W sezonie letnim, gdy więcej czasu spędzam na zewnątrz, bardzo cenię sobie gry, które są szybkie, proste i nie wymagają „móżdżenia”. Ogromną popularnością cieszą się wtedy zwłaszcza karcianki. W mojej kolekcji jest już ich całkiem sporo, a ostatnio dołączyły do nich dwie ultra-proste gry z serii Coś takiego! od Alexandra.

Mam już dwie karcianki o takiej samej mechanice i są to Timeline: Wiedza ogólna oraz Cardline: Zwierzęta. Różnią się one jednak od dzisiejszych nie tylko zasadami gry, ale również tym, co znalazło się na kartach.

Ale po kolei!

ZAWARTOŚĆ PUDEŁEK

Gry znajdują się w naprawdę małych tekturowych opakowaniach, które umożliwiają zabranie ich ze sobą praktycznie wszędzie. W śrdoku natomiast są:

 • 55 kart;
 • 11 żetonów zwycięstwa;
 • instrukcja.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Celem obu karcianek jest jak najlepsze oszacowanie wielkości, długości lub dystansu, a następnie ułożenie kart w odpowiedniej kolejności. Gracz, któremu uda się zebrać jak największą liczbę żetonów (nagrody za poprawne odpowiedzi), wygrywa całą rozgrywkę.

PRZYGOTOWANIE

Przygotowanie do gry jest banalne proste i ultra-szybkie, ponieważ wystarczy wyjąć karty z udełka i dokładnie je potasować, a następnie utworzyć z nich zakrytą talię. Tak przygotowany stos, umieść na środku stołu lub w innym miejscu, które będzie łatwo dostępne dla pozostałych uczestników. Losowo wybrany gracz, sięga po pierwszą wierzchnią kartę i odwaraca ją, a następnie kładzie w widocznym miejscu. Jest to karta wyjściowa.

ZASADY

Gracz rozpoczynający rogrywkę spogląda na pierwszą kartę ze stosu i próbuje poprawnie oszacować rozmiar zwierzęcia, budynku lub przedmiotu względem odkrytej karty. Jeśli uważa, że dana rzecz jest mniejsza, to kładzie ją po lewej stronie, a jeśli twierdzi, że jest wyższa, po prawej. Następnie odwraca kartę aby sprawdzić czy miał rację. Gdy jego wybór okazał się prawidłowy, otrzymuje on jeden żeton zwycięstwa. Jeśli nie, kartę należy odłożyć na bok. Nie bierze ona udziału w dalszej rozgrywce.

Każdy następny gracz, który będzie decydował gdzie umieścić kolejną kartę, będzie musiał wziąć pod uwagę wszystkie karty znajdujące się na stole.

ZAKOŃCZENIE

Gra dobiega końca, gdy jeden z graczy zdobędzie ostatni żeton zwycięstwa lub gdy w talii zabraknie kart. Należy wtedy policzyć wszystkie żetony, jakie udało się zdobyć w trakcie rozgrywki. Zwycięża osoba z największą liczbą punktów.

Coś takiego! WYSOKOŚĆ

Na pierwszy ogień idzie Coś takiego! WYSOKOŚĆ. W zestawie znajdziesz 55 kart, na których znajdziesz wysokości najróżniejszych rzeczy. Począwszy od długości ciała nowordka, przez wysokość wymarłego już brachiozaura, aż po katedrę w Kolonii. Co więcej, autor wybrał znacznie więcej interesującyh i czasem zaskakujących wysokości np.

 • konkretnych gór;
 • najwyższych ludzi;
 • przedstawicieli najróżniejszych gatunków zwierząt np. ptaków, słoni, psów;
 • rzeczy codziennego użytku;
 • drzew;
 • budynków.

