Czy słyszałeś kiedyś o koniberkach? Nie? To dziś Ci o nich trochę opowiem! Zacznę od tego, że koniberki to konie, ale nie takie zwykłe, które można spotkać na wsi czy na stadninach. Są to malutkie koniki, które są wielkości motyli i tak jak te owady, mają barwne i delikatne skrzydła. Koniberki mieszkają na łące i gdy nadchodzi zima, przenoszą się ze swoich domów w kwiatach wingawii do jaskini, aby tam przeczekać mrozy i móc wrócić na łąkę wiosną, gdy roślinność znowu się pojawi.

W dzisiejszym wpisie chciałabym zdradzić Ci sekret gdzie możesz spotkać te baśniowe stworzenia o każdej porze dnia i nocy – w najnowszym tomie pt. Koniberki. Powrót na łąkę, który całkiem niedawno miał swoją premierę.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA

Koniberki. Powrót na łąkę to książka, która opowiada o nowych przygodach koniberków kolejnej wiosny. Tym razem, czytelnik będzie towarzyszył tym uroczym stworzeniom aż do pierwszych chłodniejszych dni, a przez ten czas pozna lepiej bohaterów książki i dowie się o ich przygodach, które nie zawsze były całkowicie bezpieczne.

Ci niesamowici mieszkańcy łąki, poznają nowego przyjaciela, zbudują zjeżdżalnię, wybiorą się w zmienione rejony strumienia oraz będą musiały wymyślić sposób na przetrwanie, gdy na horyzoncie pojawi się ciemna i groźna chmura.

BOHATEROWIE KSIĄŻKI

Bohaterami tej książki są koniberki, o których pisałam wyżej. Autorka nie opisuje tu przygód jednego konkretnego stworzenia czy też paczki przyjaciół, a raczej skupia się na całej społeczności zamieszkującą łąkę. Dlatego też, w Koniberkach. Powrót na łąkę mamy do czynienia z wieloma postaciami – parą królewską i ich dwójką dzieci, z maluchami i ich starszymi przyjaciółmi czy nawet z poszczególnymi rodzinami.

TREŚĆ I BUDOWA KSIĄŻKI

Drugi tom Koniberków, składa się z 11 rozdziałów, które tworzą spójną opowieść o całej społeczności tych malutkich i niesamowitych stworzeń. Jednakże, autorka zadbała o to, by poszczególne rozdziały były jednocześnie od siebie niezależne, czyli opowiadały inną historię. Dzięki temu, czytelnik ma do czynienia z krótkimi opowiadaniami, których długość jest idealnie dostosowana do wieku małych odbiorców książki.

Oczywistym jest fakt, że w niektórych historia znajdują się odniesienia do wcześniejszych wydarzeń, które miały już miejsce czy to w tym tomie, czy nawet w pierwszym, ale zostały one wprowadzone w taki sposób, że czytelnik mniej więcej wie co się wydarzyło. Dzięki takiemu zabiegowi, lekturę książki można bez najmniejszych problemów rozłożyć sobie w czasie i nawet pokusiłabym się o stwierdzenie, że nic się nie stanie, jeśli będziemy czytać poszczególne rozdziały w innej kolejności 🙂

Czymś co mnie całkowicie urzekło jest to, że w każdym rozdziale, autorka porusza inne zagadnienie. Znajdziemy tutaj historię o pokonywaniu lęku, opiekowaniu się najmłodszym koniberkiem, który niedawno pojawił się w społeczności oraz o szanowaniu i przeproszeniu przyjaciół, których wcześniej się bezwstydnie wykorzystywało.

Jeśli chodzi o język jakim posługuje się autorka, to jest on prosty i zrozumiały. Co więcej, bije z niego niesamowita empatia i szacunek. Muszę przyznać, że lektura tej książki bardzo mnie wyciszała.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Koniberki. Powrót na łąkę to książka dedykowana dzieciom powyżej 4. roku życia. Spodoba się ona wszystkim czytelnikom niezależnie od wieku. Choć sama mam znacznie więcej wiosen, to Koniberki całkowicie mnie zachwyciły i urzekły.

ZALETY KSIĄŻKI

  • prosty i pełen empatii oraz szacunku język, dostosowany do małych czytelników,
  • absolutnie przepiękne ilustracje Anny Jamróz,
  • bohaterem książki jest cała społeczność koniberków, dlatego też czytelnik ma styczność z wieloma postaciami przedstawionymi w najróżniejszych sytuacjach,
  • każdy rozdział poświęcony jest innemu zagadnieniu, z którego można wiele wynieść, a nawet pokusić się o omówienie tego tematu z własnym dzieckiem,
  • w opowiadaniach autorka przedstawia wiele postaw koniberków, zarówno tych przyjacielskich i pomocnych jak i tych, które mają na celu odniesienie tylko jednostronnych korzyści, dzięki temu dziecko może zobaczyć przykłady zachowań, które są powszechnie akceptowane oraz takie, które niosą za sobą negatywne konsekwencje,
  • autorka promuje szacunek, odpowiedzialność oraz empatię.

REASUMUJĄC

Koniberki. Powrót na łąkę to przepiękna książka, która mnie całkowicie pochłonęła. Jestem pod ogromnym wrażeniem świata, który wymyśliła autorka i tego jak ten świat jest dobry. Oczywiście, że na mieszkańców łąki czyhają różne niebezpieczeństwa, ale chodzi mi o to, że z tej książki aż bije empatia i ciepło. Dorosłe koniberki z szacunkiem odnoszą się do swoich dzieci, nawet jeśli ci poważnie nabroją. Wszyscy się tam wspierają i sobie nawzajem pomagają.

Osobiście liczę na to, że autorka za jakiś czas podzieli się z czytelnikami, kolejnymi przygodami tych niesamowitych stworzeń.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKA: Weronika Szelęgiewicz
ILUSTRACJE: Ania Jamróz
WYDAWNICTWO: Literówka
LICZBA STRON: 144
ROK WYDANIA: 2021
KATEGORIA: baśnie
JĘZYK: polski
WIEK:  4+
CENA: ~ 30 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to