a druga kulawa, ale przede wszystkim, to dwie mocne osobowości, które bardzo się od siebie różnią. Obie bohaterki mają własne zdanie i ciężko jest im się nawzajem przekonać do zmian, jednakże za każdym razem jakoś dają radę się porozumieć. To jednak nie stoi na przeszkodzie aby się zaprzyjaźniły. Ale po kolei…

Pewnego dnia, na podwórku kaczki, pojawia się kura, która ma pewien cel. Zależy jej na tym, aby dotrzeć do miejsca, w którym spełniają się najskrytsze marzenia. Jest pewien szkopuł. Kura jest niewidoma od urodzenia, jednakże wcale nie odbiera jej to radości z życia. Wręcz przeciwnie. Tryska entuzjazmem i zaraża nim innych. Kaczka natomiast jest jej całkowitym przeciwieństwem. Lubi swoje własne podwórko, które dobrze zna i nie przepada za nowymi przygodami oraz jakimikolwiek zmianami.

Kurze jednak udaje się namówić kaczkę, aby wyruszła w podróż razem z nią. A to dopiero początek tej całej przewrotnej historii, w której jedna z bohaterek okazuje się oszutką. Wbrew negatywnemu wydźwiękowi tego słowa, okazuje się, że było to celowe postępowanie, które miało na celu pokazaniu, że cel jest rzeczą drugorzędną, bo najważniejsza jest droga, którą trzeba przemierzyć, aby do niego dotrzeć. To właśnie podczas wędrówki, gdy doświadcza się zarówno wzlotów i upadków tak naprawdę odkrywamy własnego siebie oraz możemy lepiej poznać osoby, które nam towarzyszą.

Uwielbiam książki Urlicha Huba, ponieważ autor ma niezwykły dar do tworzenia zabawnych, a jednocześnie bardzo mądrych i uniwersalnych opowieści, z których zarówno dziecko jak i dorosły wyciągnie coś dla siebie. Lektura Kulawej kaczki i ślepej kury z pewnością ułatwi przedstawienie tego, jak w nieoczywisty sposób może zrodzić się przyjaźń oraz wyjaśni, że zmiany w naszym życiu są czymś naturalnym. Autorowi zależało również na tym, aby wskazać czytelnikowi, że często to, czego potrzebujemy jest praktycznie na wyciągniecie ręki i wcale nie musimy daleko szukać 🙂

ZALETY KSIĄŻKI

  • autor rozumie świat małych czytelników;
  • piękne i zabawne ilustracje;
  • proste i uniwersalne przesłanie płynące z książki;
  • przedstawienie tak diametralnie różnych bohaterek, które koniec końców potrafią się dogadać.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ: Kulawa kaczka i ślepa kura
AUTOR: Ulrich Hub
ILUSTRACJE: Jörg Mühle
TŁUMACZENIE: Eliza Pieciul-Karmińska
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 88
ROK WYDANIA: 2022
KATEGORIA:
JĘZYK: polski
WIEK:  7+
CENA: ~ 22 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to