Jakiś czas temu pisałam już o książkach Sary Crossan, które całkowicie mnie urzekły i wzruszyły. Całkiem niedawno, ukazał się kolejny tytuł tej autorki, którego naprawdę nie mogłam się doczekać. Tak jak wcześniejsze recenzowane przeze mnie książki, również i dwusiostrzana nowość ma graficzną i zagadkową okładkę, na której znajuduje się główna bohaterka – Toffi.

Toffi, a właściwie Allison to nastolatka, która praktycznie całe swoje życie mieszka tylko z tatą, ponieważ mama umarła gdy ona była mała. Jej ojciec jest surowy i bardzo wymagający, ale dziewczynka zdaje sobie spawę z tego, że nigdy nie będzie dla niego idealna i zawsze będzie coś, co zrobi nie po jego myśli, a wtedy on się bardzo zdenerwuje. Allison nie lubi gdy tata się złości.

Dla jej ojca, na porządku dziennym jest stosowanie agresji zarówno psychicznej jak i fizycznej nie tylko na swojej córce, ale również wobec kobiet, które pojawiają się w jego życiu. Dlatego też one szybko odchodzą. Najdłużej wytrzymała jednak Kelly-Anne, z którą Allison się zaprzyjaźniła. Jednakże i ona po jakimś czasie ucieka. Chce zabrać nastolatkę ze sobą, jednak ta zostaje, ale pewne wydarzenia zmuszają ją do porzucenia domu i ucieczki od przemocowego ojca.

W poszukiwaniu schronienia, dziewczyna udaje się do obcego miasta, gdzie trafia do zaniedbanego domu, w którym na pierwszy rzut oka nikt nie mieszka. Jednakże szybko okazuje się, że dom należy do starszej, lekko dziwnej i samotnej pani, która choruje na demencję. Marla ma problemy z odróżnieniem teraźniejszości od przeszłości i często te linie czasowe się jej ze sobą mieszają.

Staruszka bierze Allison za swoją przyjciaciółkę danwych lat o imieniu Toffi. Nastolatka początkowo, planuje zostać tam tylko na kilka dni, ale szybko okazuje się, że dogaduje się ze starszą panią i postanaiwa na dłużej wejść w rolę Toffi. W ten sposób, pomiędzy nimi nawiązuje się dość dziwna relacja, która szybko zamienia się przyjaźń, w której nie brakuje smutku, nostalgii, ale i radości.

Allison dobrze dogaduje się z Marlą i co najważniejsze stara się jej pomóc w codziennym życiu. Musi jednak pozostać w ukryciu, ponieważ inni mogliby zadawać niewygodne pytania. Sama nastolatka ma też sporo czasu aby zastanowić się na własnym życiem i tym czego chce oraz kim tak naprawdę jest.

W Toffi autorka bierze na tapet temat toksycznej i przemocowej rodziny. Jest temat ciężki, o którym trudno się mówi, jednakże Sarah Crossan udaje się to zrobić w typowy dla niej sposób, czyli wykorzystuje do tego wiersze. Są one subtelne, powściągliwe i jednocześnie bardzo emocjonalne. Mówienie o rodzinie pełnej przemocy to nie lada wyczyn, a autorka zrobiła to naprawdę po mistrzowsku. Co więcej, autorka przy okazji porusza temat demencji starczej, która jest ciężką do zrozumienia chorobą z jaką borykają się seniorzy. Muszę przyznać, że nie spodziewałam się takiego połączenia w tej książce.

Lektura Toffi była naprawdę emocjonalna. Nie sposób się nie wzruszyć przy czytaniu. Autorka w błyskotliwy i empatyczny sposób przybliża czytelnikowi te trudne tematy. Ponadto, zostawia czytelnikowi miejsce na własne rozważania i zachęca do refleksji. Zaskakuje nieoczywistymi postaciami i zwrotami akcji. Pokazuje, że można się wyrwać z toksycznych relacji i daje nadzieję na to, że można żyć lepiej.

ZALETY KSIĄŻKI

  • wiersze są bardzo emocjonalne i łapią za serce,
  • zachęca do reflesji i zastanowienia się nad tematami poruszanymi w książce,
  • przedstawienie nietypowej i zaskakującej relacji pomiędzy bohaterkami,
  • uwrażliwia na los innych,
  • autorka w poetycki, a jednocześnie powściągliwy i subtelny sposób porusza trudne zagdanienia jakim jest przemoc i demencja starcza.

Jeśli jesteś ciekawy wcześniejszych tytułów, jakie wyszły spod pióra autorki, to znajdziesz klikając w poniższy przycisk:

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKA: Sarah Crossan
TŁUMACZENIE: Małgorzata Glasenapp
PROJEKT OKŁADKI: Zosia Frankowska
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 408
ROK WYDANIA: 2021
KATEGORIA: młodzieżowe
JĘZYK: polski
WIEK: 12+
CENA: ~ 30 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to