To już kolejna książka Marion Achard, która jest dziennikiem pisanym przez główną bohaterkę – nastolatkę Tulalę. Tym razem nastolatka szczegółowo opisuje w nim lato po piątej klasie, a wszystko zaczyna się 29. czerwca i jest to dzień, w którym świat dziewczynki wywraca się do góry nogami.

Wszystkie jej wakacyjne praktycznie zostały zniweczone, ponieważ jej rodzice zdecydowali o tym, że spędzą całe dwa miesiące razem w trasie. Na domiar złego, będą mieszkać w maleńkiej przyczepie kempingowej. Tulala jest załamana, bo nie tak sobie wyobrażała wakacje. Jej rodzice na co dzień są trudni do zniesienia, ponieważ są cyrkowcami i praktycznie cały czas robią swoje dziwne sztuczki i triki, a teraz będzie musiała przebywać z nimi non stop na zncznie mniejszej powierzchni niż normalnie.

Każda próba wymyślenia sposobu na pozostanie w domu niestety nie wypala i rodzice są nieubłagani – Tulala jedzie z nimi. Dziewczynka chcąc nie chcąc pakuje się i liczy na to, że jakoś uda się jej przetrwać tą nieszczęsną trasę.

Jej rodzice jednak widzą to inaczej, są zachwyceni, że będą mogli spędzić więcej czasu razem, a przy okazji zwiedzą sporo pięknych i interesujących miejsc. Artystom bardzo zależy na tym, aby dzieci były obecne podczas przedstawień, które początkowo wydają się nawet ciekawe, ale później Tulala jest już znudzona oglądaniem w kółko tego samego. Co więcej, dostrzega każde potknięcie swoich rodzicieli i zastanawia się, jakim cudem widownia tego nie dostrzega.

Nastolatka próbuje to jakoś przetrwać, ale jest to dość trudne, zwłaszcza, że ciągle pada i jest uwięziona w tej okropnej przyczepie kempingowej. Na domiar złego, jej przyjaciółka w pewnym momencie przekazuje Tulali złe wieści, a to kolejna rzecz, która sprawia, że te wakacje są złe.

Czy nastolatce uda się jakoś przetrwać tą rodzinną przygodę?
Czy zmarnuje całe lato?

Musisz się przekonać sam! 😀

ZALETY KSIĄŻKI

  • prosty język jakim posługuje się autorka,
  • czytelnicy mogą utożsamiać się z „problemami”, z którymi mierzy się Talula, ponieważ są one dostosowane do wieku odbiorcy,
  • przedstawienie problemów z perspektywy dziecka,
  • rodzice również wiele mogą wynieść z tej książki i zobaczyć jak bardzo różni się ich punkt widzenia na daną sytuację,
  • wygodny format książki,
  • odpowiednio duży rozmiar czcionki, który umożliwia samodzielną lekturę pamiętnika dzieciom, które zaczynają swoją przygodę z czytaniem.

A jeśli chciałbyś przeczytać o wcześniejszych przygodach Tulali, to możesz zapoznać się z TYM wpisem, gdzie recenzuję pierwszy tom 🙂

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKA: Marion Achard
WYDAWNICTWO: Muchomor
LICZBA STRON: 80
ROK WYDANIA: 2021
KATEGORIA: pamiętnik
JĘZYK: polski
WIEK:  6+
CENA: ~ 20 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to