Książki, które przedstawię Ci w dzisiejszym wpisie, zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Muszę przyznać, że była to moja pierwsza styczność z tą iralndzką autorką, jaką jest Sarrah Crossan i tak na dobrą sprawę, kompletnie nie wiedziałam czego się spodziewać. Co więcej, aby podczas lektury mieć „czysty” umysł, postanowiłam również nie zapoznawać się z opisami, które znajdują się z tyłu, ponieważ chciałam sama odkrywać to, o czym pisze autorka.

W zamian za to, próbowałam coś wywnioskować po okładkach, które są naprawdę niesamowite i robią wrażenie, jednakże nie będę wciskać Ci kitu, że udało mi się odgdnąć o czym będą książki. Aczkolwiek, wszystko się rozjaśniło PO przeczytani i dopiero wtedy doceniłam i zrozumiałam okładki.

Moją przygodę z książkami Sarrah Crossan rozpoczęłam od Kasieńki, i to właśnie od niej rozpocznę. Zanim jednak to zrobię, to poniżej, tak jak zawsze wypisałam zalety tych książek.

ZALETY KSIĄŻEK

 • autorka w poetycki sposób porusza ważne problemy i o nich mówi,
 • wiersze są bardzo emocjonalne i łapią za serce,
 • czytelnicy mogą utożsamiać się z bohaterkami,
 • bardzo dobre przedstawienie bohaterów poszczególnych książek,
 • książki wymuszają na czytelniku refleksję,
 • wszystkie książki są napisane w narracji pierwszoosobowej,
 • nie da się ich szybko przeczytać,
 • książki przedstawiają rzeczywistość w słodko-gorzki sposób,
 • Kasieńka przedstawia życie emigrantów,
 • Tippi i ja opisuje kilka miesięcy z życia sióstr syjamskich,
 • My dwie, my trzy, my cztery pokazuje problem parentyfikacji dzieci,

Kasieńka

Kasieńka to książka, która liczy trochę ponad 200 stron i opowiada historię nastoletniej Kasi, która wraz z mamą przeniosła się do Anglii w poszukiwaniu swojego taty. Dla dziewczyny, przeprowadzka wiąże się z wieloma emocjami i na miejscu ciężko jest się odnaleźć w nowej rzeczywistości.

Chodzi do szkoły z młodszymi od niej uczniami, ponieważ bariera językowa uniemożliwia jej bycie w klasie ze swoimi rówieśnikami. Dla uczniów jest ona obca i nie może znaleźć sobie przyjaciół, a po szkole, wraz z mamą wyrusza na codzienne i długie poszukiwanie ojca, które polega na pukaniu od drzwi do drzwi. Kasia jest zmęczona całą tą sytuacją i tym, że mieszkają w małym studio, gdzie muszą spać razem z mamą, bo nie mają wystarczjącej ilości pieniędzy aby wynająć coś większego.

Kasieńka to wzruszającai i bardzo emocjonalna historia polskiej nastolatki, która musi poradzić sobie z życiem na emigracji, którego nigdy nie chciała. Co więcej, dziewczyna musi pomagać matce w poszukiwaniu ojca oraz w szkole mierzy się z niezrozumieniem i wyobcowaniem. Jest to naprawdę przepiękna i chwytająca za serce opowieść, która robi ogromne wrażenie na czytelniku nie tylko swoją formą (książka została napisana w formie kilkudziesięciu wierszy), ale również szczerością np. gdy dziewczyna pisze o tym, że wolałaby, żeby jej ojciec umarł niż uciekł.

Uważam, że jest to książka bardzo na czasie. Jej lektura pokazała mi z czym muszą mierzyć się osoby na emigracji, w tym dzieci, o których my dorośli, zawsze myślimy, że szybko się odnajdą w nowej rzeczywistości i jeszcze szybciej się przyzwyczają do nowego stanu rzeczy. Kasieńka oddaje głos dzieciom i wskazuje, że potzrebują one jeszcze wiecej uwagi i pomocy, niż dorośli im dajemy. Uważam, że jest to obowiązkowa lektura dla wszystkich osób, które mieszkają na emigracji oraz dla tych, którzy o niej myślą.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKA: Sarah Crossan
TŁUMACZENIE: Katarzyna Domańska
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 232
ROK WYDANIA: 2021
KATEGORIA: młodzieżowa
JĘZYK: polski
WIEK:  12+
CENA: ~ 27 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Tippi i ja

Tippi i ja to najdłuższa książka (prawie 450 stron) z całej trójki i według mnie, robi chyba największe wrażenie na czytelniku. Opowida historię dwóch sióstr, które są bliźniaczkami, jednakże jest coś co sprawia, że są niezwykłe. A mianowicie, Grace i Tippi są bliźniaczkami syjamskimi. Mają dwie pary rąk, dwie głowy, ale łączą się ze sobą w pasie.

Dziewczyny są ze sobą złączone od zawsze – takie się urodziły i dla nich bycie ze sobą 24/7 jest czymś całkowicie normalnym. Dotychczas uczyły się w domu, ale gdy zaczęło się robić krucho z pieniędzmi, musiały poójść do szkoły, której się obawiały. Ich młodsza siostra Dragon, jak i pozostali członkowie rodziny – babcia, mama i tata, okazały im wiele wsparcia i o dziwo, pierwszy dzień szkoły, nie był taki zły. Co więcej, dziewczyny poznały tam przyjaciół i w sumie polubiły chodzenie do szkoły.

