Seria z Poczwarką, to dwusiostrzana nowość, która dedykowana jest czytelnikom, którzy nie myślą już o sobie w kategorii dzieci, a uważają się za młodych nastolatków. Jeśli kojarzysz Powieści dla młodzieży, to „poczwarka” jest niejako wstępem, do bardziej dorosłej literatury.

Iskry w mojej głowie to druga powieść jaka dotychczas ukazała się w tej nowej serii (pierwszy tom, recenzowałam już jakiś czas temu i nosi tytuł Kiedy tata zamienił się w krzak). Tym razem główna bohaterka to nastolatka Addie, która jest osobą autystyczną. Ma dwie starsze siostry i jedna z nich, Kelly, również jest autystyczna, dlatego tak świetnie dogaduje się z Addie.

Pewnego razu, podczas lekcji, nastolatka dowiaduje się o czarownicach i ich procesach, które setki lat temu miały miejsce nie tyle co w Szkocji, czyli w jej kraju, ale w jej miejscowości. Dziewczyna od razu zaczyna zgłębiać ten temat i chciałaby dowiedzieć się absolutnie wszystkiego o tych kobietach posądzonych o czary. Po jakimś czasie Addie wpada na genialny pomysł postawienia im pomnika, jednakże nie jest to takie proste, ponieważ mieszkańcy Juniper, woleliby wymazać ten fragment historii.

Czy Addie uda się zrealizować jej pomysł i przekonać do niego innych? Przekonaj się o tym sam!

Iskry w mojej głowie to wzruszająca powieść dla dużych i małych, która w bardzo błyskotliwy i empatyczny sposób przedstawia życie osób autystycznych. Czytelnik ma okazję zobaczyć się w jaki sposób funkcjonują osoby mające autyzm i jak bardzo różni się ich postrzeganie rzeczywistości od osób nieautystycznych.

Autorka w genialny sposób ukazuje niesamowitą inteligencję Addie i jej podążanie za czymś co ją fascynuje. Jednocześnie przedstawia w książce momenty, gdy nastolatka zamyka się w sobie i unika konfrontacji ze światem. Ponadto, godne uwagi jest również pokazanie relacji rodzinnych, a dokładniej siostrzanych. Kelly i Addie łatwiej się ze sobą dogadują, bo rozumieją co czują, druga siostra, ma nieco utrudnione zadanie. Całej trójce na sobie zależy, ale czasem nie umieją tego odpowiednio wyrazić.

Książkę czyta się naprawdę szybko i przyjemnie. Tytuł jest naprawdę świetnie przemyślany, ponieważ idealnie przedstawia to, co dzieje się w głowie Addie i innych autystycznych osób. Ponadto, autorka ma lekkie pióro i chętnie sięgne po inne jej tytuły w przyszłości 🙂

ZALETY KSIĄŻKI

  • lekkie pióro autorki;
  • możliwość poznania jak funkcjonują osoby autystyczne;
  • przedstawienie ich fascynacji danym tematem;
  • pokazanie jak autystycy odbierają rzeczywistości;
  • pełna empatii i ciepła książka dla młodych nastolatków.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: Seria z Poczwarką
AUTORKA: Elle McNicoll
TŁUMACZENIE:  Małgorzata Glasenapp
PROJEKT OKŁADKI: Ewa Stiasny
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 208
ROK WYDANIA: 2022
KATEGORIA: młodzieżowe
JĘZYK: polski
WIEK: 9+
CENA: ~ 20 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to