To moje pierwsze spotkanie z twórczością Diany Wynne Jones i muszę przyznać, że jestem mile zaskoczona Skorkiem i czarownicą. Jako że wychowałam się na książkach związnych z magią (Harry Potter forever💛), to bardzo upodobałam sobie motyw magii, wiedźm i ogólnie fantastyki. Dlatego też tak chętnie sięgnęłam po tytuł z tego wpisu.

Skorek i czarownica to książka, która opowiada historię dziewczyny, która mieszka w sierocińcu i nie chce go opuszczać. Może się to wydać początkowo dziwne, ponieważ dotychczas jeśli w fabule pojawiał się motyw sierot (jak np. w Potworze z Arktyki), to każd_ marzył_ o tym aby uciec z tego miejsca i znaleźć prawdziwy dom. Ze Skorkiem jest całkowicie inaczej. Dziewczyna się naprawdę świetnie urządziła w tym sierocińcu, ponieważ każdy robił dokładnie to, co dziewczyna chciała (nawet gdy nie miał na to ochoty). Jednym słowem, Skorek żyła tam jak pączek w maśle.

Niestety pewnego dnia, wszystko się zmieniło, kiedy to dość nietypowa para wybrała właśnie ją do swojego domu na ulicy Lipowej pod numerem 13. Sytuacja ta zaskoczyło nie tylko samą Sarę, ale również pozostałych mieszkańców i pracowników sierocińca. Chcąc nie chcąc, dziewczyna musiała się spakować i przenieść.

Na miejscu okazało się, że jej nowy dom jest magiczny, a dziwna para okazała się czarownicą i potworem, który lubi ciszę i spokój. Bella Jaga, szybko uzmysłowiła Skorkowi, że jest ona jej potrzebna tylko do sprzątania i przygotowywania składników z poszczególnych magicznych zaklęć. Dziewczyna dostrzega w tym jednak szansę na poznanie tajników magii i zostania czarownicą, więc podejmuje to wyzwanie, jakie rzuciło jej życie.

Czy Skorkowi udało się zostać czarownicą?
Czy dziewczyna odnalazała się w nowym miejscu?
Czy udało się jej zadomowić w domu na ulicy Lipowej pod numerem 13?

Oczywiście, że Ci tego nie zdradzę! Sam musisz się o tym przekonać! 🙂 Od siebie tylko dodam, że jest to naprawdę świetna książka, którą czyta się jednym tchem z ogromnym uśmiechem na ustach. Ciężko nie polubić głównej bohaterki, która jest zaradna, ale też uparta i zdeterminowana aby osiągnąć cel, który sobie obierze. Szczerze mówiąc chętnie poznałabym dalsze losy tej zaradnej dziewczyny, która potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji. Dodam też, że od 2020 na Netflixie możesz zobaczyć animację (pod tym samym tytułem) powstałą właśnie na motywach tej książki. Jeśli lubisz klimat anime lub mangi (nie znam się na tym, więc wybacz jeśli coś pomyliłam) to polecam obejrzeć 🙂

ZALETY KSIĄŻKI

  • intrygujące ilustracje, które są zarówno kolorowe jak i czarno-białe;
  • możliwość obejrzenia animacji, która powstała na motywach tej książki;
  • książkę czyta się jednym tchem;
  • idealnie sprawdzi się jako lektura dla młodszych i starszych czytelników;
  • książka ma klimat bajek i baśni, które można kojarzyć z dzieciństwa, ale jednocześnie ma w sobie coś nowego i świeżego.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKA: Diana Wynne Jones
ILUSTRACJE: Miho Satake
TŁUMACZENIE: Danuta Górska
WYDAWNICTWO: Nowa Baśń
LICZBA STRON: 140
ROK WYDANIA: 2022
KATEGORIA: fantasy
JĘZYK: polski
WIEK: 8+
CENA: ~ 30 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to