Za kilka dni, upłynie pierwszy rok od narodzin Miłosza i co jakiś czas w głowie pojawiają mi się myśli dotyczące kolejnego dziecka. Na chwilę obecną (środek pandemii), stwierdzam, że będę chciała się jeszcze chwilę wstrzymać ze staraniami o rodzeństwo dla mojego pierworodnego, ale już teraz udało mi się znaleźć idealną książkę, która odpowie na wszystkie możliwe pytania Miłosza o ciążę.

Na mojej półce znajduje się już kilka książek w tej tematyce, jednakże do tej pory żadna nie okazała się tak ciepła, wrażliwa i jednocześnie otwarta. Mowa oczywiście o książce, Dziecko w brzuchu mamy, którą jakiś czas temu wydało wydawnictwo Sam.

W dzisiejszym wpisie, opowiem Ci o niej trochę więcej 🙂

KIM SĄ AUTORKI?

Autorką książki jest Anna Herzog, matka czwórki dzieci, która z całą rodziną i zwierzętami mieszka w Niemczech. Oprócz tego, że zajmuje się pisaniem książek dla dzieci, to pracuje także jako lekarka.

Ilustracje, z kolei stworzyła Joëlle Tourlonias, która zajmuje się głównie tworzeniem ilustracji i malowaniem.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA

Dziecko w brzuchu mamy to książka opowiadająca nie tylko o przebiegu ciąży, ale również o tym, skąd się biorą dzieci. Autorka stara się za pomocą dialogów pomiędzy członkami rodziny, wyjaśnić wszystkie możliwe kwestie nurtujące dzieci, które spodziewają się kolejnego rodzeństwa.

BOHATEROWIE KSIĄŻKI

Bohaterami książki jest czteroosobowa rodzina, składająca się z mamy, taty oraz bliźniąt – Mii i Oskara. Ich grono jednakże wkrótce się powiększy o kolejną osobę, ponieważ mama jest w ciąży.

TREŚĆ I BUDOWA

Książka nie jest poradnikiem, ponieważ autorka postanowiła nadać jej fabułę. Składa się głównie z dialogów pomiędzy dziećmi, a ich rodzicami, którzy krok po kroku tłumaczą ciekawskim pociechom jakie zmiany zachodzą w ciele kobiety oraz jak dochodzi do zapłodnienia. Jak łatwo wywnioskować, poprzez taką formę, w książce nie ma podziału na rozdziały.

Oprócz rozmów, (które szczerze uwielbiam!), w książce znajdziesz 21 dodatkowych pytań, które zostały przedstawione jako przyklejone karteczki z odpowiedziami na nie. Autorka wyjaśnia tam czym są hormony, jak smakują wody płodowe czy czym jest przedwczesny poród. Oprócz takich powiedzmy oczywistych zagadnień, o które mogą pytać pociechy, autorka dorzuciły tam wyjaśnienie czym jest zapłodnienie in vitro czy cięcie cesarskie.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Dziecko w brzuchu mamy dedykowane jest dzieciom, które tak jak Mia i Oskar będą miały kolejne rodzeństwo. Jeśli chodzi o konkretnie sprecyzowany wiek to wydawnictwo, określiło go na 6-10 lat. Jednakże uważam, że będzie idealna dla całej rodziny 🙂

ZALETY KSIĄŻKI

Najważniejszą i największą zaletą tej książki jest jej empatyczny tekst. Nie spotkałam jeszcze tak dobrze napisanej i zredagowanej książki dla dzieci w temacie ciążowo-narodzinym. Wszystkie informacje są odpowiednio dostosowane dla małych czytelników. Co więcej, autorka dołożyły wszelkich starań, aby zawrzeć w książce jak najwięcej dziecięcych pytań, które mogą usłyszeć ich rodzice, dzięki czemu jedni otrzymają oczekiwane odpowiedzi, a ci drudzy będą wiedzieli jak odpowiedzieć na pytania, które mogą wprowadzić ich w zakłopotanie.

Ponadto, tak jak wspomniałam wcześniej, bardzo spodobała mi się narracja tej książki. Uważam, że autorka wpadły na genialny pomysł z tą jedną i ciągłą opowieścią. Dzięki temu książka wydaje się być bardziej naturalna dla dzieci.

Nie można również pominąć realistycznych ilustracji, które znalazły się w książce. Są one szczegółowe, zawierają wiele elementów edukacyjnych i dopełniają treść książki.

REASUMUJĄC

Według mnie, Dziecko w brzuchu mamy to fantastyczna książka dla całej rodziny, której lektura będzie bardzo pouczająca nie tylko dla dzieci, ale również ich rodziców. Treści są odpowiednio dopasowane do wieku dziecka, a całość czyta się bardzo przyjemnie. Podczas lektury, aż czuje się tą empatię i ciepło, które znajdują się w środku.

Jeśli szukasz książki, która porusza zagadnienia związane nie tylko z ciążą, ale także z rozmnażaniem i narodziny, to Dziecko w brzuchu mamy będzie strzałem w dziesiątkę.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁUEin Baby in Mamas Bauch
AUTOR: Anna Herzog
ILUSTRACJE: Joëlle Tourlonias
WYDAWNICTWO: Sam
LICZBA STRON: 40
ROK WYDANIA: 2019
KATEGORIA: edukacyjne
JĘZYK: polski
WIEK: 6-10 lat
CENA: ~ 35 zł
LINK DO KSIĄŻKI: http://bit.ly/DzieckoWBrzuchuMamy

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to