Jeśli śledzisz mnie już od dłuższego czasu, to wiesz, że jestem historycznym maniakiem i kiedyś marzyłam o tym by zostać archeologiem. Jak sam widzisz, moje dziecięce marzenie się nie spełniło, jednakże pasja i zamiłowanie do historii pozostało i mimochodem, co jakiś czas możesz je zauważyć na moim blogu i na fanpejdżu pod różnymi postaciami np. w serialach, książkach czy w grach! 😀

Gdy tylko dowiedziałam się o grze Timeline, stwierdziłam, że jest to dla mnie coś idealnego i bez trudu udało mi się przekonać Męża do sięgnięcia po nią. Wspólnie zdecydowaliśmy, że zaczniemy od wersji z kategorii wiedza ogólna, bo oboje powinniśmy sobie z tym poradzić.

W tym wpisie chciałabym przybliżyć Ci tą genialną w swojej prostocie grę, która nam, dorosłym sprawia wiele frajdy i śmiało mogę stwierdzić, że młodszym graczom również przypadnie do gustu! 😀

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Pozwól, że zacznę od oczywistej rzeczy, ale gdy otrzymałam przesyłkę, to byłam pod wrażeniem dbałości w jaki sposób została zabezpieczona przed obiciami. Gra przychodzi zapakowana w małym, ale ładnym metalowym pudełku z wytłoczeniami na froncie. W środku natomiast znajdziesz 110 kart oraz instrukcję do gry.

Karty nie są duże (mają zaledwie xx cm X xx cm), ale dzięki temu spokojnie mieszczą się w dłoni. Są dwustronne, a po obu stonach znajdziesz tą samą ilustrację. Jednakże, jedyną różnicą jest to, że na jednej stronie podana jest data i na niektórych również osoba odpowiedzialną za stworzenie danej rzeczy, a druga to tylko i wyłącznie ilustracja.

Co do samego wyglądu kart, to chciałam tylko dodać, że są naprawdę starannie wykonane, a ilustracje, które się na nich znajdują zdecydowanie przykuwają wzrok i czasami są w stanie co nieco podpowiedzieć.

TEMATYKA

Gra porusza 7 tematów takich jak:

  • odkrycia;
  • wydarzenia;
  • wynalazki;
  • zabytki;
  • sport;
  • muzyka;
  • sztuka.

CEL GRY

Nie będę tutaj się za bardzo rozpisywać, bo tak na dobrą sprawę cel gry jest oczywisty i zadaniem wszystkich graczy jest jak najszybsze pozbycie się wszystkich swoich kart.

ZASADY GRY

Na początku, tasujemy całą talię i odkładamy ją na środku, tak aby daty były niewidoczne. Następnie rozdajemy każdemu graczowi odpowiednią ilość kart w zależności od tego ile osób będzie grało. My z Mężem, najczęściej gramy we 2 osoby i według instrukcji powinniśmy mieć do dyspozycji po 6 kart. Jednakże, aby wydłużyć i utrudnić sobie rozgrywkę, tą liczbę można spokojnie zwiększać i dostosowywać do własnych potrzeb.

Gdy każdy z graczy ma już przed sobą karty, ze stosu pozostałych kart odkrywamy jedną i kładziemy ją datą do góry. Służy ona jako punkt odniesienia dla kolejnych wydarzeń z kart. Następnie, gracze zgodnie z ruchem wskazówek zegara wybierają jedną ze swoich kart i umieszczają ją według odpowiedniej kolejności chronologicznej.

Jeśli twierdzisz, że wydarzenie z Twojej karty było wcześniej to kładziesz kartę po lewej, a jak później, to po prawej stronie. Gdy już położysz swoją kartę, to wtedy należy odwócić ją tak, aby data była widoczna i sprawdzić czy kolejność się zgadza. Jeśli tak, to kończysz swoją turę, a jeśli nie to odrzucasz kartę do pudełka i bierzesz kolejną kartę ze stosu do swoich kart. Gra się kończy, gdy jeden z graczy pozbędzie się wszystkich kart, które miał przed sobą.

ASPEKT EDUKACYJNY

Gra pod względem edukacyjnym jest naprawdę rewelacyjna. Zarówno dorośli jak i dzieci będą miały frajdę podczas rozgrywki. Dzięki prostym zasadom i ciekawym grafikom, gra nie tylko jest rozrywką, ale również przy okazji w przyjemny i nieoczywisty sposób chłoniemy wiedzę zawartą na kartach. Gra uczy też dedukcji, ponieważ jeśli nie znamy daty danego wydarzenia, możemy ją wydedukować na podstawie ilustracji i innych kart, które są już wyłożone.

CZAS ROZGRYWKI

Według tego co jest na napisane na opakowaniu, czas rozgrywki to jakieś 15 minut, jednakże przy grze w dwie osoby rozgrywka toczy się dużo szybciej. Tak na dobrą sprawę, czas trwania każdej rozgrywki, jest uzależniony od tego, po ile kart mamy na ręce oraz ile osób bierze udział w grze.

INNE WERSJE GRY

Gra Timeline jest dostępna w różnych wersjach tematycznych (Polska oraz dodatek 10 kart dotyczących Gdańska, Wynalazki, Nauka i odkrycia), które można ze sobą mieszać, aby jeszcze bardziej urozmaicić rozgrywkę. Osobiście zdecywałam się na Wiedzę ogólną po to, aby mieć dobrą bazę do kolejnych wersji.

Karty w poszczególnych wersjach, są oznaczone odpowiednimi kolorami (kolor tła na którym znajduje się data), dzięki czemu łatwo jest je w późniejszym czasie rozdzielić.

CZEGOŚ MI TU JEDNAK BRAKUJE

Gra jest prawie idealna. Jedyne do czego mogę się przyczepić to to, że brakuje mi na kartach dodatkowych informacji dotyczących danych wydarzeń (np. miejsca w którym coś się wydarzyło, przybliżenia postaci, która była za daną rzecz odpowiedzialna czy krótkiego wyjaśnienia czym jest dana rzecz lub co dzięki niej zyskaliśmy). Gdyby tak uzupełnić te karty o te dodatkowe informacje, to wtedy, zarówno dzieci jak i dorośli mogliby utrwalić poszczególne informacje.

INFORMACJE O GRZE

TYTUŁ ORYGINAŁU: Timeline: Diversity
MECHANIKA GRY: card game
TYP GRY: familijna, edukacyjna
PROJEKTANT: Frédéric Henry
ILUSTRACJE: Xavier Collette, Nicolas Fructus
WYDAWNICTWO: Rebel
ROK WYDANIA: 2017
LICZBA GRACZY: 2 – 8
WIEK GRACZY: 8+
CZAS ROZGRYWKI: 10 – 15min
CENA: ~ 50 zł
LINK DO GRY: http://bit.ly/TimelineWiedzaOgolna

Jeśli tak jak ja, lubisz takie klimaty gier, dzięki którym nie tylko przyjemnie spędzasz czas, ale jeszcze przy okazji się czegoś uczysz, to…

SPRAWDŹ GDZIE MOŻESZ KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Mam nadzieję, że gra Ci się spodobała, ponieważ my jesteśmy nią całkowicie zachwyceni! 😀

Przyjemnej rozgrywki! 🙂

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to