Każdy dorosły zdaje sobie sprawę, że wyjaśnienie dzieciom na czym polega dzielenie się jest tylko z pozoru bardzo łatwe. W momencie, gdy sytuacja wymagająca sprawiedliwego podziału ma miejsce, to wtedy bywa głośno, płaczliwie i czasem potrzebna jest interwencja dorosłego.

Aby oswoić dziecko z dzieleniem się z innymi i zaznajomić go z ich uczuciami i potrzebami, warto sięgnąć po książkę z dzisiejszego wpisu, która się do tego idealnie nada. Jest ona zabawna i przewrotna, dzięki czemu dzieci zobaczą jak wygląda próba podzielenia się oczami osoby trzeciej 🙂

KILKA SŁÓW O TEJ SERII

Dwa dla mnie, jeden dla ciebie to najnowsza książka, która ukazała się w ramach serii Polecone z Zagranicy. Jest to cykl wydawany przez Dwie Siostry. W ramach tej serii wydają one picturebooki, które uwielbiają dzieci z całego świata.

Seria ta, na chwilę obecną liczy 9 książek, których tytuły brzmią następująco:

  • Pięciu nieudanych,
  • Szur szur ćwir plum!,
  • Maleńki król,
  • Jestem najsilniejszy,
  • Jestem najpiękniejszy,
  • Rękawiczka,
  • Aciumpa,
  • Mus jabłkowy,
  • Dwa dla mnie, jeden dla ciebie.,
  • Najmocniej na świecie!

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

Pewnego dnia, niedźwiedź znalazł trzy grzyby i zabrał je do domu, gdzie ich przygotowaniem zajęła się łasica. Gdy wszystko było gotowe, a przyjaciele zasiedli do stołu, pojawił się dość spory problem polegający na sprawiedliwym podzieleniu się trzema grzybami pomiędzy dwoje zwierząt. Zarówno niedźwiedź, jak i łasica bardzo lubią grzyby i chcieliby zjeść ich więcej niż jeden, a to sprawia, że ciężko jest im się dogadać. Prowadzi to do kłótni, której rozwiązanie jest początkowo zaskakujące 🙂

Także w wielkim skrócie, jest to książka opowiadająca o tym, jak trudno jest się sprawiedliwie podzielić, tak aby każdy był zadowolony.

BOHATEROWIE

Książka ma dwóch głównych bohaterów. Są nimi ogromny niedźwiedź i jego dużo mniejsza przyjaciółka łasica. Oba zwierzęta bardzo lubią grzyby i oba poświęciły swój czas aby móc je później zjeść. Niedźwiedź je znalazł i przyniósł do domu, a łasica je przyrządziła. Przyjaciele są bardzo zawzięc w swojej wymianie argumentów i żadna strona nie chce odpuścić drugiej.

Na szczęście, ich problem zostaje rozwiązany przez innego zwierzaka…

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Jest to książka dedykowana dzieciom powyżej trzeciego roku życia, jednakże muszę przyznać, że sama z mężem się chichrałam, gdy czytaliśmy ją Miłoszowi. Uważam, że przypadnie ona do gustu nie tylko dzieciom, ale ich starszemu rodzeństwu i rodzicom.

ZALETY KSIĄŻKI

Zacznę od tego, że jest to książka bardzo dowcipna i przewrotna. Autor doskonale wie, co rozśmieszy dzieci i dzięki temu, trudny temat dzielenia się z innymi staje się nieco lżejszy i łatwiejszy do przełknięcia. Co więcej, rodzice mogą wykorzystać tą książkę do wielu rozmów, podczas których wyjaśnią swoim pociechom czym jest kompromis i jak ważne jest wysłuchanie potrzeb drugiej strony. Dodatkowo, aż prosi się o opisanie uczuć jakie mogą towarzyszyć bohaterom książki oraz czy taki problem może wpłynąć na ich relacje.

Kolejną rzeczą na którą chciałabym zwrócić uwagę jest zwięzły i krótki język, dzięki czemu mali czytelnicy, wszystko dokładnie zrozumieją i będą chcieli usłyszeć historię ponownie. Czasem nawet wielokrotnie 😀

Nie sposób także nie wspomnieć o pełnych uroku ilustracjach, które od razu wpadają w oko. Cieszą zarówno dorosłych jak i małych. Osobiście, jestem wielką fanką grafik tworzonych przez tego autora.

REASUMUJĄC…

Dwa dla mnie, jeden dla ciebie to urocza książka, którą wszyscy pokochają. Porusza ona trudny temat sprawiedliwego dzielenia się, tak aby wszystkie strony były usatysfakcjonowane. O ile dorośli jakoś się dogadują i nie mają z tym większego problemu, tak dla dzieci może okazać się to sporym wyzwaniem. Wtedy warto sięgnąć po tą książkę, dzięki której wyjaśnienie i omówienie tego tematu będzie łatwiejsze i z pewnością humorystyczne 🙂

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: Zwei für mich, einer für dich
SERIA: Polecone z Zagranicy
AUTOR: Jörg Mühle
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 28
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: picturebook
JĘZYK: polski
WIEK:  3+
CENA: ~ 20 zł
LINK DO KSIĄŻKI: http://bit.ly/DwaDlaMnieJedenDlaCiebie

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to