Chyba każdy z nas, w dzieciństwie, uwielbiał spędzać wiele godzin nad rozwiązywaniem łamigłówek. Była to nie tylko zabawa, ale również trening dla naszego umysłu. Z biegiem lat, ma się coraz mniej czasu na takie rozrywki, ale warto pamiętać o tym aby regularnie dbać o ćwiczenie logicznego myślenia.

W związku z tym, chciałabym Ci dzisiaj zaprezentować dwie książkowe nowości, które Ci z tym pomogą. Są to pozycje autorstwa Piotra Kosowicza, dzięki którym zarówno młodzież jak i starsi czytelnicy będą mogli zanurzyć się w świecie zagadek i łamigłówek.

DLA KOGO SĄ TE KSIĄŻKI?

Są to autorskie łamigłówki Piotra Kosowicza, których głównymi adresatami są uczniowie starszych klas szkoły podstawowej, ale docenią je również fani zagadek i osoby ceniące sobie umiejętność logicznego myślenia. W ogóle uważam, że każdy, kto chciałby poćwiczyć swój mózg i go trochę rozruszać powinien sięgnąć po obie książki.

ZALETY KSIĄŻEK

Zarówno Gry i zabawy z zapałkami, jak i Zagadki Logiczne, to idealna kombinacja nauki poprzez rozrywkę i zabawę. Dzięki głowieniu się nad rozwiązaniami zadań zawartych w książkach, dzieci nawet nie zdają sobie sprawy, że wykorzystują swoją dotychczasową matematyczną wiedzę, a przy okazji rozwijają wyobraźnię. Ponadto, mają okazję sprawdzić swoją spostrzegawczość, ale przyda się im również kreatywne podejście do rozwiązywania zadań.

Są to idealne pozycje na obecne czasy pandemii, kiedy edukacja jest prowadzona w ograniczony sposób a uczniowie rozpaczliwie szukają dla siebie sposobów na wypełnienie większej niż zwykle ilości wolnego czasu. W ten sposób połączą przyjemne z pożyteczny, gdyż rozwiązując łamigłówki ćwiczą swój umysł, aby był gotowy na powrót do normalnych zajęć.

Gry i zabawy z zapałkami

Pierwsza książka, o której chciałabym Ci powiedzieć coś więcej, będzie wymagała od Ciebie zaopatrzenia się w pudełko zapałek. Aż wstyd się przyznać, ale sama złapałam się na tym, że nie mam ani jednego opakowania!

Nie wiem czy kojarzysz zapałkowe zagadki, które często można było znaleźć właśnie na pudełkach, w którym one się znajdowały. Pamiętam, że gdy byłam młodsza, uwielbiałam spędzać czas próbując rozwikłać łamigłówkę z opakowania. Dlatego bardzo się ucieszyłam, że wydawnictwo Septem, wydało książkę, która w całości jest poświęcona tylko i wyłącznie takiemu rodzajowi zagadek 😀

A skoro już o treści mowa, to Gry i zabawy z zapałkami składają się 8 rozdziałów, a w każdym z nich znajduje się po 15 zadań do wykonania. Łącznie jest ich 120. Na samym końcu możesz znaleźć do nich rozwiązania, jednakże sam autor uwzględnia, że są one jedynie przykładowymi odpowiedziami.

Nazwy poszczególnych rozdziałów wyglądają następująco:

 • Z przymrużeniem oka
 • Rzymianie
 • Liczby arabskie
 • Ułamki
 • Wyrażenia arytmetyczne
 • Przesunięcia – usunięcia, dodawania
 • Budowanie
 • Gry/rysunki

Niby jest to książka dla starszych dzieci, jednakże uważam, że i my dorośli fajnie spędzimy z nią czas, zwłaszcza jeśli takie zagadki Ci odpowiadają. Sama z ogromną chęcią próbowałam rozwikłać niektóre zagadki. Nad jednymi musiałam spędzić trochę więcej czasu, ale za to inne były banalnie proste! 🙂

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTOR: Piotr Kosowicz
WYDAWNICTWO: Septem
LICZBA STRON: 120
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: edukacja
JĘZYK: polski
WIEK:  10+
CENA:  24 zł
LINK DO KSIĄŻKI: https://bit.ly/GryIZabawyZZapalkami

Zagadki logiczne

Jeśli zapałkowe gry i zabawy to dla Ciebie za mało, to mam dla Ciebie drugą książkę, która powinna również przypaść Ci do gustu. Ten sam autor, tym razem również przygotował 120 zagadek, jednak w tym przypadku mamy do czynienia z ośmioma rozdziałami, które zawierają zagadki z różnych kategorii takich jak:

 1. Matematyczne żarty
 2. Zadania z zapałkami
 3. Zabawa liczbą
 4. Geometryczne psikusy
 5. Liczbowy zawrót głowy
 6. Procentowe igraszki, zadania z wagą
 7. Matematyczny miszmasz
 8. Genius logicus

Jak sam widzisz, autor dołożył wszelkich starań, aby zadbać o rozwój umiejętności logicznego myślenia. Przedstawione przez niego łamigłówki mają różny stopień trudności i będą nie tylko odpowiednie dla każdego fana takiej rozrywki, ale również dla osób, które chciałyby potrenować swoje szare komórki.

Zagadki logiczne przypadną do gustu większej liczbie osób, ponieważ ćwiczenia są bardziej zróżnicowane i w momencie gdy nie mamy ochoty na konkretny typ zadania, możemy przejść do innego rozdziału i nadal czerpać przyjemność z główkowania.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTOR: Piotr Kosowicz
WYDAWNICTWO: Septem
LICZBA STRON: 115
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: edukacja
JĘZYK: polski
WIEK:  10+
CENA:  20 zł
LINK DO KSIĄŻKI: https://bit.ly/ZagadkiLogiczne

Powodzenia w rozwiązywaniu łamigłówek!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to