Wszelkiego rodzaju monstra były obecne w naszym życiu od zawsze, ponieważ ludzie w ten sposób tłumaczyli sobie wiele niezrozumiałych rzeczy. Wiele tych potworów, można spotkać po dziś dzień nie tylko w nocy czy podczas spaceru lub we własnych czterech ścianach, ale także w książkach czy też filmach.

Często jednak, są one po prostu kojarzone i tyle. Sylwia Błach, w swojej książce postanowiła przybliżyć czytelnikowi ich etymologię dzięki czemu konkretne stworzenia nie będą już aż tak budziły grozy, przez co czytelnik będzie mógł spać choć odrobinę spokojniej.

Wampiry, potwory, upiory i inne nieziemskie stwory to książka, która idealnie wpasowuje się w październikowy klimat, zwłaszcza, że w tym miesiącu obchodzi się Halloween. Jednakże jeśli masz ochotę sięgnąć po nią w innym czasie, to nie pozostaje mi nic innego jak tylko Cię zachęcić do jej lektury. Mam nadzieję, że mój wpis, okaże się dla Ciebie ciekawy i pomocny 🙂

KIM SĄ AUTORKI?

Autorką książki jest Sylwia Błach, młoda autorka, która upodobała sobie tworzenie historii grozy. Jej pierwszą publikacją był zbiór opowiadań Strach. Interesuje się wampiryzmem, literaturą i kryminologią. Na swoim koncie ma także publikacje dla młodszych czytelników.

Za klimatyczne ilustracje, które możesz podziwiać w książce, odpowiada Paulina Daniluk. Możesz ją kojarzyć również z 30 znikających trampolin.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

Co tu dużo mówić, książka jest o wszelkiego rodzaju potworach, marach, zjawach, upiorach i innych istotach, które kojarzą się ze światem grozy i fantastyki. Z resztą, tytuł książki idealnie zdradza swoją treść 😀

Autorka postanowiła zebrać i scharakteryzować wszystkie mniej lub bardziej znane stworzenia (nie) z tego świata, ponieważ stanowią one nieodłączny element, który od zawsze towarzyszy człowiekowi, w różnych formach.

BOHATEROWIE KSIĄŻKI

W tej książce występuje cała plejada niesamowitych stworów! Autorka postanowiła zebrać w niej kultowe istoty, o których słyszał praktycznie każdy. Udało się jej scharakteryzować aż 37 budzące strach, lęk czy nawet podziw gwiazdy, a są to:

potwory, gobliny, gremliny, kosmici, poltergeisty, krasnoludki, krasnoludy, zombie, nekromanci, czarownice, wampiry, dhampiry, wilkolaki, centaury olbyrzymy, cyklopi, trolle, feniksy, harpie, elfy, pegazy, jednorożce, chimery, smoki, gargulce, Kraken, rusałki, niksy, syreny, wodniki, zjawy, dżinny, ghule, Slenderman, sukkuby i inkubby, boogyman, mary

TREŚĆ I BUDOWA KSIĄŻKI

Tuż za stroną tytułową, w książce znajduje się rozkładówka, z którą gorąco polecam się zapoznać. Znajdziesz w niej kilka ciepłych słów od autorki poświęconych właśnie tematyce stworów i potworów. Wyjaśnia tam ona skąd się wzięły te stworzenia i dlaczego takie, a nie inne postanowiła umieścić w swojej książce. Dalej, znajduje się spis treści, a zaraz za nim rozdziały poświęcone poszczególnym fantastycznym i strasznym istotom.

Każdy rozdział zaczyna się od tytułu, w którym znajduje się niejako krótka charakterystyka danego stworzenia. Tuż pod nim umieszczony został mini słowniczek z wyjaśnieniem niektórych słów znajdujących się w danym rozdziale. A gdy już się z nim zapoznasz, możesz przejść do najbardziej interesującej Cię części, czyli treści, w której autorka stara się wyjaśnić skąd wzięła się konkretna istota i jak wygląda oraz gdzie się narodziła. Najciekawsze jest jednak powiązanie konkretnego stwora ze współczesną kulturą.

Na końcu każdego rozdziału, autorka przygotowała drabble, czyli krótkie opowiastki, które składają się dokładnie ze 100 słów i ich głównymi bohaterami są potwory z konkretnego rozdziału. Muszę przyznać, że autorka wykazała się w nich prawdziwym talentem pisarskim, ponieważ udało się jej w nich zawrzeć najważniejsze cechy fantastycznych stworzeń.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA?

Wampiry, potwory, upiory i inne nieziemskie stwory to książka, która powstała z myślą o młodych czytelnikach powyżej 7. roku życia. Jednakże, nie widzę najmniejszych przeszkód aby z tą „straszliwą” treścią zapoznali się także starsi czytelnicy np. rodzice czy rodzeństwo, które liczy sobie więcej wiosen.

Co więcej, uważam, że książka z pewnością przypadnie do gustu osobom, które interesują się fantastyką i literaturą grozy, ponieważ znajdą oni tu dokładną charakterystykę istot znanych z książek czy filmografii.

ZALETY KSIĄŻKI

Przede wszystkim jestem zachwycona samym tekstem, którego czytanie sprawiło mi ogromną frajdę. Autorka posiada lekkie pióro i charakterystyki, które stworzyła nie budzą grozy, a sympatię do bohaterów każdego rozdziału. Co więcej, te opisy są zabawne i pełne niesamowitych faktów i ciekawosetk dotyczących (nie)realnych istot. Dzięki temu widać, że autorce zależało na tym, aby jak najdokładniej i najciekawiej podzielić się swoją wiedzą z czytelnikiem.

Ponadto, według mnie ogromną zaletą tej książki są właśnie „popisy” autorki przy tworzeniu drabbli. Uważam, że warto poświęcić im trochę więcej czasu i docenić te krótkie opowiastki. Co więcej, zachęcam do podjęcia samodzielnej próby stworzenia własnego drabbla na dowolny temat. Myślę, że może okazać się trochę trudne, ale dające ogromną satysfakcję.

Nie sposób także nie wspomnieć pięknych ilustracji, które nie tylko uzupełniają treść, ale przede wszystkim dodają tej książce fantastyczny klimat. Są one głównie czarno białe, jednakże ilustratorka od czasu do czasu sięga po inne kolory.

REASUMUJĄC

Wampiry, potwory, upiory i inne nieziemskie stwory to według mnie najlepsza książka dla dzieci w tematyce fantastycznych i strasznych stworzeń jaką obecnie można znaleźć na rynku. Jest ona obszernym i ciekawym zbiorem wypełnionym prawie pięćdziesięcioma istotami, które są najczęściej spotykane w obecnej popkulturze.

Co więcej, wydaje mi się, że ta książka może pomóc dzieciom pokonać swoje lęki, ponieważ jeśli coś się pozna i zobaczy, to później jest trudniej się tego bać. Zabawne teksty, pełne wielu ciekawych faktów, sprawiają, że potwory nie są już takie straszne.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKA: Sylwia Błach
ILUSTRACJE: Paulina Daniluk
WYDAWNICTWO: albus
LICZBA STRON: 136
ROK WYDANIA: 2017
KATEGORIA: edukacyjna, fantastyka
JĘZYK: polski
WIEK: 7+
CENA: 37 zł
LINK DO KSIĄŻKI: http://bit.ly/WampiryPotworyUpioryIInneNieziemskieStwory

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to