Podobno z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach i być może po części to prawda. W dzisiejszym wpisie przedstawię Ci dwie książki, w których przedstawiono dwa diametralnie różne oblicza rodziny.

W pierwszej z nich, zobaczysz, że rodzina może być toksyczna i jedynym wyjściem z sytuacji jest odcięcie się od niej. Wtedy z pomocą przychodzą przyjaciele, którzy mogą stać się rodziną pomimo tego, że nie łączą ich więzy krwi.

Z kolei historia w drugiej książce pokazuje, że rodzina może uczyć właściwych postaw i sprawić, aby dobro się rozprzestrzeniało. Wzór idzie z góry i to od dorosłych oraz najbliższych zależy jaką postawę przyjmą dzieci.

Dom na górze i Wielki dzień Małej Króliczki to książki, które należą do serii Mądre Opowieści od wydawnictwa Wilga. Na blogu możesz poczytać o książkach, które opowiadają historie o przyjaźni (KLIK) oraz o rodzinie (KLIK). W tym wpisie chciałam opisać książki, które pokazują w jaki sposób te dwie wartości się ze sobą łączą.

Dom na górze – ALI STANDISH

Jest to historia o dziewczynce Yasmeen, która uwielbia naturę i wspinanie się na drzewa. Nie za bardzo podoba się to jej wujkowi, który jest jej opiekunem. Yasmeen czuje się niezrozumiana, aż pewnego dnia w dżungli znajduje niedźwiadka.

Dziewczynka zdaje sobie sprawę z tego, że w miasteczku z pewnością wybuchnie panika, jeśli mieszkańcy zobaczą Gwiazdka, dlatego też postanawia spotykać się z nim w ukryciu. Ku jej zaskoczeniu, społeczność decyduje o budowie muru, który ma ich oddzielić od wszystkiego czego nie znają. Yasmeen i Gwiazdek są tym samym zmuszeni do znalezienia dla siebie nowego miejsca do życia.

Przyjaciele podczas swojej wędrówki spotykają inne innych ludzi, którzy tak jak ona chcą odnaleźć swoje miejsce. Niektórzy dołączają się do Yasmeen, a inni nie chcą opuścić swojego domu.

Dom na górze to najbardziej niezwykła książka w całej serii. Nie jest dosłowna przez co zachęci do refleksji nie tylko dziecko, ale i rodzica. Opowiada nie tylko o tym, że warto być otwartym, ale również pokazuje, że jeśli rodzina zawiedzie, to przyjaciele mogą ją zastąpić.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: The Climbers
SERIA: Mądre opowieści
AUTORKA: Ali Standish
ILUSTRACJE: Alette Straathof
TŁUMACZENIE: Ewa Kleszcz
WYDAWNICTWO: Wilga
LICZBA STRON: 96
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: opowieści
JĘZYK: polski
WIEK:  6 – 9 lat
CENA:  ~ 18 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Wielki dzień Małej Króliczki – SWAPNA HADDOW

Pewnego dnia, Mała Króliczka nie miała się z kim bawić więc postanowiła ten dzień spędzić ze swoim dziadkiem, Wielkim Królikiem. Początkowo myślała, że zbudują razem latawiec i będą się wspólnie bawić, jednakże jej dziadek miał inne plany.

Wielki Królik tego dnia miał do zrobienia kilka rzeczy i zaproponował swojej wnuczce zostanie jego asystentką. Mała Króliczka oczywiście ochoczo się zgodziła, co ucieszyło jej dziadka. Najpierw wybrali się do Kreta, który miał problem z za ciemnym tunelem, a następnie poszli odwiedzić Babcię Jeż. Po wyjściu spotkali swoich nowych sąsiadów, którzy dopiero się urządzali. Gdy chwilę się pobawili z maluchami, Wielki Królik postanowił wpaść jeszcze do Wiewiórki.

Mała Króliczka nie wiedziała, że dzień ze swoim Dziadkiem będzie tak intensywny, ale nie spodziewała się również tego, że nazajutrz odwiedzą przyjaciół Dziadka ponownie.

Wielki dzień Małej Króliczki to ciepła opowieść nie tylko o przyjaźni, ale również ucząca tego, że przykład idzie z góry. Niesienie pomocy innym oraz przedkładanie czyjegoś dobra nad własne, bardzo się spodobało głównej bohaterce oraz jej przyjaciołom. Uważam, że to bardzo rozczulająca historia 🙂

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: Little Rabbit’s Big Surprise
SERIA: Mądre opowieści
AUTORKA: Swapna Haddow
ILUSTRACJE: Alison Friend
TŁUMACZENIE: Ewa Kleszcz
WYDAWNICTWO: Wilga
LICZBA STRON: 96
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: opowieści
JĘZYK: polski
WIEK:  6 – 9 lat
CENA:  ~ 18 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to