W naszej domowej biblioteczce uzbierała się już dość spora kolekcja książek, które na tapet biorą ekologię. Jest to bardzo istotny temat, z którym powinno się zaznajamiać nowe pokolenia już od małego. Dlatego też, chętnie sięgam po książki w tej tematyce oraz wybieram takie tytuły, które już za niedługo pomogą Miłkowi zrozumieć jak ogromny wpływ mają wybory ludzi na naszą planetę.

Najnowszą książką, która dołączyła do kolekcji ekologicznej jest nowość od wydawnictwa Wilga, czyli Jestem eko. Muszę przyznać, że jest to jeden z ciekawszych tytułów, który znalazł miejsce na naszych półkach. Moje serce skradło to, że sama Ziemia, bierze udział w narracji i wyjaśnia wiele trudnych i często skomplikowanych dla dzieci pojęć jak na przykład konsumpcjonizm czy ślad węglowy.

Oprócz wyjaśnień i tłumaczeń planety, w książce jest prowadzona również narracja z punktu wiedzenia pewnej rodziny, a dokładnie rodzeństwa, które postanowiło pomóc Ziemi. Mieści się ona w 12 rozdziałach i autorka dołożyła wszelkich starań, aby każdy z nich dotyczył innego zagadnienia. Dzięki temu, młodzi czytelnicy dowiedzą się dlaczego w zimie prawie w ogóle nie ma śniegu, czym jest konsumpcjonizm, w jaki sposób prawidłowo segregować śmieci i dlaczego do toalety nie można wrzucać nic poza papierem toaletowym.

Aby treści znajdujące się w książce, mogły wpłynąć na ludzi, autorka przygotowała w niej zadania do wykonania. Muszę przyznać, że czymś co mnie całkowicie urzekło jest fakt, że książka zachęca dzieci do tego, aby zadania, które pojawiają się na stronach Jestem eko wykonywać ołówkiem po to, aby móc później łatwo zmazać to, co się zapisało i przekazać książkę kolejnej osobie. Ta dbałość o takie szczegóły jest naprawdę godna podziwu! Ponadto, na początku znajdziesz list Ziemii do mieszkańców, w którym wyjaśnia dlaczego prosi o pomoc oraz skąd pomysł na założenie Zielonej ekipy – czyli jej pomocników. Fantastyczne jest to, że w książce umieszczono nawet obietnicę, pod jaką należy się podpisać aby móc stać się członkiem zielonej ekipy. Z pewnością podziała to bardziej motywująco na małych czytelników.

Jeśli chodzi o samą treść, to Jestem eko została napisana w ciekawy i angażujący dzieci oraz dorosłych sposób. Czyta się ją lekko i przyjemnie, a co więcej, sytuacje rodzinne, które opisano na stronach tej książki są bardzo autentyczne i mogą mieć one miejsce w życiu każdego z nas. Jestem pod wrażeniem tego, jak autorka w prosty i zrozumiały sposób wyjaśniła trudne zagadnienia związane z ekologią i ochroną środowiska.

Naprawdę uważam, że to fantastyczna książka, która motywuje do działania, bycia bardziej eko i przede wszystkim dbania o naszą planetę. Od siebie polecam szczególnie dla rodzin, którym potrzeba bodźca do zmian 🙂

ZALETY

  • ciekawa narracja,
  • przedstawienie problemów ekologicznych z punktu widzenia Ziemi,
  • zadania do wykonania w zarówno w książce jak i we własnej okolicy,
  • prosty i zrozumiały język jakim posługuje się autorka przy wyjaśnianiu skomplikowanych pojęć,
  • zachęta do wypełniania ćwiczeń ołówkiem i przekazania książki kolejnej osobie,
  • podzielenie się prostymi rozwiązaniami jakie można wdrożyć w życie aby pomóc naszej planecie,
  • stworzenie Zielonej ekipy i kolekcjonowanie listków od Ziemi w zamian za wykonanie zadań jakie przygotowała dla czytelników nasza planeta,
  • autentyczne sytuacje opisane w książce, z którymi dzieci i ich rodziny rzeczywiście mogą mieć do czynienia w swoim życiu.

Tak jak wspomniałam na samym początku, na blogu opisałam już wiele książek poświęconych ekologii. Jeśli chciałbyś zaznajomić się z tymi tytułami, to kliknij w poniższy przycisk aby przejść do kategorii, w której zostały zebrane 🙂

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKA: Sylwia Majcher
ILUSTRACJE: Katarzyna Urbaniak
WYDAWNICTWO: Wilga
LICZBA STRON: 128
ROK WYDANIA: 2021
KATEGORIA: dla dzieci, ekologiczne, edukacyjne
JĘZYK: polski
WIEK: 6+
CENA: ~ 20 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to