I was born for this to niezwykle wciągająca i interesująca powieść autorstwa Alice Oseman. Od samego początku czuje się, że to będzie jedna z tych książek, które trudno odłożyć. Oseman, znana jako autorka bestsellerowych Heartstopper i Loveless, nie zawodzi i ponownie dostarcza czytelnikom historię, która porusza najważniejsze tematy młodzieżowego życia, takie jak tożsamość, przyjaźń i dążenie do sławy.

Angel jest oddaną fanką The Ark, niezwykle popularnego pop-rockowego zespołu, który zdobył serca milionów ludzi na całym świecie. Dla niej nie ma nic ważniejszego niż ta muzyka i chłopcy, którzy ją tworzą. Dzięki fandomowi Angel zyskała przyjaciółkę Juliet, która podziela jej pasję i marzenia. Jednak Angel musi ukrywać swoje zainteresowania przed muzułmańską rodziną, która nie akceptuje takiego stylu życia. Mimo tego, wewnętrznie czuje, że jest w niej coś więcej, coś, czego nikt z jej bliskich nie potrafi zrozumieć.

Z drugiej strony mamy Jimmy’ego, frontmana The Ark. To dla niego spełnienie marzeń – grać w zespole i podzielić scenę ze swoimi przyjaciółmi. Jimmy jest także osobą transpłciową, a fani zespołu go kochają i w pełni wspierają. Jednak życie na scenie i oczekiwania fanów stwarzają presję, której musi sprostać. Dodatkowo, Jimmy musi utrzymać dobry kontakt z Rowanem, swoim najlepszym przyjacielem i współczłonkiem zespołu. To jednak prowadzi do konfliktów, ponieważ Rowan ukrywa przed fanami swoją tajemniczą dziewczynę.

Kiedy nagle los sprawia, że drogi Angel i Jimmy’ego się przecinają, oboje odkrywają, jakie są konsekwencje zmierzenia się z rzeczywistością. Ich spotkanie prowadzi do serii zaskakujących wydarzeń, które zmuszają ich do zrewidowania swoich priorytetów i zmierzenia się z prawdziwymi uczuciami. Oseman w mistrzowski sposób przedstawia te emocjonalne podróże, zagłębiając się w psychologię bohaterów i pokazując nam ich wewnętrzne zmaganie.

I was born for this to nie tylko opowieść o młodości, ale także o uniwersalnych tematach, takich jak tożsamość, przyjaźń i dążenie do spełnienia marzeń. Książka porusza nasze serca, skłania do refleksji i daje nam nadzieję. Oseman tworzy żywe, autentyczne postacie, które stają się bliskie czytelnikowi. Jej styl pisania jest płynny, dynamiczny i pełen emocji, sprawiając, że trudno oderwać się od kolejnych stron.

Należy również docenić delikatne poruszenie tematów tabu, takich jak nieakceptowanie zainteresowań Angel przez jej rodzinę czy zmagania Jimmy’ego z własną tożsamością. Autorka odważnie i wrażliwie podchodzi do tych tematów, co czyni tę powieść jeszcze bardziej wartościową.

Na sam koniec, dodam tylko, że I was born for this to powieść, która wciąga od pierwszych stron i nie daje o sobie zapomnieć. To historia pełna pasji, młodzieńczych marzeń i niezwykłych przyjaźni. Jej autentyczność i głębia sprawiają, że czytelnik sam odkrywa część siebie w tych bohaterach. To książka, która nie tylko dostarcza wspaniałej rozrywki, ale również inspiruje do refleksji na temat własnych marzeń i tożsamości.

ZALETY

  • postacie są realistyczne i łatwo się z nimi utożsamić;
  • powieść jest wciągająca i nie pozwala oderwać się od czytania;
  • książka dotyka tematów tożsamości, przyjaźni i dążenia do spełnienia marzeń w sposób wrażliwy i odważny;
  • autorka po mistrzowsku ukazuje wewnętrzne zmaganie bohaterów, co sprawia, że czytelnik czuje się silnie związany z nimi;
  • książka porusza tematy uniwersalne, które każdy może zrozumieć i odnaleźć się w nich;
  • skłania do refleksji i daje nadzieję na spełnienie marzeń i akceptację.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKA: Alice Oseman
TŁUMACZENIE: Natalia Mętrak-Ruda
WYDAWNICTWO: Jaguar
LICZBA STRON: 352
ROK WYDANIA: 2023
KATEGORIA: powieść obczajowa young adult
JĘZYK: polski
WIEK: 12+
CENA: ~ 30 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Opisywana książka jest egzemplarzem recenzenckim.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść tego artytkułu.
Za książkę dziękuję wydawnictwu

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to