Jako zagorzała fanka gatunku fantasy, zawsze szukam książek, które potrafią mnie zaintrygować, poruszyć i wciągnąć w świat pełen magii oraz nieoczekiwanych zwrotów akcji. Gdy dowiedziałam się o debiutanckim dziele Hannah Kaner, Bogobójczyni, natychmiast moje myśli przeniosły się w rejony Wiedźmina – pełne ciemnych intryg, potężnej magii i postaci, które wkrótce stają się moimi towarzyszami w tej fantastycznej odysei.

Przygotuj się na recenzję, gdzie sprawdzę, czy Bogobójczyni sprostała moim wysokim oczekiwaniom i czy zdołała dostarczyć podobne emocje co ulubiona seria Sapkowskiego.

Bogobójczyni to pełna przygód i niebezpieczeństw podróż przez świat, gdzie król surowo zakazał oddawania czci bogom, a wszelkie przejawy boskości są eliminowane. W tej fantastycznej krainie, bogobójcy stają się łowcami, a ich zadaniem jest likwidacja wszelkich istot uznawanych za boskie. Fabuła skupia się na losach trzech głównych bohaterów, których drogi splatają się w nieoczekiwany sposób.

Elogast, był rycerzem i weteranem wielkiej bitwy z bogami. Pragnąc zapomnieć o wojennych koszmarach, porzuca stan rycerski, stając się piekarzem i starając się wieść spokojne życie. Jednak los zmusza go do powrotu do walki, gdy król prosi go o ogromną przysługę.

Kissen to wybitna bogobójczyni, znana ze swojego profesjonalizmu i osobistych urazów wobec bóstw. Jej celem jest zemsta na bogini ognia za zbrodnie popełnione na jej rodzinie. Jej droga krzyżuje się z Elogastem, gdy obaj są wciągnięci w wydarzenia, które zmienią ich życia.

Inara to dziewczynka, dziedziczka wysokiego rodu, która traci dom i bliskich. Szukając pomocy, zwraca się do bogobójczyni Kissen. Ta niecodzienna trójka wyrusza razem w niebezpieczną wyprawę, dołączając do nich bożek o zwierzęcych kształtach o imieniu Skedi.

Podczas podróży bohaterowie muszą stawić czoło nie tylko zewnętrznym niebezpieczeństwom, ale także własnym emocjom i przeszłości. Walka z bogami odbija się nie tylko na ich ciałach, ale również na duszach, co dodaje głębi opowieści. W miarę jak fabuła rozwija się, czytelnik odkrywa sekrety związane z historią, mitologią i prawdziwym celem podróży bohaterów.

Jedną z głównych zalet tej książki jest mistrzowskie kreowanie fantastycznego świata. Autorka zgrabnie wprowadza czytelnika do krainy, gdzie zakaz oddawania czci bogom staje się źródłem konfliktu między ludźmi a istotami boskimi. Bogobójcy, jako łowcy bogów, nadają tej historii niezwykły charakter, a ich zadania stwarzają fascynujące możliwości narracyjne.

Kolejną zaletą książki jest doskonała równowaga między elementami magii, tajemnicy a głębokimi emocjami bohaterów. Autorka nie tylko umiejętnie układa elementy akcji, ale również zagłębia się w psychologiczne aspekty postaci. Walka z bogami nie pozostawia jedynie śladów na ciałach bohaterów, ale także na ich duszach. To wątki osobistych urazów, tajemnic i emocji dodają opowieści głębi i sprawiają, że czytelnik silnie utożsamia się z bohaterami.

Porywająca narracja stanowi kolejny atut książki. Hannah Kaner prezentuje lekki, ale jednocześnie emocjonujący styl pisania, doskonale wpisujący się w konwencję fantastycznego świata, jaki stworzyła. Jej płynny język oraz precyzyjne opisy krajobrazów, postaci i wydarzeń umożliwiają czytelnikowi łatwe przemieszczanie się po bogatym krajobrazie opowieści. Dialogi są błyskotliwe, co dodatkowo podnosi atrakcyjność tekstu.

