Czy wiesz, że szacuje się, iż jeśli wyginą pszczoły, to ludzie przetrwają jeszcze tylko około 4 lata? Stanie się tak, ponieważ te owody są odpowiedzialne za produkcję 1/3 żywności na świecie! Warto o tym wiedzieć i pomagać tym pożytecznym maleństwom w ich trudnym życiu.

Pszczeli motyw, coraz częściej przejawia się w popkultorze i to właśnie pszczoły są głównym motywem najnowszej gry od rebela pt. Beez. Tytuł ten jest barwny i kolorowy, a co najważniejsze pozwala pogłówkować i planować swoje ruchy. Co więcej, tytuł ten należy do kategorii gier abstrakcyjnych, za którymi zarówno Dawid jak i ja, bardzo przepadamy. W naszej kolekcji mamy już sporo takich planszówek dlatego też, bardzo nie mogliśmy się doczekać aż Beez trafi w nasze ręce!

Czy Beez się nam spodobał?

Jakie są zasady tej planszówki?

Jak wyglądają komponenty?

Tego wszystkiego dowiesz się z dalszej części wpisu 🙂

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Beez to bardzo kolorowa gra, utrzymana w żółtej kolorystyce, dokładnie tak jak pszczoły. Pudełko ma dokładnie taki sam wymiar jak Azul, ponieważ tytuł z dzisiejszego wpisu wyszedł dokładnie od tego samego wydawnictwa. Ponadto, na opakowaniu widnieje sporo kwiatów wraz z heskagonalną siatką, która niejako zdradza już to, jak wyglądają płytki kwiatów, potrzebne do ułożenia planszy. A skoro już mowa o elementach, to w środku znajdziesz:

 • 4 plastry miodu,
 • 4 pszczoły z ulami,
 • 4 znaczniki graczy,
 • 15 płytek kwiatów,
 • 5 płytek liści,
 • płytka startowa,
 • 45 małych i dużych znaczników nektaru,
 • 18 kart zadań,
 • arkuswiez z opisem kart,
 • instrukcja,
 • notes punktacji.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Celem Beez jest zbieranie kwiatowego nektaru przez pszczoły, którymi poruszają gracze. Należy przemieszczać się po planszy w taki sposób, aby wyprodukować później jak najwięcej miodu, a przy okazji zrealizować cele, które są widoczne na kartach zadań. Najwięcej zebranego miodu oznacza zwycięstwo!

PRZYGOTOWANIE

Przygotowanie do gry nie jest jakoś bardzo czasochłonne, ponieważ Beez nie zawiera wielu elementów do rozkładania. Polecam rozpocząć od rozłożenia planszy, czyli umieszczenia płytek kwiatowych według określonego wzoru (który zależy od liczby graczy) w dogodnym dla wszystkich uczestników miejscu. Gdy łąką jest już gotowa, należy na niej umieścić zarówno małe jak i duże znaczniki nektaru. Wystarczy kierować się kolorami kwiatów np. na kafelku ze stokrotką umieść jeden większy żółty znacznik oraz trzy mniejsze w kolorze białym. Na każdej płytce kwiatu, która wchodzi w skład planszy, muszą znajdować się po 4 znaczniki.

Następnym krokiem jest wybranie przez graczy swoich pszczół i umieszczenie ich na płytce startowej. Dodatkowo, otrzymują oni również planszę plastru miodu, w którym będzie przechowywany później zebrany w trakcie rozgrywki nektar. Kolejną rzeczą, jaka pozostaje jeszcze do wykonania jest umieszczenie znacznika gracza (najmniejszy drewniany znacznik w kolorze podstawki pszczoły) na polu 0, znajdującym się w górnej części planszy z ulem. Za jego pomocą, gracze zaznaczają liczbę zebranych znaczników nektaru w trakcie gry.

Oficjalnie główna plansza i plansze graczy są gotowe. Pozostaje jeszcze tylko przygotować karty zadań, jakie będą do wykonania w trakcie rozgrywki. Na stole, obok planszy należy umieścić trzy karty różnych celów, które są widoczne dla wszystkich graczy. Jednakże oprócz nich, każdy uczestnik, dostaje dwa sekretne cele, które może wykonać tylko on.

Kiedy wykonałeś wszystkie powyższe rzeczy, gra może się rozpocząć!

ZASADY

Każda tura składa się z 3 faz:

Podczas tej fazy planujesz lot swojej pszczoły, określając jego kierunek i odległość.

