Ta książka, to już moje drugie zetknięcie (wcześniej czytałam I was born for this) z twórczością Alice Oseman i muszę przyznać, że wcale się nie dziwię, że wiele młodych ludzi uwielbia jej książki! Sama oficjalnie dołączam do tego grona i bardzo żałuję, że takie książki nie powstały w czasach, kiedy ja byłam nastolatką 😀

Radio Silence porusza bardzo bliskie mi tematy, ponieważ sama niejako borykałam się z tym samym, dlatego z ogromną radością i zapałem pochłonęłam tą książkę, a w tym wpisie opowiem Ci o niej coś więcej 🙂

Frances, to młoda dziewczyna, która do tej pory perfekcyjnie podporządkowywała swoje życie jednemu celowi – dostaniu się na wymarzony, prestiżowy uniwersytet. Z pozoru nic nie mogło zagrozić jej planom: świetne wyniki w nauce, brak skandalicznych tajemnic czy wstydliwych sekretów. Jednakże, gdy Frances przypadkowo spotyka Aleda, tajemniczego twórcę swojego ulubionego podcastu, otwiera się przed nią zupełnie nowy świat.

Aled staje się dla Frances nie tylko przyjacielem, ale także przewodnikiem do odkrywania własnej tożsamości. Po raz pierwszy doświadcza prawdziwej, bezwarunkowej przyjaźni, która zmusza ją do zastanowienia się nad sensem jej dotychczasowego życia. W miarę jak ich relacja rozwija się, marzenia i plany Frances zaczynają się rozpadać, zmuszając ją do konfrontacji z własną przeszłością i szukania odpowiedzi na pytanie, kim tak naprawdę pragnie być.

W Radio Silence autorka odważnie podchodzi do tematu presji edukacyjnej, ukazując, jak system szkolny może wpływać na młodych ludzi, zmuszając ich do konformizmu i jednostajności. Książka stawia pytania o to, czy zawsze droga do sukcesu musi być wyznaczana przez wysokie oceny i elitarną uczelnię.

Ważnym tematem jest także przyjaźń, zwłaszcza ta oparta na wspólnych pasjach i akceptacji bez romantycznych zahamowań. Oseman prezentuje wzorce relacji między postaciami, które nie sprowadzają się jedynie do romansu, co stanowi orzeźwiające podejście wobec popularnych konwencji literatury młodzieżowej.

Książka porusza także kwestię poszukiwania tożsamości i odwagi w zmianie swojej życiowej ścieżki. Bohaterowie, zwłaszcza główna protagonistka Frances, muszą zmierzyć się z własnymi lękami, przeszłością i społecznymi oczekiwaniami, co prowadzi do ich ewolucji jako osobowości.

Ponadto, Radio Silence wplata w fabułę elementy współczesności, takie jak technologia, media społecznościowe czy kultura internetowa, co nadaje historii aktualny kontekst i sprawia, że czytelnik może łatwiej się zidentyfikować z przedstawionym światem.

Zalety tej książki są liczne. Po pierwsze, autentyczność przedstawienia młodzieńczego życia sprawia, że czytelnik ma wrażenie uczestnictwa w rzeczywistych przeżyciach bohaterów. Dialogi są naturalne, relacje między postaciami prawdziwe, co nadaje całości autentyczności. Dodatkowo, odważne podejście do tematu presji edukacyjnej i podważanie stereotypów dotyczących przyjaźni w literaturze młodzieżowej czyni tę książkę unikalną. Zastosowanie nowoczesnych środków komunikacji dodaje świeżości i aktualności, czyniąc Radio Silence fascynującą lekturą, która skłania do refleksji nad własnymi wartościami i wyborami życiowymi.

Chociaż treść jest bardzo dobrze przemyślana, prostota języka może być zarówno zaletą, podkreślającą autentyczność młodzieńczego doświadczenia, jak i wadą dla tych, którzy oczekują bardziej rozbudowanego stylu pisarskiego. Mimo to, autorka z sukcesem porusza trudne tematy, prowokując czytelnika do refleksji nad własnymi wyborami życiowymi.

Radio Silence to nie tylko opowieść o dorastaniu, lecz także o odwadze w poszukiwaniu swojej prawdziwej tożsamości i pasji. Ta książka, pełna emocji, humoru i uniwersalnych doświadczeń, z pewnością dotknie serca każdego czytelnika, niezależnie od wieku. Oseman stworzyła dzieło, które w świecie młodzieżowej literatury zdecydowanie wyróżnia się oryginalnością i mądrością przekazu.

ZALETY

  • odświeżająca odmiana w literaturze młodzieżowej – opowieść opiera się na przyjaźni opartej na wspólnych pasjach, nie podążając konwencjonalnym tropem romantycznym;
  • wprowadzenie nowoczesnych elementów kultury internetowej nadaje książce aktualność i umożliwia zidentyfikowanie się z postaciami;
  • książka odważnie analizuje presję systemu edukacyjnego, zmuszając czytelnika do refleksji nad własnymi wartościami i marzeniami;
  • naturalne rozmowy między postaciami sprawiają, że historia staje się bardziej autentyczna i łatwo przyswajalna;
  • opowieść porusza uniwersalne tematy dorastania, przemiany tożsamości i odwagi w zmianie życiowej ścieżki;
  • książka łączy w sobie elementy humoru i głębokich emocji, tworząc równowagę pomiędzy lekkością a głębią treści;
  • autorka skłania do refleksji nad społecznymi oczekiwaniami i własnymi wyborami życiowymi;
  • wykorzystanie nowoczesnych technologii, podcastów i mediów społecznościowych dodaje tekstu dynamiczności i aktualności;
  • mimo młodzieńczego kontekstu, przekaz książki dotyczy uniwersalnych doświadczeń, zyskując uznanie czytelników w różnym wieku.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKA: Alice Oseman
TŁUMACZENIE: Nina Lubiejewska
WYDAWNICTWO: Jaguar
LICZBA STRON: 400
ROK WYDANIA: 2024
KATEGORIA: powieść obczajowa young adult
JĘZYK: polski
WIEK: 14+
CENA: ~ 30 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Opisywana książka jest egzemplarzem recenzenckim.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść tego artytkułu.
Za książkę dziękuję wydawnictwu

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to