Wiesz, że uwielbiam książki i staram się dzielić ciekawymi pozycjami tutaj i na instagramie. Ostatnio próbowałam w jakiś sposób uporządkować moją kolekcję i w ten oto sposób pojawił się pomysł na wpis z książkami dotyczącymi Wielkiej Brytanii. Jako, że mam również kilka fajnych pozycji o samym Londynie, to również postanowiłam je tutaj zawrzeć.

Wszystkie książki z tej listy spokojnie możesz przeczytać dla samego siebie, ale również niektóre z nich powinny spodobać się Twoim uczniom. Dlatego też śmiało możesz je im polecić lub wykorzystać na swoich zajęciach kulturowych.

Jestem przekonana, że po ich lekturze Twoja ciekawość historią i kulturą Wielkiej Brytanii wzrośnie i najdzie Cię ochota na kolejne książki lub wyjazd na wyspy! 😀

GREAT! WIELKA BRYTANIA DLA DOCIEKLIWYCH – Tina Oziewicz

Jestem całkowicie zakochana w tej książce i uważam, że to totalny must have każdego nauczyciela języka angielskiego. Książka jest zbiorem wielu niesamowitych ciekawostek oraz faktów, które aż proszą się o wykorzystanie podczas lekcji kulturowej. Ponadto, jej lektura jest czystą przyjemnością, która niestety zbyt szybko się kończy, ponieważ można ją pochłonąć jednego wieczoru 🙂

Jest to jedna z moich ulubionych książek na mojej nauczycielskiej półce i polecam Ci ją z całego serca. Jestem przekonana, że przygotowanie lekcji kulturowej w oparciu o nią będzie ogromnym sukcesem, a uczniowie będą zaciekawieniem przyswajać nową wiedzę.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o tej książce, to zapraszam do mojego wpisu, w którym ją zrecenzowałam.

KINGS AND QUEENS – Ruth Brocklehurst

Jako maniaczka historii nie mogłam nie kupić tej pięknie wydanej książki opowiadającej o historii narodzin monarchii w Wielkiej Brytanii. Okres średniowiecza na Wyspach, zawsze mnie bardziej pociągał pomimo tego, że nigdy nie byłam typem dziewczyny, która marzy o zostaniu księżniczką 😀

Ale do rzeczy, książka podzielona jest na 10 rozdziałów, z czego większość z nich dotyczy opisu poszczególnych dynastii zasiadających na tronach Anglii lub Szkocji. Znajdziesz tam również wyjaśnienie tego, dlaczego wszyscy następcy władców, dostają tytuł Prince of Wales.

Napisana lekko, czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie. Ponadto, książka jest przepięknie wydana i zawiera wiele fantastycznych ilustracji!

Jeśli chciałbyś kupić tą książkę, skontaktuj się z Olgą.

KINGS AND QUEENS CARDS – Struan Reid

Super uzupełnieniem tej książki są karty Kings & Queens, które są utrzymane w podobnej stylistyce. Na jednej stronie, znajdziesz na nich wizerunek władcy, nazwę i dynastię z jakiej pochodził, a na rewersie umieszczono najważniejsze informacje z życia, takie jak:

  • data urodzenia,
  • data koronacji,
  • małżonka,
  • przydomek,
  • datę śmierci,
  • swojego następce,
  • najważniejsze wydarzenie z całego panowania,
  • ciekawostkę.

Jeśli chciałbyś kupić te karty, skontaktuj się z Olgą.

A HISTORY OF SCOTLAND – Neil Oliver

To kolejna anglojęzyczna książka na mojej półce, która tym razem w całości poświęcona jest Szkocji. Nie będę ściemniać, że czyta się ją przyjemnie, bo tak nie jest. Nie mam na myśli języka, bo ten jest piękny i większych problemów ze zrozumieniem co czytam nie miałam. Chodzi mi o rodzaj i wielkość czcionki, która jest całkowicie fatalna.

Prawdopodobnie spowodowane jest to tym, że wydawnictwo nie chciało dodatkowo zwiększać objętości i tak już sporej książki, która ma 480 stron. Czytałam ją prawie 2 lata! 😀

Jeśli jesteś fanem Szkocji, polecam ją z całego serca!

