Przyjaźń to jedna z ważniejszych wartości w życiu każdego człowieka. To właśnie na przyjaciela można liczyć w trudnych chwilach praktycznie o każdej porze dnia i nocy. Dzięki przyjaciołom jesteśmy w stanie dokonać wiele rzeczy, które na pierwszy rzut oka wydają się niemożliwe do osiągnięcia.

Każdy ma przyjaciela i każdy pragnie go mieć. Zwłaszcza dzieci. Dlatego też w tym wpisie chciałabym przedstawić Ci książki z serii Mądre Opowieści, których tematem przewodnim jest właśnie przyjaźń.

Seria łącznie składa się z 7 książek, ale postanowiłam, że nie będę się rozpisywała o każdej z nich osobno ani nie zrobię jednego długaśnego wpisu ze wszystkimi książkami. Wymyśliłam coś innego 🙂

Po przeczytaniu wszystkich książek udało mi się dostrzec w nich pewne podobieństwa i właśnie w oparciu o nie, przygotowałam wpisy. Ten, który właśnie czytasz zawiera książki mówiące o przyjaźni. Kolejny z nich jest poświęcony rodzinie (KLIK), a w trzecim znajdziesz tytuły, które łączą ze sobą przyjaźń i rodzinę.

KILKA SŁÓW O TEJ SERII

Mądre Opowieści to najnowsza seria książek od wydawnictwa Wilga, które pokazują wartość prawdziwej przyjaźni. Ponadto, młody czytelnik dowie się z nich jak ważna jest w życiu miłość oraz rodzina. Niejednokrotnie, bohaterowie książek będą musieli wykazać się prawdziwą odwagą oraz okazać wsparcie swoim bliskim, dzięki czemu czytelnicy już od najmłodszych lat mają styczność z odpowiednimi postawami oraz wartościową treścią. Z punktu widzenia rodzica, a także nauczyciela zachęcanie do lektury takich książek ma wiele korzyści.

DLA KOGO SĄ TE KSIĄŻKI?

Wszystkie książki z serii Mądre Opowieści, dedykowane są dzieciom, które rozpoczynają przygodę z samodzielnym czytaniem. Są przepięknie ilustrowane, co z pewnością jeszcze bardziej zachęci młodych czytelników do tego, aby sami po nie sięgnęli. Przejrzysty układ i niewielka ilość tekstu sprawiają, że lektura nie jest męcząca, a wręcz przeciwnie, wzbudza chęć poznania dalszych losów poszczególnych bohaterów.

Natomiast, jeśli chodzi o wiek dzieci, to według mnie, książki będą odpowiednie już od 6 roku życia.

ZALETY KSIĄŻEK

  • Każda książka zawiera wartościowe przesłanie i wskazuje na czym polega prawdziwa przyjaźń.
  • Wszystkie książki są przepięknie ilustrowane.
  • Pomimo tego, że każda książka z tej serii ma 96 stron, to tekstu wbrew pozorom jest tutaj niewiele, dzięki czemu dzieci się tak szybko nie zniechęcą czytaniem takiej długiej książki.
  • Wszystkie książki występują w twardej oprawie.
  • Książki kosztują około 20 złotych więc to naprawdę niewiele jak za tak wartościowe i solidnie wydane lektury.

Magiczny słoik – LARA WILLIAMSON

Magiczny słoik to opowieść, w której głównym bohaterem jest chłopiec o imieniu Maciek. Zmienił szkołę, a co za tym idzie nie spotka swoich przyjaciół, których tak bardzo potrzebuje, w tym ciężkim dla siebie okresie. Maciek przez większość czasu jest smutny i nic nie sprawia mu radości.

W nowej szkole poznaje dziewczynkę Malinę, która pomaga mu odnaleźć się w nowym miejscu. Przygotowuje znacznik w szatni, wspólnie jedzą drugie śniadania, ale przede wszystkim chce się z nim bawić.

Maciek początkowo woli pozostać na uboczu i nie chce spędzać czasu z innymi dziećmi, odsuwa się od nich, a radość Maliny jest dla niego zbyt przytłaczająca. Dziewczynka w pewnym momencie chce się poddać i dać sobie spokój, ale nauczyciel przypomina jej dlaczego to właśnie ją poprosił aby pomogła Maćkowi zaadoptować się w nowym miejscu.

Malina postanawia przygotować dla chłopca magiczny słoik, który ma mu pomóc poradzić sobie ze smutkiem, który czuje. Od tego momentu wszystko staje się dla Maćka prostsze i deszczowe chmury nie są już dla niego takie straszne.