Ponadto, na kartach umieszczono wiele słynnych obiektów z całego świata np. Statuę Wolności lub Krzywą Wieżę w Pizie. Nie brakuje tu jednak odniesień do naszych rodzimych budynków, gór lub skał. Swoją drogą, jak myślisz jak duża jest karta do gry? A jaką wysokość ma krzyż na Giewoncie? 😀

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Coś takiego! DŁUGOŚĆ I DYSTANS

Drugi zestaw kart to Coś takiego! Długość i dystans. Tym razem, trzeba skupić się na odległościach i muszę przyznać, że jest to nieco trudniejsze do oszacowania niż wyskość. Przy tym zestawie również występuje sporo różnych jednostek miary takich jak: metry, centymetry, decymetry, a nawet kilometry. Podobnie jak w przypadku Coś takiego! Wysokość, również i tu możesz liczyć na wiele różnych rzeczy.

Przykłady? Proszę bardzo!

W trakcie gry, będziesz musiał określić jaką długość ma (lub miał):

 • chip dla psa,
 • Titanic;
 • kolej liniowa na Kasprowy Wierch;
 • mila morska i lądowa;
 • pasy startowe samolotów;
 • różdżka Harry’ego Pottera;
 • klocek Lego.

Jak widzisz czeka Cię sporo główkowania i zastanawiania się co jest dłuższe lub krótsze.

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

CZAS ROZGRYWKI

Jeśli chodzi o czas rozgrywki, to na pojedynczą grę poświęcisz maksymalnie kwadrans. Dzięki temu, będziesz mógł rozegrać więcej partii, bo na jednej na pewno się nie skończy 😀

DLA KOGO JEST TA GRA?

Karcianki z tej serii, powstały z myślą o głodnych wiedzy i ciekawych świata graczach. Spodobają się one zarówno dużym, jak i młodszym uczestnikom. Dzięki swojej prostocie zasad w Coś takiego! można zagrać praktycznie z każdym, niezależnie od wieku i zaawansowania.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GIERNIEKONIECZNIE WADY
+ ogromna różnorodność jeśli chodzi o dobór rzczy przedstawionych na kartach;
+ odniesienia do przedmiotów związanych z Polską;
+ dodanie wyjaśnień oraz ciekawostek na odwrocie karty związanych z konkretną rzeczą;
+ bardzo kompaktowy format gier, który umożliwia zabranie ich ze sobą praktycznie wszędzie;
+ niski próg wejścia więc każdy może spróbować swoich sił w rozgrywce.
+ / – po pewnym czasie zwłaszcza gdy często się gra, istnieje duże prawodopodobieństwa zapamiętania danych znajdujących się na kartach 😀

MOJA OPINIA

Szczerze powiedziawszy, bardzo mnie zaskoczyły te gry. Nie spodziewałam się, że zyskają tak wiele fanów zarówno wśród naszych znajomych, członków rodzin, jak i moich uczniów. Gdy tylko zaproponowałam rozgrywkę, to praktycznie wszyscy ochoczo się zgodzili. Na plus zdecydowanie uniwersalność wiekowa – do stołu usiądzie młodsze kuzynostwo, a nawet babcia. Nawet bardziej zaawansowani gracze, dadzą się namówić na partyjkę, może dwie 🙂

Jak wspomniałam wcześniej, nawet moi uczniowie ją polubili, a przy okazji powtórzyli sobie liczby. Zdecydowanie domagali się częstszych rozgrywek! 😀

Jak sam widzisz, gra jest naprawdę dla każdego i daje wiele możliwości. Zdecydowanie zostaje w naszej rozrywkowej topce podczas spotkań ze znajomymi!

INFORMACJE O GRACH

SERIA: Coś takiego!
PROJEKTANT: Reiner Knizia
TYP GRY: edukacyjne, familijne, karciane
WYDAWNICTWO: Alexander
ROK WYDANIA: 2022
LICZBA GRACZY: 1 – 4
WIEK GRACZY: 8+
CZAS ROZGRYWKI: ~ 15 min
CENA: ~ 10 zł

Miłej rozgrywki!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to