Znakomicie wykreowane postaci stanowią kolejny atut Bogobójczyni. Bohaterowie są trójwymiarowi, złożeni, a ich rozwój i relacje wzajemne sprawiają, że czytelnik utożsamia się z ich losami. Różnorodność postaci, w tym obecność LGBTQ+, a także reprezentacja osób z różnymi doświadczeniami, dodają tej powieści nowoczesności i uniwersalności.

Muszę przyznać, że Bogobójczyni mnie zaskoczyła i śmiało mogę powiedzieć, że to jedna z lepszych książek fantasy, jakie ostatnio czytałam. Nie tylko przedstawia czytelnikowi fascynujący świat, w którym walka z bogami przeplata się z osobistymi wyzwaniami bohaterów, ale również doskonale balansuje między elementami magii, tajemnicy a psychologicznymi aspektami postaci. Mistrzowskie kreowanie fantastycznego świata, pełne napięcia narracyjne, błyskotliwe dialogi i znakomicie wykreowane postacie sprawiają, że lektura staje się niezapomnianym doświadczeniem.

Jedną z najmocniejszych stron tej powieści są również wyraziste postacie, których losy i relacje składają się na bogatą tkaninę narracyjną. Bogobójcy Kissen, były rycerz Elogast, tajemnicza dziedziczka Inara i bożek Skedi tworzą nietuzinkowy zespół, którego przygody zdają się wibrować na każdej stronie. Autorka z sukcesem unika szablonowości, nadając swoim postaciom głębi i autentyczności.

Bogobójczyni to nie tylko opowieść o walce między ludźmi a bogami, ale także podróż bohaterów przez własne emocje i zmagania się z przeszłością. Zaskakujące zwroty akcji, dynamiczne zakończenie i staranne zakończenie wątków sprawiają, że czytelnik zakończy lekturę z satysfakcją, a jednocześnie z apetytem na więcej.

Podsumowując, autorka zaliczyła udany debiut literacki, który powinien zadowolić nawet najbardziej wymagających miłośników fantastyki. Bogobójczyni to nie tylko wciągająca opowieść, ale także głęboka podróż do świata wyobraźni, gdzie walka zewnętrzna i wewnętrzna tworzą harmonijną całość. Ponadto, uważam, że wyróżnia się w gąszczu fantastyki, dostarczając czytelnikowi zarówno emocji, jak i refleksji nad głębszymi aspektami ludzkiej egzystencji.

Zdecydowanie polecam tę książkę wszystkim, którzy pragną przeżyć niezapomnianą przygodę w fantastycznym krajobrazie pełnym tajemnic i niebezpieczeństw.

ZALETY

  • fantastyczny świat pełen konfliktów między ludźmi a bogami, z bogobójcami w roli łowców, stanowi niezapomnianą scenerię dla tej opowieści;
  • autorka umiejętnie łączy magię, tajemnicę i psychologiczne aspekty postaci, tworząc wciągającą opowieść pełną napięcia;
  • lekki, emocjonujący styl pisania Kaner trzyma czytelnika w napięciu od pierwszych stron, a płynny język ułatwia przemieszczanie się po bogatym krajobrazie opowieści;
  • bohaterowie, tak różnorodni i trójwymiarowi, tworzą zgrany zespół, a ich rozwój i relacje dodają głębi narracji;
  • dynamiczne zakończenie i staranne zakończenie wątków pozostawiają czytelnika z satysfakcją i chęcią na więcej.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: Upadli bogowie
TOM: 1
AUTORKA: Hannah Kaner
TŁUMACZENIE: Jacek Drewnowski
WYDAWNICTWO: Jaguar
LICZBA STRON: 368
ROK WYDANIA: 2024
KATEGORIA: fantasy
JĘZYK: polski
WIEK: 15+
CENA: ~ 30 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Opisywana książka jest egzemplarzem recenzenckim.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść tego artytkułu.
Za książkę dziękuję wydawnictwu

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to