 • PLAN LOTU – w tej fazie planujesz trasę lotu za pomocą pszczoły i ula. Określasz jak daleko oraz gdzie chcesz lecieć. Każdy ul ma 6 boków wskazujących możliwe kierunki lotu po łące. Liczby pokazują, o ile pól możesz się przemieścić. Pamiętaj jednak o tym, że nigdy nie możesz iść do przodu. Zawsze musisz obrócić pszczołę w taki sposób, aby wskazywała gdzie będzie lecieć i ile pól pokona.
 • LOT I ZBIERANIE NEKTARU – po ustaleniu trasy lotu możesz zacząć latać. Poruszasz się o wybraną liczbą oczek. Jeśli Twoja pszczoła zatrzyma się na polu sąsiadującym z nektarem, możesz zabrać go ze sobą i umieścić w swoim plastrze miodu. Jeśli wylądujesz na liściu z kroplą wody, możesz ponowie się poruszyć w dowolnym kierunku.
 • PRZECHOWYWANIE NEKTARU I WYTWARZANIE MIODU – kiedy twoja pszczoła zabrała ze sobą nektar podczas lotu, możesz przechowywać go w swoim plastrze miodu. Twój plaster miodu ma 5 rzędów i 19 komór. Rzędy ponumerowane są możliwymi odległościami torów lotu, jakie może wykonać pszczoła i to one określają, gdzie umieścisz zebrany nektar np. jeśli poruszyłęś się o jedno pole i zebrałeś nektar, to należy umieścić go w plastrze na polu z 1. Przechowując swój nektar, musisz być ostrożny. Powienieś pamiętać o tym, że zdobyty i przechowywany na plastrze miodu nektar musi zamienić się krople miodu. Możesz to osiągnąć poprzez realizowania celów z kart.

ZAKOŃCZENIE

Gdy jednemu z graczy, uda się zebrać 12 lub więcej znaczników nektarów w swoim plastrze, gra dobiega końca. Następuje wtedy sprawdzenie jakie zadania udało się wykonać podczas rozgrywki i podliczenie punktów zarówno za zrealizowane cele ogólne oraz ukryte. W ten sposób, uczestnicy dowiedzą się, ile kropel miodu zebrała pszczoła. Zwycięzcą zostaje osoba, która ma ich najwięcej.

CZAS ROZGRYWKI

Beez to gra, na którą nie trzeba poświęcać ogromnej ilości czasu. Rozgrywkę w pełnym składzie spokojnie można zamknąć już w 45 minut. Grając we dwójkę czas skraca się nawet do 20 minut. Jak widzisz, jest to propozycja dość szybkiej i jednocześnie bardzo wciągającej gry.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Jest to tytuł bardzo kolorowy, lekki i przyjemny i skierowany głównie do rodzin. Co więcej, Beez przypadnie również do gustu osobom, lubiącym gry abstrakcyjne oraz strategiczne. Ponadto, ta planszówka może spodobać się osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z grami i szukają czegoś na początek i rozegranie się 🙂

Można zagrać w tą grę już w dwie osoby, a maksymalna liczba graczy, to 4. Jeśli chodzi o wiek, to zasady są na tyle proste, że spokojnie opanują je już ośmiolatkowie.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY

+ bardzo proste zasady,
+ dobrej jakości elementy gry,
+ możliwość tworzenia własnych wzorów łąki,
+ inne wzory plansz w składzie dwuosobowym oraz 3-4 osobowym,
+ realistyczne i piękne figurki pszczół,
+ niski próg wejścia, przez co gra nadaje się już dla początkujących graczy,
+ zwraca uwagę na temat pszczół oraz tego, jak ważne jest ich rola w naturze,
+ w instrukcji umieszczono sporo pszczelich ciekawostek.
– jak dla mnie, jedynym minusem jest mała liczba kart z celami do zrealizowania w trakcie rozgrywki. Liczę na to, że być może zostanie to nadrobione w jakimś dodatku.

MOJA OPINIA

Beez to bardzo barwa i z pewnością pełna uroku abstrakcyjna gra logiczna. Niemniej jednak, tytuł ten z pewnością stanowi wyzwanie zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych graczy. Zasady gry są proste i łatwe do zrozumienia dla każdego. W Beeza śmiało możesz zagrać nawet z młodszymi dziećmi. Czymś co bardzo mi się podoba, jest uwzględnienie dodatkowego wariantu oraz zasad dla zaawansowanych graczy. Oba sprawiają, że gra jest nieco trudniejsza i wymagająca dla starych wyjadaczy.

Osobiście, jestem tą grą zachwycona! Podoba mi się każdy element oraz dbałość o szczegóły wykonania. Fajnym urozmaiceniem, które zapewnia większą regrywalność jest modularna plansza. Oprócz wzorów podanych w instrukcji, można tworzyć własne kompozycje łąki, po której będą poruszały się pszczoły. Gra jest pięknie wykonana i również z tego powodu, będzie często gościła na naszym planszówkowym stole.

Od siebie, Beeza z czystym sumieniem możemy polecić wszyscy 🙂

INFORMACJE O GRZE

MECHANIKA GRY: contracts, grid movement, hexagon grid, modular board, pattern building
TYP GRY: familijne, abstarkcyjne, strategiczne
PROJEKTANT: Dan Halstad
ILUSTRACJE: Chris Quilliams
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2021
LICZBA GRACZY: 2 – 4
WIEK GRACZY: 8+
CZAS ROZGRYWKI: 30-45 min
CENA: ~ 140 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to