Jednakże szczęście było tylko pozorne, ponieważ w rodzinie się nie przelewało. Tata stracił pracę i nie mógł znaleźć nowej, co sprawiło, że zaczął pić. Z kolei Dragon musiała dorabiać jako niania. Grace i Tippi były świadome jak wiele nie tylko pieniędzy, ale również wyrzeczeń kosztuje ich opieka i gdy w sytuacja zaczęła się pogarszać, postanowiły pomóc rodzinie. W międzyczasie wyszło na jaw, że bliźniaczki mają problemy ze zdrowiem i czeka je bardzo trudna i ważna decyzja do podjęcia.

Tippi i ja, to niesamowicie wzruszająca książka, która pokazuje jak wygląda życie bliźniaczek syjamskich. Autorka za pomocą wierszy opowiada historię z perspektywy Grace, która pomimo swojej medycznej dolegliwości próbuje prowadzić w miarę „normalne” życie nastolatki. Dziewczyny wymykają się na wycieczkę, piją alkohol, spędzają czas z przyjaciółmi i … zakochują się. Książka jest bardzo emocjonalna, w poetycki spoosób przedstawia trudności z jakimi muszą się mierzyć nie tylko bliźniaczki, ale również ich rodzina. Zdają sobie sparwę z tego, że są ciężarem dla bliskich, jednak tamci nie narzekają.

Nie byłam w stanie przeczytać tej książki na raz. Musiałam robić sobie przerwy, zwłaszcza pod koniec. Nie spodziewałam się, że lektura Tippi i ja okaże się taka ciężka i pełna emocji. Nigdy wcześniej nie czytałam podobnej książki, która wywarłaby na mnie aż takie wrażenie – sczególnie końcwóka. Wydaje mi się, że każdy chociaż raz w życiu powinien przeczytać tą książkę.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKA: Sarah Crossan
TŁUMACZENIE: Małgorzata Glasenapp
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 448
ROK WYDANIA: 2021
KATEGORIA: młodzieżowa
JĘZYK: polski
WIEK:  12+
CENA: ~ 23 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

My dwie, my trzy, my cztery

Ostatnią książką, którą chciałabym Ci przedstawić jest My dwie, my trzy, my cztery. Jako jedyna w tym zestawieniu została napisana prozą, jednakże autorce udało się wpleść do niej trochę poezji. Główną bohaterką jest trzynastoletnia Apple, która mieszka ze swoją babcia, ponieważ gdy była dzieckiem, jej matka wyszła bez słowa z domu. Dla nastolatki było to trudne przeżycie i Apple bardzo marzyła o tym żeby jej mama pewnego dnia wróciła. Wkrótce okazało się, że jej marzenie się spełniło…

Początkowo, dziewczyna jest szczęśliwa, cieszy ją każda chwila z matką i nie rozumie dlaczego jej babcia i tata denerwują się powrotem jej mamy. Nastolatka uwielbia rozmawiać z mamą i w końcu ma wrażenie, że jest na tym świecie ktoś, kto ją rozumie. Pewnego dnia, mama proponuje Apple, aby z nią zamieszkała i jest to najszczęśliwszy dzień w życiu dziewczyny, aż do momentu gdy okazuje się, że ma młodszą siostrę, o której nigdy nie słyszała.

Jest już za późno aby wrócić do Baby więc Apple próbuje odnaleźć się w nowym miejscu i sytuacji, jednakże jest to dość trudne, ponieważ mama praktycznie cały czas jeździ na castingi do Londynu, a ona musi zostawać w domu i opiekować się Rain. Przez to, praktycznie przestaje chodzić do szkoły i po pewnym czasie, jej nauczyciel angielskiego interweniuje, ale nie przynosi to większych skutków. Często, Apple musi kombinować jakieś jedzenie, ponieważ matka nie zarabia, a jednocześnie próbuje zachęcić swoją siostrę do czytania książek. Wszystko się jednak zmienia, gdy Rain pewnego dnia wychodzi z domu bez słowa, a Apple nie może jej odnaleźć.

W My dwie, my trzy, my cztery autorka pokazuje problem parentyfikacji dzieci i tego jak wielkie jest to dla nich obciążenie, które na siebie biorą całkowicie nieświadomie. Apple chciała pomóc swojej mamie, chciała żeby ona miała w niej wsparcie i poświęciła się dla mamy i młodszej siostry. Oprócz problemów w domu, nastolatka miała na głowie również konflikt z przyjaciółką oraz nieszczęśliwe zakochanie, a do tego wszystkiego przestała się uczyć. Jest to książka, która w mocny sposób uświadamia rodzicom, że czasem całkowicie nieświadomie potrafimy zrzucić na barki dzieci problemy, które je po prostu przerastają i coś takiego w ogóle nie powinno mieć na dobrą sprawę miejsca.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKA: Sarah Crossan
TŁUMACZENIE: Małgorzata Glasenapp
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 304
ROK WYDANIA: 2021
KATEGORIA: młodzieżowa
JĘZYK: polski
WIEK:  +12
CENA: ~ 26 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to