Magiczny słoik to przepiękna opowieść o akceptacji wszystkich uczuć i ukazaniu tego, że zarówno te pozytywne jak i negatywne są potrzebne. Smutek i radość tak na dobrą sprawę nie mogą bez siebie istnieć, ponieważ jedno wynika z drugiego i dzięki ciemnym chmurom, które czasami się gromadzą nad naszymi głowami, jesteśmy w stanie docenić wychodzące później słońce.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: Midge & Mo
SERIA: Mądre opowieści
AUTORKA: Lara Williamson
ILUSTRACJE: Becky Cameron
TŁUMACZENIE: Ewa Kleszcz
WYDAWNICTWO: Wilga
LICZBA STRON: 96
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: opowieści
JĘZYK: polski
WIEK:  6 – 9 lat
CENA:  ~ 18 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Małpka Wiercipiętka – JEANNE WILLIS

Tytułowa Małpka to prawdziwy urwis i w głowie jej tylko małpie wygłupy. Mieszka w dżungli wraz z innymi zwierzętami, z którymi próbuje się zaprzyjaźnić. Jak się okazuje, nie jest to jednak takie proste, ponieważ pozostali mieszkańcy lasu deszczowego cenią sobie ciszę i spokój, a Małpka Wiercipiętka nie potrafi długo wytrzymać bez psot i wygłupów.

Małpka, jest również bardzo ciekawa świata. Uwielbia zadawać wiele pytań oczywiście nie przestając się ruszać. To skacze po drzewach, to się huśta na gałęziach, czym zdecydowanie przeszkadza inny zwierzętom. Czasem swoim głośnym zachowaniem obudzi lub przestraszy kameleona czy tukana. Jak łatwo się domyślić, pozostałym zwierzętom ciężko jest wytrzymać z Wiercipiętką.

Pewnej nocy, Małpka nie mogła zasnąć i bardzo hałasowała czym obudziła prawie każde dzikie zwierzę. Jedno z nich powiedziało jej odosobnionym miejscu na drugim końcu lasu, gdzie Wiercipiętka mogłaby wygłupiać się i psocić do woli. Małpka czym prędzej się tam udała lecz po pewnym czasie gnała z powrotem do domu, aby ostrzec inne zwierzęta przed ogromnym niebezpieczeństwie, które bardzo szybko się zbliża.

Małpka Wiercipiętka to opowieść, której przesłanie jest bardzo ważne, ale zarazem proste – zawsze należy być sobą. Próby tłamszenia własnej osobowości sprawią tylko, że nasze samopoczucie będzie gorsze i wcale nie będziemy się czuć lepiej.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: Speedy Monkey
SERIA: Mądre opowieści
AUTORKA: Jeanne Willis
ILUSTRACJE: Chantelle i Burgen Thorne​
TŁUMACZENIE: Ewa Kleszcz
WYDAWNICTWO: Wilga
LICZBA STRON: 96
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: opowieści
JĘZYK: polski
WIEK:  6 – 9 lat
CENA:  ~ 18 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Wielka podróż Małego Ptaszka – PATRICIA HEGARTY

Mały Ptaszek zranił się w skrzydło przez co jego dalsza podróż ze swoim stadem jest niemożliwa. Jego ćwierkanie usłyszał Jeleń, który zaoferował mu pomoc. Pozostałe zwierzęta były bardzo zdziwione tym, że podejmuje się tak dalekiej wędrówki ze swoim nowym, małym przyjacielem, jednakże wszyscy życzyli im bezpiecznej podróży.

Zarówno Mały Ptaszek jak i Jeleń musieli się nauczyć wspólnie podróżować. Maluch musiał opanować równowagę oraz znaleźć sobie wygodne miejsce na rogach Jelenia. Ten z kolei musiał dostosować tempo swojego chodu, aby Mały Ptaszek nie spadł i był bezpieczny.

Obaj przyjaciele cieszyli się swoim towarzystwem i wspólnie szukali miejsc, w których mogliby przenocować i odpocząć. Mały Ptaszek musiał się wiele nauczyć, ponieważ często proponował miejsca, w których Jeleń raczej by się nie zmieścił. Pomimo tego, umilał swojemu przyjacielowi wędrówkę radosnym ćwierkaniem i śpiewaniem piosenek, które ułożył.

Podróż była bardzo długa. Zwierzęta wyruszyły latem i podążały za słońcem przez kolejne pory roku. Niekiedy przyjaciele byli zmuszeni uciekać, ponieważ pojawiało się niebezpieczeństwo, ale wspólnie udawało się im pokonać przeciwności losu.

Wielka podróż Małego Ptaszka to poruszająca historia, która opowiada o niesieniu bezinteresownej pomocy swoim przyjaciołom. Pokazuje również czym jest prawdziwa przyjaźń i jak wiele można dzięki niej osiągnąć.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: Little Bird Lost
SERIA: Mądre opowieści
AUTORKA: Patricia Hegarty
ILUSTRACJE: Sebastiaan Van Doninck
TŁUMACZENIE: Ewa Kleszcz
WYDAWNICTWO: Wilga
LICZBA STRON: 96
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: opowieści
JĘZYK: polski
WIEK:  6 – 9 lat
CENA:  ~ 18 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to