Choć sama nie jestem za pan brat z matematyką i nie polubiłyśmy się jakoś wybitnie w szkole, to mimo wszystko zdaję sobie sprawę, że otacza mnie ona praktycznie z każdej strony. Na pierwszy rzut oka może tego nie widać, ale matematyka kryje się… WSZĘDZIE. Dosłownie. Najnowsza dwusiostrzana książka, przedstawia to w doskonały, bardzo zrozumiały i zabawny sposób.

To wszystko matematyka! zabierze Cię w fascynującą podróż, w której przekonasz się, że królowa nauk towarzyszy ludziom od tysięcy lat! Nasze życie byłoby praktycznie bez niej niemożliwe, ponieważ już starożytni korzystali z jej dobrodziejstw i dzięki bardzo skomplikowanym wyliczeniom byli w stanie projektować i budować niesamowite budowle, które przetrwały do naszych czasów.

Ale to nie wszystko! Książka zdradza Ci historię matematyki – od tego jak wykonywano pierwsze obliczenia aż po programowanie tak zaawansowanych rzeczy jak sondy czy statki kosmiczne. Ponadto, autorzy dzielą się z Tobą całą masę niesamowitych ciekawostek związanych z matematyką, a co więcej będziesz miał okazję przekonać się, że matematyka nie zawsze jest śmiertelnie poważna.

Ale od początku. To wszystko matematyka! to książka, która składa się 4 rozdziałów i każdy z nich poświęcony jest innemu zagdanieniu. Pierwszy, skupia się na historii matematyki i pokazaniu tego, jak powstawała i jak była tworzona przez starożytnych. W drugim rozdziale, zobaczysz jak wykorzystuje się matematykę na co dzień. Kolejny, ma za zadanie pokazać czytelnikowi, że królowa nauk może być bardzo nieoczywista i… magiczna! Z kolei w ostatnim rozdziale zobaczysz jak matematyka zawładnęła również naszym językiem i jak wiele pojęć, wyrażeń czy powiedzonek zostało przeniesionych do naszego życia.

Jeśli chodzi o samą budowę książki, każda rozkładówka wygląda praktycznie tak samo. Po lewej stronie znajdziesz wyjaśnienia konkretnych zagadnień, a czasem nawet zadanie do wykonania, a prawa strona przedstawia ilustrację wyjaśniającą to, o czym jest mowa na stronie obok. Obrazki są zabawne i dopełniają treść.

Co jakiś czas, w niektórych podrozdziałach, znajdziesz sekcję Sprawdź jak to działa, w której autorzy rzucają czytelnikowi zadania do wykonania. Czasem należy coś narysować, czasem policzyć, czyli ruszyć głową i dobrze się bawić.

To wszystko matematyka! to książka, której lektura sprawiła mi ogromną radość! Czyta się ją jednym tchem i jest tak wciągająca, że nie można się od niej oderwać. Co więcej, w połowie książki doszłam do wniosku, że ta matematyka to w sumie nie jest taka najgorsza i trochę żałowałam, że tak późno się o tym przekonałam 😀 Mam nadzieję, że za jakiś czas Miłosz będzie mógł ją przeczytać samodzielnie i będzie nią tak samo zachwycony jak ja 🙂

ZALETY KSIĄŻKI

  • cała masa ciekawostek matematycznych i historycznych,
  • książka została napisana zrozumiałym językiem i jej lektura jest naprawdę przyjemna,
  • autorzy zawarli w książce również zadania do rozwiązania,
  • dowiesz się jak powstawała matematyka i kto miał wkład w jej początki,
  • lektura tej książki, sprawi że polubisz matematykę lub zapragniesz ją lepiej poznać! 😀

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKI: Carina Louart i Florence Pinaud
ILUSTRACJE: Jochen Gerner
TŁUMACZENIE: Katarzyna Marczewska
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 104
ROK WYDANIA: 2021
KATEGORIA: książki edukacyjne
JĘZYK: polski
WIEK: 9+
CENA: ~ 25 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to