Myślisz, że rewolucje to wymysł człowieka? Jeśli tak, to masz całkowitą rację, jednakże musisz wiedzieć, że pierwsza miała miejsce jeszcze w neolicie, także jest to coś, co towarzyszy ludziom praktycznie od zawsze. I nie ma w tym nic dziwnego, że co jakiś czas postanawiamy zmienić nasze dotychczasowe życie.

Rewolucje mogą być krwawe (francuska) lub pokojowe (np. to co robił Gandhi), ale oprócz tego mogą być również myślowe (Karol Marks) czy też naukowe (wynalezienie szczepionki). Co więcej, islandzki strajk kobiet, również został uznany za rewolucyjny, ponieważ wywołał on ogromną zmianę (nie muszę chyba mówić, że na lepsze) w tym kraju.

Te kilka przykładów, zostało opisane właśnie w książce Rewolucje, który jest opisany za kontynuację Murów Bogusia Janiszewskiego. W dzisiejszym wpisie, opowiem Ci, co jeszcze ciekawego znajdziesz w tej rewolucyjnej książce.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

Książka jest o… rewolucjach, co tu dużo mówić 😀 Autor szczegółowo opisał wiele ważnych wydarzeń, które miały miejsce na całym świecie. Co więcej, wyróżnił on 7 konkretnych rodzajów rewolucji takich jak:

 • naukowa,
 • społeczna,
 • naturalna,
 • medyczna,
 • sztuczna,
 • technologiczna,
 • myślowa.

BOHATEROWIE KSIĄŻKI

Książka posiada wielu bohaterów. Tymi najbardziej oczywistymi są rewolucje same w sobie, ale jak powszechnie wiadomo, żadna rewolucja nie może mieć miejsca, jeśli nie znajdą się ludzie, którzy w nią uwierzą i swoimi czynami będą chcieli odmienić swoje dotychczasowe życie. Także jak widzisz, bohaterami Rewolucji są w głównej mierze ludzie 🙂

BUDOWA

Rewolucje nie posiadają żadnego spisu treści lecz na książkę składają się aż 24 rozdziały w formie rozkładówek. Aby czytelnik wiedział co i jak, autor rozpoczął książkę od wyjaśnienia czym jest rewolucja i w jakim celu została ona wymyślona. Gdy się z tym zapoznasz, nie będziesz mieć żadnych problemów ze zrozumieniem przekazu tej książki. Dalej, znajdziesz już poszczególne rozdziały z opisami konkretnych wydarzeń rewolucyjnych, jakie miały miejsce w historii.

Budowa każdego rozdziału jest identyczna. Zawiera tytuł, czyli nazwę konkretnej rewolucji oraz jej opis i wyjaśnienie. Oprócz tego, autor zredagował tabelkę z 7 pytaniami i odpowiedziami na nie. Można to uznać za podsumowanie danej rewolucji.

Co więcej, gdzieś mniej więcej w połowie książki, znajdują się krótkie opisy 5 rodzajów rewolucji, jakie można wyodrębnić. Są to rewolucje:

 • myślowe,
 • społeczne,
 • technologiczne,
 • naukowe
 • kulturalne.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA?

Rewolucje to książka, która powstała z myślą o czytelnikach powyżej 9. roku życia. Jednakże, nie ukrywam, że okaże się ona prawdziwą gratką dla wszystkich mniej lub bardziej zainteresowanych historią. Rzecz jasna, mam na myśli zarówno uczniów jak i nauczycieli. Ci pierwsi być może polubią z historią, a ci drudzy dowiedzą się czegoś ciekawego i będą chcieli podzielić się swoim odkryciem ze swoimi uczniami podczas zajęć.

ZALETY KSIĄŻKI

Rewolucje od samego początku wciągają swoją treścią, która jest prosta, konkretna i miejscami zabawna. Widać, że autor posiada ogromną wiedzę, którą pragnie się podzielić z czytelnikiem. Dzięki temu książkę czyta się lekko i przyjemnie, a lektura jest naprawdę wciągająca.

Jest to książka, która z pewnością skłania do refleksji na temat obecnego stanu rzeczy, ale także wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości. Dzięki dobrej znajomości historii i umiejętności wyciągania wniosków, wiele niepotrzebnych rzeczy można uniknąć w przyszłości.

Co więcej, bardzo podoba mi się dobór rewolucji przedstawionych w książce. Można tam znaleźć wiele sprzeciwów politycznych (chociażby rewolucję francuską) czy kulturalnych. Oprócz nich, w książce znalazły się przykłady bardziej przyziemnych rewolucji, z którymi każdy z nas miał już styczność, takich jak żołądkowa czy hormonalna, a także rewolucja, która zaczęło się już jakiś czas temu i jeśli nic z tym nie zrobimy, to może się to dla nas źle skończyć – oczywiście mam na myśli tutaj rewolucję klimatyczną. Ponadto, ostatnim wydarzeniem jakie jest opisane w książce jest wybuch pandemii, która całkowcie sparaliżowała świat w 2020 roku, także jak widzicie – książka jest bardzo aktualna.

Nie sposób przejść obojętnie również obok ilustracji, które obrazują książkę. Są one trafnie dobrane i ich zadaniem jest również podkreślenie i uwydatnie postaci czy wydarzeń związanych z konkretną rewolucją.

Najważniejszą jednak nauką i przesłaniem płynącym z tej książki jest to, że pokazuje ona czytelnikom, że zmiany są możliwe i opór czasem jest potrzebny, aby wszystkim żyło się lepiej. Dzięki temu, młodzi czytelnicy zobaczą, że umiejętności sprzeciwienia się i połączenie sił, potrafi dać niesamowite efekty.

REASUMUJĄC

Rewolucje to książka bardzo ważna. Zwłaszcza w dobie ostatnich wydarzeń, które mają miejsce w Polsce. Autor zawarł w niej jedne z najbardziej istotnych wydarzeń, jakie miały miejsce na świecie i przedstawił w je prosty i humorystyczny sposób, dzięki czemu trafią do każdego czytelnika. Co więcej, to książka ukazująca jak wielką rolę w historii odgrywa czynnik ludzki, który potrafi zrewolucjonizować porządek nie tylko kraju, ale nawet całego świata! Gorąco polecam jej lekturę każdemu, kto chciałby wiedzieć w jaki sposób kształtował się świat, w którym obecnie żyjemy 🙂

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTOR: Bogusław Janiszewski
ILUSTRACJE: Max Skorwider
WYDAWNICTWO: albus
LICZBA STRON: 64
ROK WYDANIA: 
KATEGORIA: edukacyjna
JĘZYK: polski
WIEK: 9+
CENA: 35 zł
LINK DO KSIĄŻKI: http://bit.ly/Rewolucje_ALBUS

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to