Jestem przekonana, że chociaż raz w życiu miałeś sytuacje, w której Twoje szczere chęci przyniosły odwrotny skutek do zamierzonego. Z dziećmi najczęściej jest podobnie – chcąc być grzeczne, czasem wychodzi na to, że są niegrzeczne! 😀

Ponad 70 lat temu, Eric Linklater napisał książkę, która do tej pory jest niesamowicie aktualna i … bardzo zabawna. Wiatr z księżyca uznawany jest za klasyk literatury angielskiej, o którym dziś chciałabym Ci nieco więcej opowiedzieć.

KTO JEST AUTOREM

Autorem książki jest Eric Linklater, który tworzył na przełomie XIX i XX wieku. Głównie pisał powieści i książki w tematyce podróżniczej oraz wojskowej. Zdarzało mu się również pisać opowiadania, wiersze i książki dla dzieci. Za Wiatr z księżyca, w 1944 roku wygrał Carnegie Medal przyznany co roku przez Library Association  za najlepszą dziecięcą książkę.

Za ilustracje w polskim wydaniu, które po raz pierwszy ukazało się w latach 60., odpowiedzialny jest Zbigniew Lengren. Wydawnictwo Muchomor, w zeszłorocznym wydaniu, postanowiło zachować oryginalne grafiki Zbigniewa.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA

Książka opowiada o niesamowitych przygodach dwóch sióstr – Dory i Flory, które mieszkają w angielskim miasteczku Harmider. Jak to z dziećmi zazwyczaj bywa, dziewczynki dość szybko się nudzą, a wtedy do głowy przychodzą im niesamowite pomysły, których zadaniem jest pomoc innym mieszkańcom. Pomimo swoich szczerych chęci, wplątują siebie i innych w niezłe tarapaty i muszą sobie z nimi później jakoś poradzić.

Dziewczynki przez większość czasu zdają sobie sprawę, że ich nieodpowiednie, czyli złe (z punktu widzenia dorosłego) zachowanie spowodowane jest magicznym wiatrem z księżyca, przez który są zmuszone przez okrągły rok zachowywać się niegrzecznie.

I w ten właśnie sposób, gdy siostry planują zemstę na Kasi Okruszek, która kuła je szpilkami, trafią do zoo jako… kangury! Razem z mieszkającymi tam zwierzętami próbują rozwikłać zagadkę kradzieży strusich jaj, a przy okazji, zwracają wolność Złotej Pumie.

Jeśli myślisz, że to koniec ich przygód, to się mylisz. Na swoim koncie mają ich jeszcze kilka. Osoby i zwierzęta, którym pomogły, odwdzięczają się im, gdy dziewczynki chcą uwolnić swojego tatę z więziennego lochu.

Dora i Flora miały wiele przygód, ale nie chcę dokładnie zdradzać fabuły, aby nie odbierać Ci przyjemności z czytania.

BOHATEROWIE KSIĄŻKI

Głównymi bohaterkami są siostry – Dora i Flora, ale oprócz nich, w książce znajdziesz jeszcze więcej protagonistów. Jest to zdecydowanie wielowątkowa powieść. Wymienienie wszystkich bohaterów, którzy występują na kartach książki byłoby dość czasochłonne, a lista byłaby bardzo długa, więc pozwól, że przedstawię Ci tylko te postaci, które pojawiają się najczęściej. Są to:

  • PANNA ROZUMEK – nauczycielka dziewczynek, która posiada OGROMNĄ wiedzę, ale niekoniecznie potrafią nią zainteresować Dorę i Florę.
  • SREBRNY SOKÓŁ – ptak, którego dziewczynki uwolniły z zoo.
  • ZŁOTA PUMA – dziewczynki również jej zwróciły wolność, a ona wraz ze Srebrnym Sokołem pomagali im w późniejszych przygodach.
  • KAZIMIERZ CORVO – ulubiony nauczyciel dziewczynek, które uczył najbardziej skocznych i energicznych tańców.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Książka zdecydowanie jest dla starszych dzieci, które potrafią już samodzielnie czytać i lubią długie powieści. Jeśli chciałbyś ją czytać wspólnie z dzieckiem, to polecałabym ją czytelnikom powyżej 6 roku życia.

ZALETY KSIĄŻKI

Największą zaletą książki jest to, że wartości w niej przedstawione, są ciągle aktualne, a co za tym idzie – ponadczasowe. Bycie dobrym i pomaganie innym to coś oczywistego. Jednakże, czasem zapominamy o tym, że pomoc może wymagać od nas wiele odwagi. Bohaterki tej książki są nieustraszone i za każdym razem podejmują wyzwanie i trud, jeśli tylko uważają, że ich działanie sprawi, że będą mogły komuś pomóc. Ponadto, autor niejednokrotnie podkreśla również ogromną wartość przyjaźni.

Autor poprzez określenie dziewczynek jako „niegrzeczne” ukazuje, że często tym przymiotnikiem opisywane są dzieci ciekawe świata, które często wykazują się odwagą i otwartością na nowe rzeczy i przygody. W tym miejscu, od siebie mogę zachęcić do refleksji nad tym słowem, które dla dziecko jest pojęciem abstrakcyjnym i może wprowadzać mętlik, ponieważ dla każdego z nas, grzeczność oznacza coś całkowicie innego.

Natomiast, jeśli chodzi o język, to książka jest napisana lekka i czyta się ją bardzo przyjemnie i szybko. Przygody dziewczynek są naprawdę bardzo wciągające i czasem trudno było mi przestać czytać, zwłaszcza, że Wiatr z księżyca to pierwsza taka obszerna książka, którą czytałam tylko i wyłącznie z Miłoszem.

REASUMUJĄC

Po raz pierwszy miałam styczność z tą książką i od razu przyznaję, że jej lektura sprawiło mi ogromną radochę. Co prawda, przeczytanie Wiatru z księżyca, zajęło mi dość sporo czasu, ale tak jak wspominałam wcześniej, czytałam ją tylko i wyłącznie z Miłoszem.

Niejednokrotnie podczas lektury, na mojej twarzy gościł ogromny uśmiech, ponieważ humor zawarty w książce jest typowo brytyjski. Już same nazwiska mieszkańców miasteczka Harmider są zabawne i rewelacyjnie przetłumaczone.

Czytając ją, polecam mieć jednak zakodowane z tyłu głowy, że jest to książka, która ma ponad 70 lat, więc niektóre zachowania z pewnością teraz nie zostałyby opisane. Mimo wszystko, bardzo polecam zapoznać się z Wiatrem z księżyca.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: The wind on the moon
SERIA: Pożeracze książek
AUTOR: Eric Linklater
ILUSTRACJE: Zbigniew Lengren
WYDAWNICTWO: Muchomor
LICZBA STRON: 324
ROK WYDANIA: 2019
KATEGORIA: powieść
JĘZYK: polski
WIEK:  6+
CENA: ~30 zł
LINK DO KSIĄŻKI: http://bit.ly/WiatrZKsiezyca

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to