Sama wychowałam się na wsi i widok zwierząt hodowlanych nie jest dla mnie czymś niezwykłym. Moja babcia hodowała kury, dziadek miał krowy, świnie kury i króliki, a u sąsiada mogłam widzieć kozy, barany, krowy czy konie. Nie było to dla mnie coś niesamowitego, a coś całkowicie normalnego. Wszystkie te osoby, nie prowadziły profesjonalnych gospodarstw, tylko po prostu hodowało zwierzęta.

Kolejny tom, przygód Jasmine i Toma, który niedawno został wydany przez Wilgę, sprawił, że wróciłam wspomnieniami do lat mojego dzieciństwa i przypomniałam sobie jak to było, gdy otaczały mnie zwierzęta inne niż pies czy kot.

KILKA SŁÓW O TEJ SERII

Dębowa farma to seria książek dla dzieci, opowiadająca o zamieszkujących ją zwierzętach i ludziach. Są to ciepłe opowieści, które ukazują w jaki sposób wygląda życie na farmie oraz uczą miłości do zwierząt.

W skład serii Dębowa farma wchodzi łącznie 6 książek. Kózka zwana Wierzbą, to najnowsza część. Oprócz niej dotychczas ukazały się również poniższe tytuły:

  • Świnka zwana Truflą,
  • Kaczątko zwane Guzikiem,
  • Piesek zwany Obłoczkiem,
  • Kotek zwany Jagodą,
  • Baranek zwany Szczęściarzem.

KIM SĄ AUTORKI?

Autorką książki jest Helen Peters, która dorastała na farmie w hrabstwie Sussex. Swoje doświadczenia wykorzystuje w tworzeniu książek dla dzieci, w których opisuje jak wygląda życie na farmie.

Za ilustracje odpowiedzialna jest Ellie Snowdon, która od wczesnych lat była zachęcana przez swoją mamę do czytania. Jej miłość do książek wcale nie zmalała i często zajmuje się tworzeniem do nich ilustracji.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA

Kózka zwana Wierzbą opowiada o tym, jak mała kózka zostaje uratowana przez dwójkę przyjaciół, Jasmine i Toma. Robią to w tajemnicy przed rodzicami Jas, ponieważ dziewczynka obawia się, że nie zgodzą się oni na to, aby zachowała kolejne zwierzę. Jak to z kozami bywa, są one dość ruchliwe i ciężko jest Wierzbie pozostać w przygotowanym przez Toma i Jas miejscu. Mała kózka lubi ruch i towarzystwo, więc często go szuka, nawet na szkolnym placu zabaw. Jas jest przerażona, że gdy rodzice odkryją jej tajemncę, będzie musiała ona rozstać się ze swoim nowym podopiecznym.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Szósty tom, tak jak i cała Dębowa farma dedykowany jest dzieciom w wieku od 6 do 8 lat. Książki nadają się zarówno do wspólnego czytania jak i ćwiczenia samodzielnego czytania przez dziecko. Kózka zwana Wierzbą to historia, w której nie zabraknie wzruszeń i śmiechu, ale przede wszystkim przedstawia ona Jasmine i Toma w realnych i możliwych do zdarzenia sytuacjach, których może doświadczyć czytelnik. Próba utrzymania czegoś w tajemnicy czy uratowania jakiegoś zwierzaka to idealne przykłady.

ZALETY KSIĄŻKI

  • ciepła i zabawna historia,
  • uwrażliwia czytelników na los zwierząt,
  • uczy miłości i szacunku do zwierząt,
  • ukazuje konsekwencje zachowań zachowań,
  • duża czcionka, która jest wygodna do samodzielnego czytania.

REASUMUJĄC

Kózka zwana Wierzbą mnie zaskoczyła. Myślałam, że będzie to bardzo ckliwa historyjka lub typowo dziecięca, gdzie nic ciekawego się nie dzieje. Nie spodziewałam się znaleźć w tej książce tylu edukacyjnych aspektów oraz empatii. Tytułowa kózka jest prowodyrką całego zamieszania, jednakże nie jest uczłowieczoną bohaterką, jest po prostu zwierzęciem. Książka zawiera wiele zabawnych jak i smutnych sytuacji i historia w niej opisana jest wbrew pozorom ponadczasowa. Z pewnością zapoznam Miłosza z przygodami Wierzby.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKA: Helen Peters
ILUSTRACJE: Ellie Snowdon
SERIA: Dębowa farma
WYDAWNICTWO: Wilga
LICZBA STRON: 80
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: zwierzęta hodowlane
JĘZYK: polski
WIEK: 6 – 8
CENA: ~ 12 zł
LINK DO KSIĄŻKI: http://bit.ly/KozkaZwanaWierzba

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to