Kilk dni temu, w moje ręcę trafiła muchomorowa nowość, dedykowana wszystkim fanom historycznych i naukowych ciekawostek. Jej tytuł to Szczęśliwe przypadki i jak sam tytuł wskazuje, znajdziesz w niej około 20 przypadkowych odkryć jakie miały miejsce na przestrzeni wielu setek, a nawet tysięcy lat.

Przypadki opisane w tej książce, rzeczywiście okazały się szczęśliwe. Gdyby nie one, większość rzeczy, które są przez nas na co dzień używane być może nigdy by nie powstały. Przykład? Proszę bardzo. Korzystasz ze sticky notes lub karteczek post-it? Tak? To świetnie! Ale czy wiesz, że to właśnie jeden z tych przedmiotów, który powstał całkowicie… PRZYPADKOWO?

Autor tego wynalazku próbował wynaleźć bardzo mocny klej do przemysłu lotniczego, jednakże nic z tego nie wyszło, a maź która mu wyszła, ledwo trzymała papier. Jego współpracownik, Arthur Fry, wpadł na pomysł aby z luźnych kartek, stworzyć bloczki i połączyć je klejem, dzięki temu łatwo można je było oderwać i ponownie przykleić. Jak widzisz, pomysł okazał się hitem i wiele osób nie wyobraża sobie pracy lub nauki bez tego przypadkowego wynalazku!

Osobiście byłam zaskoczona niektórymi przypadkami, jakie się znalazły w książce. O wynalezieniu penicyliny i o odkryciu prąd morskich za pomocą gumowej kaczuszki wiedziałam, ale znaczna większość wynalazków, była dla mnie zaskoczeniem – zwłaszcza odkrycie… KAWY! 😀

Szczęśliwe przypadki czyta się ekspresowo! Wszystko jest ciekawie napisane, a ilustracje tylko dopełniają treść. Autor posługuje się prostym i zrozumiałym językiem, dzięki czemu nawet młodsi czytelnicy czerpią radość z lektury. Od siebie, jako fanki ciekawostek historycznych, gorąco polecam! 😀

ZALETY KSIĄŻKI

  • wiele niesamowitych ciekawostek naukowych,
  • książka jest napisana zrozumiałym językiem,
  • piękna oprawa graficzna,
  • niektóre przypadkowe odkrycia nie są tak dobrze znane, więc czytelnik z pewnością dowie się czegoś nowego,
  • odkrycia zostały ułożone w kolejności chronologicznej,
  • duży i wygodny format to czytania.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTOR: Soledad Romero Mariño
ILUSTRACJE: Montse Galbany
TŁUMACZENIE: Karolina Jaszecka
WYDAWNICTWO: Muchomor
LICZBA STRON: 48
ROK WYDANIA: 2021
KATEGORIA: książki edukacyjne, popularnonaukowe dla dzieci
JĘZYK: polski
WIEK: 10+
CENA: ~ 40 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to