Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym jak ludzie w przeszłości dbali o higienę? Jak się myli? Gdzie się załatwiali? Czy myli ręcę? Jeśli tak, to ostatnio ukazała się niezwykła książka, która odpowiada na te oraz jeszcze więcej pytań! 😀

Mowa oczywiście o Brudzie – dwusiostrzanej nowości, która jakiś czas temu trafiła w moje ręce. Powstała od 2019 roku, a swoją premierę miała w 2021. Jak sam widzisz napisanie jej było czasochłonne i trzeba było na nią poczekać, jednakże… BYŁO WARTO! Ta książka jest naprawdę genialna i uważam ją za kolejną perełkę znajdującą się w mojej domowej biblioteczce.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

Jak już sam możesz domyślić się po tytule, to książka z której dowiesz się jak na przestrzeni tysięcy lat zmieniał się stosunek ludzi do higieny i brudu. Autor zabiera czytelnika w podróż po najróżniejszych zakątkach świata w różnym okresie czasu. Z książki możesz dowiedzieć się jak Egipcjanie dbali o czystość, jak wyglądał i z czego był robiony pierwszy szampon czy mydło oraz gdzie kąpali się Rzymianie. Co więcej, dowiesz się czym zasłynęli polscy chłopi w XVIII w. oraz dlaczego nie był to powód do dumy.

BUDOWA KSIĄŻKI

Brud jest ogromną książką, na która składa się 31 rozdziałów. Wszystko jednak rozpoczyna się od krótkiej dedykacji Piotra Sochy, która skierowana jest do… projektantów i budowniczych sieci wodno-kanalizacyjnej. Nie powinno Cię to dziwić, zwłaszcza jeśli przez chwilę się nad tym głębiej zastanowisz! 😀

Dalej, jest krótki wstęp, w którym znajdziesz wyjaśnienie jak to było z tą higieną na przestrzeni wieków oraz dowiesz się jak różne opinie na tematy czystości panowyły w zależności od czasu oraz miejsca na Ziemi. Następne dwie rozkładówki to zbiór powiedzonek lub myśli osób z różnych epok. Czytając je, z łatwością możesz określić jak w danym wieku postrzegano czystość i czy było to coś przyjemnego oraz oczywistego czy wręcz przeciwnie – najgorsze co mogło przydarzyć się w życiu.

Tuż za tymi stronami, znajdziesz już właściwą treść książki, jaką są rozdziały. Z pierwszego, dowiesz się, jak wiele powiedzonek i haseł odnosi się do brudu, czystości i higieny. Człowiek nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, dopóki o tym nie przeczyta. Kolejne rozdziały poświęcone są już konkretnym zagadnieniom, które dodatkowo są przepięknie zobrazowane. Ogólnie budowa każdego rozdziału jest prawie taka sama. Na pierwszej rozkładówce, po lewej stronie znajdziesz ogromną ilustracje, a po prawej, tytuł, krótki wstęp do rozdziału oraz treść. Długość rozdziałów jest różna i czasem pojawiają się w nich dodatkowe rozkładówki bez żadnej treści, które są po prostu przepiękną ilustracją nawiązującą do omawianego tematu.

Na samym końcu książki, znajdziesz spis treści oraz najważniejsze źródła jakie zostały wykorzystane przy pisaniu Brudu.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Brud. Cuchnąca historia higieny to książka dla każdego, kto jest spragniony ciekawostek historycznych, ponieważ w książce jest ich cała masa! Co więcej, jeśli jesteś projektantem lub budowniczym sieci wodno-kanalizacyjnej to tym bardziej powinieneś przeczytać tę książkę. Natomiast jeśli chodzi o wiek, to śmiało mogą czytać ją osoby powyżej 10 roku życia.

ZALETY KSIĄŻKI

  • absolutnie zachwycające ilustracje, których w książce jest naprawdę sporo,
  • zrozumiały i przystępny język,
  • ogromny format książki,
  • przybliżenie historii higieny od najwcześniejszych czasów,
  • książka jest naprawdę fenomenalnie napisana i czyta się ją jednym tchem,
  • sporo ciekawostek historycznych oraz powiedzonek językowych związanych z higieną, brudem i czystością.

REASUMUJĄC…

Brud. Cuchnąca historia higieny to książka, którą zdecydowanie warto przeczytać lub nawet posiadać w domowej biblioteczce. Czyta się ją lekko, przyjemnie i naprawdę nie sposób oderwać się od lektury! 😀 Osobiście czytałam ją parokrotnie. Za pierwszym razem praktycznie pochłonęłam ją na raz, ale później już czytałam wolniej i dawałam sobie czas na bardziej szczegółowe przyglądnie się ilustracjom, które są niesamowicie genialnym uzupełnieniem treści.

Co więcej, ta książka jest naprawdę bardzo potrzebna i niezmiernie się cieszę, że po dwóch latach udało się ją w końcu wydać. Myślę, że pandemia COVID-19, wybitnie pokazała jak prawidłowa higiena jest nadal istotna i że bez niej nasze życie staje się po prostu bardziej kruche i narażone. Muszę Ci coś jeszcze powiedzieć. Podczas czytania Brudu cały czas czułam niesamowitą wdzięczność, że przyszło mi żyć w XXI w. gdzie poziom wiedzy znacznie przewyższa wcześniejsze stulecia i nie muszę się obawiać o swoje życie 😀

Tak czy inaczej, uważam, że ta książka, to jedna z lepszych, jakie mam u siebie na półce! 🙂

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ: Brud. Cuchnąca historia higieny
AUTORZY: Monika Utnik-Strugała i Piotr Socha
ILUSTRACJE: Piotr Socha
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 200
ROK WYDANIA: 2021
KATEGORIA: książki edukacyjne
JĘZYK: polski
WIEK:  10+
CENA: ~ 50 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to