W dzisiejszym wpisie chciałabym przedstawiać Ci grę, która idealnie sprawdzi się kiedy nie masz za dużo czasu na rozgrywkę. Jest nią Cardline: Zwierzęta od wydawnictwa Rebel. TUTAJ znajdziesz jej dokładny opis.

Jest to gra karciana, która zapakowana jest w małe metalowe pudełko. Dzięki temu, możesz bez obaw zabrać ją ze sobą wszędzie oraz mieć pewność, że karty nie ulegną zniszczeniu w transporcie. Spokojnie, gra nie waży dużo, także nie ucierpisz od jej ciężaru 😀

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

W tym punkcie wyjątkowo nie mam możliwości się jakoś wybitnie rozpisywać, ponieważ w metalowym pudełku możesz znaleźć:

 • 110 kart;
 • instrukcję.

Jednakże, pozwól, że opiszę Ci jakie informacje możesz znaleźć na tych kartach. Wbrew pozorom jes tego dość sporo, bo na każdej karcie z poszczególnym zwierzęciem znjadziesz:

 • nazwę zwyczajową,
 • nazwę naukową,
 • ilustrację,
 • rodzinę,
 • stopień zagrożenia wyginięciem danego gatunku
 • cechy (na tyle karty) takie jak: rozmiar, waga, długość życia.

Ponadto, na grę składają się karty z 10 rodzin zwierząt takich jak:

 • płazów (1),
 • ssaków morskich (7),
 • pajęczaków (2),
 • skorupiaków (2),
 • mięczaków (1),
 • ptaków (21),
 • owadów (7)
 • ryb (5),
 • ssaków (57),
 • gadów (7).

Jak sam możesz zobaczyć, gra Cardline: Zwierzęta zawiera wiele informacji z zakresu wiedzy o zwierzętach, dzięki czemu może idealnie posłużyć jako pomoc naukowa dla dzieci i z pewnością rozwinie ich zainteresowanie tą tematyką.

ZASADY I CEL GRY

Zadaniem graczy jest szeregowanie gatunków według jednej z trzech kategorii: wielkości, wagi lub długości życia, którą należy ustalić tuż przez rozpoczęciem rozgrywki.

Następnie, każdy gracz otrzymuje po 4 karty i pod żadnym pozorem nie może zaglądnąć na stronę, gdzie są umieszczone informacje o zwierzęciu. W tym miejscu, mogę podpowiedzieć, że najlepszym rozwiązaniem jest ułożenie ich przed sobą. Gdy trzyma się je w rękach, to ma się chęć je odwrócić, ale również istnieje „ryzyko” pokazania informacji przeciwnikom, a tego się raczej nie chce zrobić 🙂

W kolejnym kroku należy wyłożyć jedną kartę ze stosu na środek i to według niej szeregujemy poszczególne gatunki zwierząt, które znajdują się przed nami.

Wygrywa gracz, który jak najszybciej uszereguje swoje karty w prawidłowy sposób.

CZAS ROZGRYWKI

Na opakowaniu znajdziesz informację, że rozgrywka trwa około 15 minut i rzeczywiście jest to realny czas, zwłaszcza gdy gra z się z młodszymi graczami. Mojemu Mężowi i mnie w ciągu kwadransu udaje się rozegrać wszystkie trzy warianty gry 🙂

DLA KOGO JEST TA GRA?

Jest to zdecydowanie gra familijna, jednakże spokojnie można po nią sięgnąć również na zajęciach świetlicowych lub językowych. Przykład? Proszę bardzo.

Jako, że nauczam jezyka angielskiego, to często proszę uczniów o to, aby porównywali ze sobą wybrane przez siebie zwierzęta podczas lekcji, w których przerabiam stopniowanie przymiotników. Te karty idealnie się do tego nadają, ponieważ uczniowie mogą zestawić ze sobą nie tylko wygląd poszczególnych zwierząt, ale również te informacje, które są umieszczone na rewersach kart, czyli rozmiar, waga, długość życia

Ale, ale! Prawie zapomniałabym o najważniejszym, Cardline: Zwierzęta rewelacyjnie się sprawdzi jeśli posiadasz w domu małego fana zwierząt. Od razu uprzedzam, że ta gra może się okazać dla niego bardzo wciągająca.

WIEK I ILOŚĆ GRACZY

Na opakwaniu widnieje informacja, że minimalny wiek gracza to 7 lat i uważam, że został on odpowiednio ustalony. O ile dzieci nie powinny mieć problemu z określeniem wielkości danego zwierzęcia, tak schody mogą pojawić się przy szeregowaniu według długości życia.

Maksymalna ilość graczy to 8 osób, ale uważam, że spokojnie można zagrać większą grupą podzieloną na małe zespoły 3-4 osobowe lub po prostu pary.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYWADY GRY
+ piękne ilustracje,
+ większy format kart, nadający się dla młodszych graczy,
+ wiele informacji i ciekawostek mających na celu poszerzenie wiedzy grających,
+ banalnie proste zasady i trzy możliwe warianty gry, dzięki czemu rozgrywka jest zdecydowanie ciekawsza.
– zbyt małe zróżnicowanie zwierząt (przydałoby się więcej kart zawierających np. mięczaki, płazy czy skorupiaki).
– po kilku rozgrywkach jest łatwo zapamiętać informacje z kart.

PODOBIEŃSWTO DO TIMELINE

Jeśli czytając ten wpis miałeś wrażenie, że gdzieś już coś podobnego widziałeś, to wszystko z Tobą w porządku. Zarówno za Cardline jak i Timeline odpowiada jeden projektant, Frédéric Henry, dlatego też możesz mieć wrażenie, że ta gra wygląda znajomo.

Cardline charakteryzuje nie tylko większy format kart, dzięki któremu mogą w niego grać młodsi gracze, ale również brak dat, co z pewnością jest sporym ułatwieniem.

W mojej kolekcji posiadam już Timeline: Wiedza ogólna i jeśli chciałbyś o niej poczytać, tu TUTAJ znajdziesz link do mojego wpisu.

MOJA OPINIA

Zdecydowałam się na nią, ponieważ oprócz standardowej rozgrywki, którą oferuje ta gra, zawiera ona aspekt edukacyjny. Dzięki niej, gracze nie tylko mają okazję do poznania wielu interesujących ciekawostek dotyczących zwierząt, ale również w przyjemny sposób je zapamiętują i utrwalają.

Jeśli chciałbyś zacząć swoją przygodę z tą grą, to będzie ona idealną opcją do zapoznania młodszych graczy z mechaniką tej serii, a także wstępem do nieco trudniejszego Timeline’a.

INFORMACJE O GRZE:

TYTUŁ ORYGINAŁU: Cardline: Animals
MECHANIKA GRY: card game
TYP GRY: familijna, edukacyjna
PROJEKTANT: Frédéric Henry
ILUSTRACJE: Gaël Lannurien
WYDAWNICTWO: Rebel
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA GRACZY: 2 – 8
WIEK GRACZY: 7+
CZAS ROZGRYWKI: 15min
CENA: ~ 50 zł
LINK DO GRY: http://bit.ly/CardlineZwierzeta

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Mam nadzieję, że ta recenzja przypadła Ci do gustu i jeśli myślałeś o zakupie tej gry to ten wpis pomoże Ci podjąć decyzję. A może miałeś już możliwość zagrania w tą grę? Jeśli tak to koniecznie podziel się swoimi wrażeniami w komentarzu 🙂

Miłej rozgrywki!

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to