OTO JEST LONDYN – Miroslav Šašek

Przenieśmy się teraz do stolicy Wielkiej Brytanii.

Ta książka na mojej nauczycielskiej półce znajduje się co prawda od niedawna, ale jest absolutnie przepiękna i jestem zachwycona ilustracjami, jakie się w niej znajdują. Oto jest Londyn od wydawnictwa Dwie Siostry zabierze Ciebie i Twoich uczniów na żywiołową wycieczkę po Londynie, ale jest jeden haczyk. Ta wycieczka odbędzie się w przeszłości. A mówiąc dokładniej 50 lat temu.

Oprócz samego wskazywania poszczególnych miejsc i zabytków, autor również zamieszcza krótkie opisy i rys historyczny danego miejsca i określa gdzie ono się znajduje. Ponadto, z książki dowiesz się także w jaki sposób rozróżnić gwardzistów stojących po Pałacem Buckingham.

Książka jest barwna, kolorowa pomimo małej ilości tekstu, przekazuje najważniejsze informacje. Bardzo polecam na zajęcia z młodszymi uczniami, z pewnością to docenią.

LONDON QUIZ BOOK – Simon Tudhope

Ta książka jest genialna na lekcje kulturowe. Może spokojnie posłużyć jako sprawdzenie wiedzy po przeprowadzonych zajęciach dotyczących Londynu, ponieważ przedstawiono w niej pytania w formie quizu. Łącznie znajdziesz w niej aż 286 zagadek składających się na 30 krótkich rozdziałów.

Co do samych pytań, to muszę przyznać, że nie wszystkie są łatwe i sama musiałam doczytać kilka informacji zanim zdecydowałam się na odpowiedź. Jednakże, uważam, że taka forma zgłębiania wiedzy bardzo mi się spodobała 😀

Pod koniec, znajdziesz dwa rodzaje innych zagadek. Pierwszy z nich polega na poprawnym dopasowaniu frazy z jej znaczeniem. Tych pytań jest tylko 7. Z kolei w ostatnim zadaniu, należy poprawnie wskazać na mapie Londynu budynki, których nazwy znajdują się wyżej. Tutaj można zgarnąć aż 12 punktów! 🙂 Na samym końcu, umieszczono klucz odpowiedzi.

Jeśli chciałbyś kupić tą książkę, skontaktuj się z Olgą.

50 THINGS TO SPOT IN LONDON – Rob Lloyd Jones

Podobnie jak w przypadku Kings and Queens cards, te karty również posiadają na pierwszej stronie ilustrację przedstawiającą konkretne miejsce lub budynek. Różnica jest taka, że obrazki występują zarówno poziomo jak i pionowo. Z kolei na odwrocie autor umieścił krótkie wyjaśnienie czym jest dany budynek oraz jego skróconą historię. Ponadto, znajdziesz tam również ciekawostkę i oraz wskazówkę, czego możesz jeszcze szukać. Są to posągi, postaci wychodzące z zegara o pełnej godzinie, a nawet mapy!

Na niektórych kartach umieszczono także adnotację, jakie inne zabytki lub ciekawe miejsca są w pobliżu 🙂

Ogólnie karty są genialne i z pewnością wykorzystam je gdy tylko będę miała okazję odwiedzić Londyn. Marzy mi się zrobienie zdjęć poszczególnych rzeczy z kart. Swoją drogą, to może być ciekawy projekt na lekcję, ale opowiem Ci o nim innym razem.

Jeśli chciałbyś kupić tą książkę, skontaktuj się z Olgą.

Mam nadzieję, że wpis Ci się spodobał i być może przedstawiłam w nim jakieś książki lub karty, o których jeszcze nie słyszałeś. Jeśli znasz inne pozycje o Wielkiej Brytanii, to podziel się swoimi propozycjami w komentarzu. Z ogromną chęcią, uaktualnię moją domową bibliotekę! 😀

Miłej lektury! 🙂

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to