Wciągająca, pełen emocji i niezwykle prawdziwa – Tak jest okej to książka, która porusza najgłębsze struny serca. Nina LaCour stworzyła opowieść o relacjach i emocjach, które zostaną z Tobą na długo po przeczytaniu ostatniej strony. To książka, którą mogę śmiało nazwać jednym z moich ulubionych tytułów, a teraz chciałbym podzielić się z Tobą powodami, dlaczego warto ją poznać.

Marin to młoda kobieta, która porzuciła swoje dotychczasowe życie i uciekła od traumatycznych wydarzeń, pozostawiając tylko telefon, portfel i zdjęcie swojej zmarłej matki. Nikt nie zna prawdy o tym, co dokładnie wydarzyło się w ostatnich tygodniach przed jej wyjazdem, nawet jej najlepsza przyjaciółka, Mabel.

Akcja rozgrywa się kilka miesięcy po dramatycznych wydarzeniach. Marin ucieka do kampusu uniwersyteckiego w Nowym Jorku, gdzie stara się odbudować swoje życie. Jednak ciągle odczuwa ciężar przeszłości i próbuje uciec od niej, pomimo że jest tysiące mil od wybrzeża Kalifornii. Dziewczyna zostaje sama, gdy wszyscy wyjeżdżają na ferie, i w opustoszałym akademiku czeka na przyjazd Mabel, swojej przyjaciółki. To spotkanie będzie dla Marin okazją do stawienia czoła wszystkiemu, co pozostawiła za sobą bez słowa komentarza i do zmierzenia się z samotnością, która zadomowiła się w jej sercu.

Fabuła książki skupia się na Marin i jej próbie znalezienia nowego miejsca w życiu oraz na zrozumieniu i przezwyciężeniu traumy, która ją prześladuje. To historia o relacjach międzyludzkich, emocjach, trudnych wyborach i odwadze. Autorka zabiera czytelnika w głąb psychiki Marin, ukazując jej wewnętrzne konflikty, lęki i nadzieje.

Tak jest okej zdecydowanie wyróżnia się wieloma zaletami, które sprawiają, że jest to lektura, którą warto poznać. Przede wszystkim, książka zachwyca autentycznością emocji i relacji między bohaterami. Czytelnik ma okazję zagłębić się w wewnętrzny świat Marin i współczuć jej bólom, radościom oraz dylematom. To głęboko poruszający aspekt książki, który sprawia, że historia nabiera życia i staje się niezwykle przekonująca. Na pewno zaszklą Ci się oczy.

Kolejną znaczącą zaletą jest subtelne podejście autorki do trudnych tematów. Porusza kwestie związane z tożsamością płciową i seksualnością w sposób delikatny i naturalny. Te tematy nie są traktowane jako narzędzia w narracji, lecz stanowią integralną część życia bohaterów, co czyni je bardziej autentycznymi i realistycznymi.

Co więcej, krótka forma książki również zasługuje na wyróżnienie. Tak jest okej nie przeciąga się i nie zawiera zbędnych wątków. Opowiada swoją historię w sposób zwięzły, skupiając się na istotnych momentach. To podejście czyni książkę czytelną i trzymającą w napięciu, nie pozwalając czytelnikowi oderwać się od lektury.

Warto również podkreślić obecność różnorodnych relacji międzypokoleniowych w książce. Oprócz relacji między rówieśnikami, czytelnik ma okazję poznać relacje z rodzicami i dziadkami bohaterów. To odświeżający aspekt w literaturze młodzieżowej, który sprawia, że świat przedstawiony jest bardziej zróżnicowany i realistyczny.

Książka Tak jest okej w niesamowity sposób łączy elementy przeszłości i teraźniejszości, obnażając delikatnie ukryte tajemnice bohaterów. Jednym z głównych motywów jest próba poradzenia sobie z przeszłością i zrozumienia, że czasami nie można uciec od swoich problemów, ale trzeba się z nimi zmierzyć. Fabuła jest pełna subtelności i głębokich emocji, co sprawia, że czytelnik zostaje wciągnięty w historię Marin i Mabel, odczuwając ich ból, radość i nadzieję.

To ten typ książki, która wciąga swoją autentycznością emocji i relacji, subtelnością w podejściu do trudnych tematów, realistycznym wykorzystaniem technologii oraz krótką, przemyślaną formą. Tak jest okej pozostaje z czytelnikiem na długo po przeczytaniu ostatniej strony i z pewnością zasługuje na uwagę każdego, kto poszukuje emocjonalnej i prawdziwej historii.

ZALETY

  • autentyczność emocji i relacji;
  • subtelność w podejściu do trudnych tematów;
  • realistyczne wykorzystanie technologii;
  • krótka i zrozumiała forma;
  • różnorodność relacji międzypokoleniowych.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKA: Nina LaCour
TŁUMACZENIE: Anna Pliś
WYDAWNICTWO: Jaguar
LICZBA STRON: 256
ROK WYDANIA: 2023
KATEGORIA: obyczaj young adults
JĘZYK: polski
WIEK: 13+
CENA: ~ 30 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Opisywana książka jest egzemplarzem recenzenckim.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść tego artytkułu.
Za książkę dziękuję wydawnictwu

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to